היעד לתעסוקת נשים ערביות חייב לעלות

המשק מפסיד מיליארדי שקלים מאי־תעסוקה של נשים ערביות, הנשים הערביות מוכנות ויוצאות לעבוד - אבל יעד התעסוקה ל–2020 נשאר סטטי

ירון סוקולוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירון סוקולוב

מנתונים שהציג משרד הכלכלה בכנסת מתברר כי שיעור התעסוקה של נשים ערביות ב–2015 היה 32.3%, בעוד שהיעד המתוכנן ל–2020 הוא 41% בלבד. רבים בוועדה התקשו להבין את היעד הנמוך שהוצב להעסקת נשים ערביות.

צילום: אייל טואג

צוות של המכון הישראלי לדמוקרטיה, בראשות ד"ר יוסף ג'בארין מהטכניון, עסק בנושא תעסוקת ערביי ישראל. הצוות מצא כי שיעור ההשתתפות של נשים ערביות בישראל בכוח העבודה הוא מהנמוכים בעולם, וכי 43% מהנשים הערביות הבלתי־מועסקות מוכנות להיכנס מיד למעגל העבודה. הצוות ציין כי ההון האנושי הערבי מתקדם עם השנים, אך עדיין קיימים פערים גדולים לעומת עמיתיהם היהודים. המלצות הצוות היו לצמצם את האפליה בתעסוקת ערבים, להציע תמריצים למגזר הפרטי ולסייע בפיתוח הכלכלה המקומית תוך יצירת סביבה חינוכית הולמת וכדאית לפיתוח כלכלי.

ב–2012 קבעה חטיבת המחקר של בנק ישראל כי שיעור תעסוקת הנשים הערביות נמוך, וכי קיים ריכוז גבוה שלהן בתחומי החינוך והרפואה. הבעיות שעלו בבדיקת בנק ישראל נגעו לנגישות תחבורתית, היעדר מקומות עבודה בסביבת אזורי המגורים, וצורך בשיפור בהשכלה כדי לצאת לעבודה.

בשנתיים האחרונות החלו חברות ישראליות לגלות את היתרונות בהעסקת נשים ערביות. בזק פתחה שירות טלפוני מצליח ביישוב חורה שבנגב; התעשייה האווירית פותחת שלוחה בדליית אל־כרמל; ומפעלי מזון ומחשוב נפתחו בג'ת ובמשולש. המפעלים נהנים מהנחות משמעותיות, ולעתים אף מפטור מארנונה, מאזורי תעשייה חדשים ומהצמדת פרויקטור מטעם הרשות המקומית במטרה לספק פתרון מהיר של כל בעיה שהיזמים נתקלים בה — כולל הסעות לעבודה ושחרור מביורוקרטיה מתישה.

לפי בנק ישראל, ככל שיותר נשים ערביות ישתתפו בכוח העבודה, הדבר יתרום להגדלה משמעותית בפריון המשק ולהקטנה של הוצאות המדינה על דמי אבטלה ותשלומי רווחה. בדיקה של מכון ברוקדייל (ג'וינט ישראל) הציגה תמונה דומה, והבהירה כי המשק מפסיד מיליארדי שקלים מאי־תעסוקה של נשים ערביות. בחלק מהמחקרים אף הודגש כי נשים ערביות נחשבות עובדות מסורות עם מוטיבציה גבוהה.

ברור לפיכך כי משרד הכלכלה, בשיתוף משרדים ממשלתיים נוספים, צריך להגדיל את יעד התעסוקה של נשים ערביות ל–2020 מ–41% ל–51%. הגדלת היעד והשקעת משאבים בתחומים משיקים, כמו חינוך ותרבות, ישיגו גם קרבה בין המגזר הערבי ליהודי, תוך סיכוי לפיתוח יחסי שכנות טובים בחברה מתוקנת.

ד"ר סוקולוב הוא סגן דקאן 
במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה (מל"א)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker