21 מיליון דולר פיצויים לנפגעי המרמרה - תקדים חמור לתביעות בעתיד

יראון פסטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יראון פסטינגר

מקהלת הפרשנים משבחת את ההסכם עם טורקיה ואת הדרך בה נוהל המשא ומתן. בין היתר, נשמעו אמירות מתלהבות וחסרות שחר, כגון "הסכם היסטורי", "חידוש הברית", "העתיד הכלכלי של מדינת ישראל תלוי בהסכם", "שיתוף פעולה בטחוני". משום מה, כמעט לא היתה התייחסות לסכום הפיצויים המדהים בסך 21 מיליון דולר שאותו הסכימה ממשלת ישראל לשלם לנפגעים הטורקים בפרשת משט המרמרה.

מלבד הקביעה כי "סכום הפיצויים בטל בשישים לעומת הרווח הצפוי למדינת ישראל מההסכם", לא נאמרה אפילו מילה אחת בשאלה כיצד הגיעו הנושאים והנותנים לסכום זה וממה הוא מורכב. האם מדובר בפיצויי נזיקין? האם מדובר בפיצויים מסוג אחר? האם זה סכום אקראי או שרירותי? ומה מגלם סכום זה?

זאת, מבלי להיכנס לשאלת האחריות ומי שלח את הפורעים לנסות לפרוץ בכוח את המצור החוקי על עזה ולהתנכל לחיילי צה"ל, תוך יצירת פרובוקציה אלימה ומתוכננת שתביא למשבר ביחסים, משבר שבו היתה, כפי הנראה, ממשלת טורקיה מעוניינת מאז עלייתה של המפלגה האיסלאמיסטית לשלטון בשנת 2003. מה משקף סכום זה?

על פי הדין החל במדינת ישראל (וגם במרבית העולם המערבי) הפיצויים על פי דיני הנזיקין (בהנחה שמדינת ישראל אחראית לנזק שאירע - הנחה שהינה כאמור חסרת שחר - אולם נניח אותה לצורך הדיון כאן), משפחתו של צעיר חסר משפחה שנפטר באירוע נזיקין יכולה על פי פסיקת בתי המשפט בארץ לקבל פיצויים בסכום של כ-500 אלף דולר לכל היותר.  במקרים קיצוניים שבהם השתכר הצעיר סכומים גבוהים מהשכר הממוצע, יכולה המשפחה לקבל קצת יותר. ערכים כספיים אלו קיימים גם לאחר הלכת "השנים האבודות", שהגדילה את שיעור הפיצויים בעשור האחרון.

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואןצילום: UMIT BEKTAS/רויטרס

חישוב הפיצויים יתבסס על רמת החיים בארץ או על כושר ההשתכרות הצפוי לאותו צעיר שנפטר, בהתאם לשכר הממוצע בארץ ובמקרים נדירים אף מעבר לכך. באירוע, כזכור, נהרגו 10 צעירים טורקים והיו אף פצועים נוספים.

את הפיצויים לאזרח טורקי התובע בנזיקין ייחשב בית המשפט בארץ (ומן הסתם גם בחו"ל) לפי רמת החיים ורמת ההשתכרות בטורקיה - הנמוכה לאין שיעור מרמת החיים בישראל - והעומדת על כרבע מרמת החיים בארץ (על פי נתוני אקונומיסט מדצמבר 2015, התל"ג לנפש בארץ הוא כ-37.7 אלף דולר, בעוד שבטורקיה הוא מסתכם בכ-8,750 דולר). על פי חשבון זה, הסכום לו זכאים יורשי האזרח כאמור ינוע בין 250-150 אלף דולר.

כלומר, על פי כל חישוב דיני הנזיקין הנהוגים בארץ ובמרבית מדינת המערב, לא ניתן היה להגיע בתביעת נזיקין של כלל הנפגעים לסכום של 21 מיליון דולר - ואף לא לרבע מהסכום הנ"ל בשום דרך משפטית קונבנציונלית לא בארץ ולא בטורקיה, גם אם נצא מתוך הנחה שהיו נפגעים נוספים על עשרת ההרוגים.

בארה"ב, לעומת זאת, ניתן לפסוק בתביעות נזיקין גם פיצויים עונשיים. פיצויים אלה אינם כפופים לעקרון הבסיסי של דיני הנזיקין - "השבת המצב לקדמותו", לפיו אמור הפיצוי הכספי להעמיד את הנפגע או את יורשיו במצב שלפני הפגיעה על פי ראשי הנזק השונים, אלא שיש להם כוונה הרתעתית ומחנכת כלפי המזיק על מנת שלא יחזור על מעשיו, והם נתונים לשיקול דעת המושבעים על פי השיטה הנהוגה בארה"ב.

באופן תיאורטי, קיים פתח משפטי לתבוע פיצויים עונשיים גם על פי המשפט הישראלי, אולם בתי המשפט נמנעים מלעשות כן בתיקי נזיקין רגילים ולעיתים הינם פוסקים פיצויים עונשיים לא גבוהים בתיקי דיבה או בתיקים בעילת תקיפה.

נשאלת שוב השאלה מה משקף סכום הפיצויים המופרז לפי כל קנה מידה אותו הסכימה המדינה לשלם, מקום בו לא היתה קיימת כל הצדקה משפטית לשלמו - לא בגין האחריות ואפילו לא בגין גובה הנזק התיאורטי?

ניתן כמובן לטעון כי מקום שבו ישנה כוונה הומניטרית או שנכנסים אינטרסים נוספים כבדי משקל אין מקום למבחנים המשפטיים המקובלים ("הסכום שישראל תשלם הינו אפסי ביחס לתשומות שתשיג מההסכם", כמו שנמסר בתקשורת). ניתן גם לומר שמדינת ישראל התנתה את מתן התשלום באי קבלת כל אחריות מצידה לאירועים המצערים.

עם זאת, כמעט בכל הסכם פשרה בנזיקין בבתי המשפט מופיע סעיף סטנדרטי האומר כי התשלום יתבצע "ללא הודאה באחריות או בחבות" מצד המזיק. אין בהעדר הודאה מצד המזיק כדי לכסות על העובדה כי רק מי שגרם לנזק משלם בסופו של דבר את פיצויי הנזיקין, והתשלום מהווה הוכחה לכך מעבר למתן הודאה פורמלית.

למרבה הצער, לא ניתן להתעלם מהתחושה כי הסכום של 21 מיליון דולר לכשעצמו, הגבוה פי 4 או פי 5 ממה שניתן היה לקבל בתביעת פיצויים מבית משפט כלשהו (למעט אולי בארה"ב בהנחה שהיה נקבע שם שישראל אשמה במה שהתרחש, הנחה מרחיקת לכת ביותר, שכן אפילו ועדת החקירה של האו"ם קבעה שלישראל יש זכות במשפט הבינלאומי להטיל מצור על עזה), מגלם בתוכו הודאה מצד מדינת ישראל באשמתה למה שהתרחש, ללא כל הצדקה (ובזכות הטרוריסטים לפיצויים עונשיים, לא פחות) - דבר המהווה תקדים חמור וקטליזטור לתביעות דומות בעתיד.

הכותב הינו עורך דין המתמחה בדיני נזיקין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker