יוצרים סביבה כלכלית בטוחה לסטארט-אפים

השינויים המוצעים, אם אכן יצאו לפועל, יקלו על פעילותן של חברות שונות ויאפשרו גמישות עסקית רבה יותר באופן התנהלותן

נועה לב גולדשטיין ואדם קדש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועה לב גולדשטיין ואדם קדש

פרסומים מהחודש האחרון בנוגע למיסוי שינויי מבנה בתאגידים, עשויים להיות בעלי השלכות משמעותיות על אופן הפעולה של תאגידים ויזמים, ולהקל על היכולת של גורמים אלה לפעול בסביבה הכלכלית בישראל. מדובר בתזכיר חוק לתיקון פקודת מס הכנסה, ובטיוטת חוזר מקצועי שפורסמה על־ידי רשות המסים.

תזכיר החוק וטיוטת החוזר המקצועי אמנם עוסקים בסוגיות שונות, אך שניהם תורמים לכך שהמס שיחול על הקמת מיזמים עסקיים יהיה מעתה ודאי יותר, ומלמדים על מגמה של התאמת דיני המס למציאות הכלכלית המשתנה.

תזכיר החוק עוסק באופן המיסוי של שינוי מבנה בתאגידים, ומסדיר את האפשרות לבצע שינויי מבנה מסוגים שונים — ללא חבות במס במועד האירוע. המחוקק מכיר בכך שמדובר באירועים שתכליתם לשנות את מבנה הפעילות, מתוך מטרות עסקיות כאלה ואחרות.

שינויים מוצעים אלה, אם אכן יצאו לפועל, יקלו על פעילותן של חברות שונות ויאפשרו גמישות עסקית רבה יותר באופן התנהלותן. במקביל, לדעתנו לא תיגרם פגיעה לאוצר המדינה כתוצאה משינויים אלה, שכן הפעילות העסקית תבוצע בצורה יעילה יותר, כך שתגביר את רווחיותן של החברות, וכתוצאה מכך גם את המסים המשולמים על ידן.

צילום: אייל טואג

בעוד תזכיר החוק עניינו הוראות הכרוכות במתן פטור ממס בעת שינויי מבנה בחברות, טיוטת החוזר המקצועי מתייחסת לשני מנגנונים נפוצים בעיקר בחברות הזנק, שבשנים האחרונות אופן המיסוי החל כתוצאה מיישומם הניב מחלוקות רבות בין הנישומים לבין רשות המסים. מנגנון אחד הידוע בכינויו Reverse Vesting, מאפשר לחברה או לבעלי המניות לרכוש ללא תמורה חלק ממניות המייסדים אם הם מפסיקים לעבוד בחברה. תכליתו של מנגנון זה היא לחזק את הקשר בין המייסדים לחברה, ומבחינת המשקיעים — להבטיח שהמייסדים לא יעזבו את החברה לאחר סבב ההשקעה. מנגנון שני, הידוע בכינוי Holdback Retention מיושם במקרים רבים בעת מכירת חברות לצד ג' — במקרים אלה החברה הרוכשת, מעוניינת להבטיח את המשך הפעילות התקינה של החברה הנרכשת, ולצורך כך מעוניינת שמייסדי החברה לא יתנתקו מהחברה מיד לאחר הרכישה, אלא ימשיכו לעבוד בה לפרק זמן מסוים.

טיוטת החוזר ותזכיר החוק המוצע מלמדים כי רשות המסים מעוניינת להתאים את דיני המס למציאות הכלכלית המתפתחת, ועל כך יש לברך. ביקורות שנשמעות מצד אנשי עסקים ויזמים המעוניינים לפעול בישראל, עוסקות גם בחוסר הוודאות בנוגע לפעילות במדינה וגם לחסמים ביורוקרטיים שונים, המקשים על ביצוע פעולות עסקיות. שני הצעדים המתוארים כאן, מלמדים על התקדמות בדרך להתמודדות עם בעיות אלה.

עו"ד ורו"ח גולדשטיין היא שותפה ומנהלת מחלקת המסים במשרד איתן מהולל & שדות; 
קדש הוא עורך דין במחלקה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker