על החשיבות של בתי מלון במגזר הערבי

הממשלה התחייבה כבר כמה פעמים בעבר לחסל את האפליה הנמשכת מאז קום המדינה כלפי היישובים הערביים ואפילו הבטיחה 15 מיליארד שקל למגזר הערבי; אז למה ענף התיירות הרלוונטי דווקא לתושבי הצפון הערבים - נשכח?

ליאת לבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאת לבנת

הממשלה אישרה באחרונה את הצעתו של שר התיירות, יריב לוין, לאשר מענק עבור הוספה או בנייה של חדרי מלון עממיים - בניסיון להוזיל את מחירי הנופש בישראל. הצעת משרד התיירות כוללת מענק של 13% מסך ההשקעה, וכן מענק בשיעור של 20%, שלו זכאים בתי מלון לפי החוק לעידוד השקעות הון. לפיכך, המענק הכולל לבית מלון עממי שיעמוד בתנאים של משרד התיירות יסתכם ב–33% מהיקף ההשקעה. התנאים הבסיסיים לקבלת המענק הם בניית בתי מלון של 2–3 כוכבים, או הוסטלים שבהם 25 חדרים לפחות.

הצעת משרד התיירות היא המשך להחלטת ממשלה מ–2007 שהתמקדה בבניית מלונות עממיים בטבריה ובירושלים, ללא הצלחה. לפי משרד התיירות, הצורך בהקמת בתי מלון מוזלים נובע "משינוי דפוסי התיירות בישראל, כאשר 66% מהתיירים שמגיעים לארץ מגדירים את עצמם כתיירים עצמאיים, שאינם חלק מקבוצה. תיירות זו מאופיינת בשהות בבתי מלון עממיים במחירים נוחים, המשמשים בסיס לינה בלבד. שיעור החדרים האלה בישראל נמוך באופן משמעותי מחדרי מלון יוקרתיים, תמהיל שמייקר את המחיר לתיירים".

הכרם בפקיעין החדשהצילום: ירונימוס

בהחלטת ממשלה מ–2007 הוקמה הרשות לפיתוח כלכלי במגזר הערבי, הדרוזי והצ'רקסי. מטרת הרשות היא להביא למיצוי הפוטנציאל הכלכלי של אוכלוסיות המיעוט בדרך של עידוד הפעילות הכלכלית. הרשות תיפקדה כגוף מתאם של הפעילות הממשלתית, כדי לקדם את אזרחי ישראל בני המיעוטים דרך משרד ראש הממשלה, האחראי על הרשות.

אחת המטרות המוצהרות של הרשות היא סיוע בפתיחת עסקים קטנים ובינוניים ושילוב בשוק העבודה - תחום שהקמת בתי מלון עממיים נושק לו ועשוי לעורר עניין בקרב אזרחים, יזמים ערביים. במסגרת דיון על תעסוקת ערבים בישראל ב–2010 במכון הישראלי לדמוקרטיה, נושא התיירות עלה כאחת האפשרויות לפיתוח יזמויות של ערביי ישראל, בעיקר בצפון הארץ שבה גרים רובם. על פי הערכות כלכליות, בניית בתי מלון עממיים באזור נצרת, כפר כנא, סחנין, עין ראפה והיישובים הדרוזיים והצ'רקסיים, תשתלם ותביא תנועת תיירות ערה אליהם. הצפי היה בעיקר לתיירות חוץ, אך גם לנתח של תיירות פנים.

הקמת מלונות 2-3 כוכבים במגזר הערבי תספק עבודה למעגל אזרחים נוסף מחוץ ליזמים, ובמיוחד לנשים ערביות ששיעור האבטלה בקרבן נע סביב 38%. בשנתיים האחרונות הוקמו בנצרת שני מלונות של 15–20 חדרים, והם נהנים משיעורי תפוסה יפים, בעיקר מצד תיירות נוצרית שפוקדת את האזור. המלונות תרמו, כצפוי, לשיפור בשיעורי התעסוקה בעיר, באמצעות עסקים נוספים (מזון, הדרכה) שנהנים משהות התיירים במקום.

הממשלה התחייבה כבר כמה פעמים בעבר לחסל את האפליה הנמשכת מאז קום המדינה כלפי היישובים הערביים. רק בדצמבר 2015 הובטח להשקיע 15 מיליארד שקל במגזר הערבי. מתן האפשרות ליזמים ערביים להקים בתי מלון עממיים ישרת את מדיניות משרד התיירות, וגם יתרום להקטנת האפליה.

הכותבת היא מרצה במרכז ללימודים אקדמיים 
(מל"א) אור יהודה

ילדים בכפר רג'רצילום: גיל אליהו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker