יהודה בר שלום

סוציולוגים וחוקרים מתחומי דעת אחרים בעלי תודעה חברתית כבר עייפו מלכתוב דו"חות ביקורתיים על מצבים של הדרה ואי־שוויון בחברה הישראלית. אין ספק שדמוקרטיה חזקה היא דמוקרטיה שיש בה מחשבה עמוקה על זכויות המיעוט, המודר והשונה. ככל שמיעוטים חשים כי יש להם הזדמנות לצמיחה, ייצוג וקיום כלכלי סביר - כך נחלשות מגמות של הקצנה ובדלנות. מגמות אלו הן, לפיכך, תוצר לוואי של מדיניות קלוקלת שנוקט הריבון כלפי המיעוט.

מטרידה במיוחד עמדת האקדמיה הישראלית כלפי המיעוט הערבי. האקדמיה היא המקום שבו צריך להתקיים הניסוי הנועז ביותר של שילוב ערבים. האקדמיה אמורה להיות מקום פורץ דרך, מגדלור שמסמן לחברה את הכיוון שאליו נכון לצעוד. אקדמיה אחראית וחברתית לא יכולה לשבת בחיבוק ידיים ולצפות בקשיים של מיעוט מודר ומוחלש. לפיכך, מצווה עליה לעבור תהליך עמוק של יישוג (Outreach) לפיתוח מרכזי העצמה בכפרים, ביישובים ובערים ערביות, ולהיות בקשר עם המנהיגות המקומית בנוגע לזיהוי הצרכים של החברה הערבית בהקשר התרבותי הספציפי.

אקדמיה אחראית לא יכולה להתבונן באדישות על פערי ההישגים בין תלמידים ערבים לבין תלמידים יהודים, ולקבל זאת כגזירת גורל. עליה למלא תפקיד פרואקטיבי בכל הקשור באספקת כל הכלים הדרושים כדי שסטודנטים המגיעים ממערכת חינוך מוחלשת יוכלו - בתהליך סיזיפי, מורכב, עם הרבה אמפתיה ותמיכה, אבל גם עם דרישה להשקעה - להגיע להישגים שהם לא דמיינו שיוכלו להגיע אליהם. כך יצמח דור של צעירים ערבים עם חלומות של יוזמה, יצירה והתארגנות למען החברה שלהם בפרט והחברה הישראלית בכלל.

גם בתום הלימודים של הסטודנט, אקדמיה אחראית לא צריכה להישאר אדישה. אם מתברר כי אף שהסטודנט עבר הכשרה אקדמית ומקצועית ראויה, מקומות עבודה חסומים בפניו בשל מוצאו - האקדמיה צריכה לנקוט עמדה אקטיביסטית: היא צריכה לפעול לקידום ולקיום פעילות הסברה וחיבור למקומות עבודה, משרדי ממשלה ורשויות מקומיות. אקדמיה אדישה שמסתגרת במגדל השן לא תועיל בשינוי המיוחל ביחס לאחר, למודר ולמוחלש בחברה הישראלית.

כמובן שעמדה זו נכונה כלפי כל האוכלוסיות המודרות, כמו החרדים ובני העדה האתיופית. בנוסף, אקדמיה בעלת אוריינטציה חברתית ושוויונית תדאג לשילוב מוגבר של ערבים כמרצים בפקולטות רבות ומגוונות, כדי לשמש דוגמה הן עבור הסטודנטים היהודים ומודל לחיקוי עבור הסטודנטים הערבים.

אם האקדמיה הישראלית תמשיך לשבת בחיבוק ידיים ובאדישות מול מערכת של שעתוק אי־שוויון והדרה, היא תחטא לעצם ומהות קיומה. עליה לקחת חלק אקטיבי בשיפור מצבו של המיעוט ובהכנסתו לכל הזירות שבהן הוא יוכל להשפיע ולהשתתף בעיצוב גורלו. זה כמובן אינטרס של המיעוט, אבל זה גם האינטרס של הרוב, אם חפץ חיים הוא.

פרופ' בר שלום הוא ראש בית הספר לחינוך וחברה בקריה האקדמית אונו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker