חמש יחידות מתמטיקה זה לא כל הסיפור

מערכות החינוך צריכות להתקרב לעולם התעסוקה ולהבין את השינוי הדרמטי שעובר עליו

אמנון רדר
נפתלי בנט שיעור מתמטיקה
נפתלי בנט בשיעור מתמטיקהצילום: ששון תירם

הקמפיין להגדלת מספר הלומדים לחמש יחידות במתמטיקה הוא כיום תוכנית הדגל של משרד החינוך, לפחות בהיבט הסיקור התקשורתי והציבורי. הקמפיין מוצג כתשובה לצניחה בשיעור תלמידי המדעים המדויקים בתיכונים, וכמענה לצרכיה של תעשיית ההיי־טק הישראלית בשני העשורים הקרובים.

התוכנית מתגאה בשילוב פעולה עם המגזר העסקי והשלישי, ובהישגים ממשיים בדמות עלייה במספר הנבחנים בחמש יחידות. למשרד החינוך מגיע בצדק קרדיט על כך.

אולם יש לתהות על יעדיו של הפרויקט או על הקישור שנראה מובן מאליו בין מתמטיקה להיי־טק. אין עוררין על חשיבותה של תעשיית ההייטק למשק ולחברה הישראלית כולה. אלא שאי אפשר לראות את כל התעשייה רק דרך הפריזמה של התחרות על המהנדסים מול מהנדסים מהודו ומארה"ב. ההיי־טק כבר מזמן אינו רק תחום למפתחי תוכנה וחומרה בלבד. בחינת מצבת כוח האדם של חברות ההיי־טק הגדולות מלמדת על גיוון ברקע החינוכי, בניסיון ובכישורים המקצועיים של העובדים.

חברות היי־טק בינלאומיות ומצליחות זקוקות למעצבי ווב מעולים ולמעצבי מוצר, לאנשי תוכן ולמומחי מדיה חברתית, ולאנשי שיווק ופרסום שדוברים כמה שפות ברמה מעולה. חברות הטכנולוגיה הגדולות מעסיקות אמנים, סופרים והוגי רעיונות כדי שיטפחו יצירתיות בארגון, פתיחות, גמישות וחשיבה מחוץ לקופסה. אלה לא בהכרח הכישורים שפתרון בעיות דיפרנציאליות מסייע לטפח - להיפך.

בנוסף, אנחנו חיים בעידן של פיתוחים ושינויים מהירים. ענפים נעלמים, ואחרים עוברים אוטומציה. אנחנו יכולים לדמיין עתיד שבו חלק מהבעיות שמעסיקות היום מהנדסים או מפתחי תוכנה ייפתרו על ידי המחשבים עצמם, כמו שהאוטומציה והרובוטיקה שינו את חלוקת העבודה המסורתית במפעלים. גם בתחומים אחרים, כישורים שנדרשו בעבר, כמו יכולת שינון, נעשים פחות נחוצים, ובמקומם עולות דרישות כמו יכולת סינון וניתוח מידע, חשיבה יצירתית, מולטי־טסקינג ואינטליגנציה רגשית גבוהה.

חלפו הימים שבהם אדם רכש מקצוע בשנות ה-20 לחייו ואז שמר עליו במשך 40 שנה, עד לגיל הפנסיה. אף אחד אינו יודע בוודאות כיצד ייראה שוק העבודה בעוד עשור. אין לנו שום דרך לדעת איך ייראה שוק התעסוקה בעוד 25 שנה, כשאותם נערים ונערות שמתחילים כעת תיכון יהיו בערך באמצע הקריירה שלהם.

לכן, האתגר שעומד בפני מערכת החינוך של ימינו הוא מורכב יותר מבכל רגע אחר בעבר. אנחנו מכינים את דור העתיד לשוק תעסוקתי מגוון ודינמי באופן חסר תקדים, ולא בטוח שמתמטיקה או הנדסה יהיו המקצועות הנדרשים ביותר. נראה שתם עידן המומחיות והתחיל עידן המיומנות. עובדי העתיד יצטרכו לרכוש כישורים וכלים ללא הפסקה, להשתנות ולהתפתח, לאורך כל הקריירה המקצועית שלהם.

חמש יחידות בהנדסה או מתמטיקה הן דבר נהדר. הן מחזקות את תחושת הערך אצל התלמיד, ויוצרות לו אופק ברור של תעסוקה בטווח הקצר. אבל בראייה מערכתית, אנחנו זקוקים ליותר. מערכות החינוך התיכוני והגבוה צריכות להתקרב לעולם התעסוקה ולהבין את השינוי הדרמטי שעובר עליו - ואז לחזור לכיתות ולתת לתלמידים כלים מגוונים כדי להצליח בעולם שאנחנו לא יודעים עליו הרבה.

הכותב הוא יו"ר קבוצת 
מנפאואר ישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker