הסיכונים שמאחורי המונים החכמים - זירת הדעות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
איכות הסביבה

הסיכונים שמאחורי המונים החכמים

11תגובות
חשמל ארונות חשמל
עופר וקנין

באחרונה מותקנים בישראל מונים חכמים - טכנולוגיה חדשה לשליטה מרחוק בצריכת החשמל, המים והגז - ללא התראה, ללא הסכמת הצרכן ואף חרף התנגדותו. בעקבות תלונות, ועדת הכלכלה של הכנסת דרשה להפסיק את התקנת המונים עד שיתקבלו המלצות המשרד להגנת הסביבה והרבנות הראשית (בגלל חשש לחילול שבת) ועד שיידעו את הצרכנים שבבתיהם הותקנו המונים.

בעשור האחרון מותקנים ברחבי העולם מיליוני מונים כאלה. מחקרים שנעשו לטווח קצר העידו על ירידה קטנה בצריכה ואחרים על היעדר שינוי ואף על עלייה בצריכה. במשרד להגנת הסביבה מקווים שהמונים יביאו להקטנת הצריכה, אולם מונה כשלעצמו, ללא משוב לצרכן, אינו מביא לירידה בצריכה. לעומת זאת, משוב המוצג לצרכן באופן ברור ונעשה תוך שיתופו - עשוי לגרום לירידה בצריכה.

למונים יש סיכונים רבים. קרינת המונה דומה לזו הנובעת מטלפונים סלולריים, התקנת מיליוני מונים כאלה במשקי הבית בישראל תגביר את כמות הקרינה הסביבתית בעשרות אחוזים. מחקר ענק שערכו באחרונה מכוני הסביבה והבריאות האמריקאיים (National Toxicology Program) העיד על עלייה מובהקת בתחלואת סרטן בחיות שנחשפו לקרינה מסוג זה. ממצא זה עשוי להביא ארגוני בריאות להגדיר את הקרינה הזאת מסרטנת ולהחמיר את התקן המיושן לפליטת קרינה, המבוסס על פליטת חום. הבטיחות של האפשרות החלופית - העברת האותות מהמונים דרך תשתית קווית קיימת - אינה ידועה. סיכונים אחרים שדווחו פעם אחר פעם משימוש במונים הם דליקות (מהתחממות המכשיר), עלייה בחיובי תשלום (מטעות במדידה), ופגיעה בצנעת הפרט (ניצול לרעה של ידע על פעילות הצרכן והעברתו לגורם שלישי). כתוצאה מכך, במקומות שונים בעולם הופסקה התקנת המונים, צעד שנתמך על ידי מומחים מארה"ב ומאירופה.

אימוצם של חידושים טכנולוגיים לפני שנבדקת השפעתם על הציבור הוא שכיח לא רק בישראל. קל יותר לפתח טכנולוגיה מאשר לאמוד את בטיחותה. לתעשייה יש עניין, משאבים ושליטה על ידע, ומנגד, למדענים בלתי תלויים לוקחות שנים רבות לבחון ולהוכיח שנגרם נזק משימוש בטכנולוגיה מסוימת. לקחו 200 שנה להבין את היקף הנזק שנגרם מעישון וההוכחה האפידמיולוגית לעודף תחלואה בסרטן בקרב צוללי הקישון ותושבי מפרץ חיפה עדיין שנויה במחלוקת. כמו כן, תקן החשיפה לעופרת היה נחשב בטוח עד שהתברר כגבוה מדי: בדיעבד התגלה כי נגרם נזק למוח של ילדים, שהתבטא בין היתר בירידה במנת המשכל, ועלה מיליארדי דולרים למשק בארה"ב.

כעת, תקן החשיפה לקרינה ממתין לעדכון. עד אז, כשהם עומדים מול לחצי התעשייה, מומחים לבריאות הציבור ממליצים לנהוג לפי עקרון הזהירות המונעת - להימנע מחשיפה מיותרת לקרינה. מאז העת העתיקה התריעו יצורים חלשים בפני סכנות: ציפור מתה בישרה מגיפה, קנרי הזהיר כורים מגז רעיל וביפן חתולים העידו על הרעלת כספית בדגים. כיום, מדענים מתריעים שקרינה סביבתית תורמת לפגיעה קשה באוכלוסיית הדבורים הפוחתת. התייחסות לסימן האזהרה הזה עשויה להציל אותנו מאסון.

הדרישה למנוע את התקנת המונה החדש ללא הסכמתו של הציבור היא דרישה מינימלית המבקשת לכבד את רצון הפרט.

מאיר ברזיס הוא פרופ' בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העבריתתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם