ישראל צריכה שר עבודה במשרה מלאה

ניודו של תחום העבודה ממשרד למשרד בהתאם לצרכים פוליטיים נקודתיים מביא למסקנה כי מדובר במדיניות מזלזלת ומכוונת, לא רק מצד הממשלה הנוכחית אלא מצד ממשלות ישראל בארבעת העשורים האחרונים, לנושא תעסוקה ומעמד העובד

מורן סבוראי, אמיר בשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן סבוראי, אמיר בשה

כחלק ממשחק הכיסאות סביב שולחן הממשלה הוחלט כי משרד העבודה יחזור להיות חלק ממשרד הרווחה, לאחר שמאז 2003 היה חלק ממשרד הכלכלה והתעשייה (או בשמו הקודם, משרד התמ"ת: תעשייה, מסחר ותעסוקה).

התפקידים שהמחוקק העניק לשר העבודה חשובים מספיק כדי שייוחד לו משרד במשרה מלאה, ולא טלאי ממשרד אחר או חלק ממשרד רב זרועות וסמכויות כמו משכנו הנוכחי — משרד הכלכלה והתעשייה, העוסק במגוון של נושאים שרק אחד מהם, מני רבים, הוא נושא עבודה.

תחום העבודה אינו שונה מתיירות, חקלאות, קליטה או שיתוף פעולה אזורי, כולם זכו לכבוד של משרד העומד בפני עצמו ושר במשרה מלאה עם מנכ"ל משרד במשרה מלאה, ייעוץ משפטי במשרה מלאה ועוד. כבודם של אותם משרדים מונח במקומו, גם של שרים בלי תיק, ואולם משרד העבודה עולה עליהם מבחינת חשיבותו ומבחינת הצורך של המשק שיהיה שר שיעבוד בנושא תעסוקה במשרה מלאה.

משרד העבודה היה משרד עצמאי עד 1977, ובין השאר אמון מכוח חוקים שונים על שורה ארוכה של נושאים, כמו פיקוח על אכיפתם של דיני העבודה ויחסי עבודה, בטיחות בעבודה ושירות התעסוקה. ב–1977 אוחד משרד העבודה עם משרד הסעד (לימים, משרד הרווחה) וב–2003 הוא הופרד ממשרד הרווחה ואוחד עם משרד התמ"ס (תעשייה ומסחר).

בשנות ה–50 של המאה הקודמת הובילה שרת העבודה דאז, גולדה מאיר, את חקיקתם של מרבית חוקי העבודה הקיימים עד היום בנושא שכר, עבודת נשים, שעות עבודה ומנוחה, עבודת נוער, מחלה, חופשה — ובכלל זה, חוק המוסד לביטוח לאומי, שאמור להעניק רשת ביטחון למי שנבצר ממנו לעבוד (תאונות עבודה, אבטלה ועוד) וחוק שירות התעסוקה, שתיווך בין מועמדים לעבודה למעסיקים.

שר העבודה גם אחראי על שוויון ההזדמנויות בעבודה וגם על רישום הסכמים קיבוציים, והוא גורם המתווך מכוח חוק בין מעסיקים לארגוני עובדים בסכסוכי עבודה ושביתות.

שר עבודה במשרה מלאה צריך למלא את שלל תפקידיו בתחום התעסוקה, והם לא מעטים. בתוך כך, תפקידו להציב בראש סדר העדיפויות את האדם העובד ואת אלה שנבצר מהם לעבוד, מה שלא מתרחש עכשיו במשרד רב זרועות או באיחוד המשרד עם משרד הרווחה, תחום חשוב לכשעצמו.

אין כל סיבה לאחד את משרד העבודה עם כל משרד אחר. נכון שרווחה קשורה לעבודה — כמו שתעשייה קשורה לתעסוקה, וכך גם תיירות, קליטה, חינוך, אוצר וכן הלאה.

ניודו של תחום העבודה ממשרד למשרד בהתאם לצרכים פוליטיים נקודתיים מביא למסקנה כי מדובר במדיניות מזלזלת ומכוונת, לא רק מצד הממשלה הנוכחית אלא מצד ממשלות ישראל בארבעת העשורים האחרונים, לנושא תעסוקה ומעמד העובד. תעסוקה קשורה כמעט לכל אזרח ואזרח במשק, ולא במקרה עניינים רבים הקשורים אליה אינם זוכים לטיפול ראוי מצד הממשלה, כמו תאונות עבודה, פיקוח על תנאי עבודה ואכיפתם, שוויון הזדמנויות והרשימה עוד ארוכה.

עו"ד בשה וד"ר סבוראי הם שותפים במשרד בשה זבידה סבוראי, המתמחה ביחסי עבודה

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker