חופש ביום ראשון יפגע בעצמאים

בודדים לגורלם, בלי הסתדרות שדואגת להם, מופקרים כ-500 אלף עצמאים, המייצרים 40% מהתוצר במשק, לגורלם ■ השכירים יקבלו יום חופשי והעצמאים ימשיכו לעבוד. אם הם גם מחזיקים עובדים שכירים - הם ייאלצו לשלם להם יותר

עודד פורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד פורר

ההתנהלות של משרד האוצר בחודשים האחרונים יוצרת כאן שני עמים: עם אחד של שכירים, הנהנים מהטבות סוציאליות, הגנה, ימי חופש ומחלה, דמי אבטלה ותשלומים במועד; והעם השני, עם העצמאים.

בודדים לגורלם, בלי הסתדרות שדואגת להם, מופקרים כ-500 אלף עצמאים, המייצרים 40% מהתוצר במשק, לגורלם. כשיזדקקו לדמי אבטלה מהביטוח הלאומי, יפנו אותם לפדות את כספי הפנסיה שלהם; כשמגיעים להם תשלומים מהרשויות, דוחים אותם עם הפטנט הישראלי של שוטף פלוס; כשהם חולים, הם משלמים לעצמם את דמי המחלה; וגם דמי הביטוח הלאומי שלהם גבוהים מאלה של השכירים.

השבוע מקודמות, בגיבוי משרד האוצר, שתי יוזמות שיעמיקו את האפליה. האחת, חופשת הלידה לאבות. במקום שתינתן החופשה על חשבון דמי הביטוח הלאומי, היא תינתן על חשבון ימי מחלה וחופשה. במלים אחרות: עובדי המדינה ייהנו מחופשת לידה לאבות, על חשבון משלם המסים, בעוד העצמאים, משלמי המסים, ימשיכו להסתכל על חבריהם השכירים יוצאים לחופש בזמן שהם ממשיכים לעבוד ולשאת בנטל כדי לשלם את חופשות חבריהם.

בית קפה בתל אביב
בית קפה בתל אביב. למצולמים אין קשר לכתבה צילום: דודו בכר

היוזמה השנייה היא יום ראשון חופשי. זו יוזמה שקשה להתנגד לה - מי לא רוצה עוד יום חופש? בפועל, ייהנו ממנה רק העובדים השכירים. הם יקבלו יום חופשי נוסף על חשבון המעסיק, בעוד העצמאים ובעלי העסקים הקטנים ימשיכו לעבוד, ואם הם גם מחזיקים עובדים שכירים הם ייאלצו לשלם להם יותר. עובדי המדינה ייהנו כמובן מיום חופשי על חשבון משלם המסים. כך מגדילים כאן לאט אבל בטוח את אפליית העצמאים שנושאים בנטל.

הגיע הזמן שמשרד האוצר יבין כי משלמי המסים ואלה שמייצרים הכנסות במשק אינם יכולים לשאת עוד את החקיקה הבלתי נגמרת שמפלה את העצמאים לטובת השכירים. עצמאים רבים הם העובדים של עצמם, ואולי מעסיקים עוד שניים־שלושה עובדים, מביאים בקושי את שכרם הביתה, אבל מניעים את גלגלי המשק. זהו הציבור המוחלש שמייצר עבור המדינה את כלכלתה.

כשמגזר העצמאים יקרוס, המשק יתכווץ, גביית המסים תרד והחגיגה תיגמר. אז אם במשרד האוצר רוצים לחגוג, שיעשו זאת עם השכירים והעצמאים כאחד, ולא יחלקו את המדינה לשני עמים שנלחמים זה בזה - שכירים נגד עצמאים ולהפך.

הכותב הוא חבר כנסת מטעם מפלגת ישראל ביתנו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker