קצבת הזיקנה צריכה לעלות - לכולם - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

קצבת הזיקנה צריכה לעלות - לכולם

העלאת קצבת הזיקנה תעלה יותר לקופת המדינה (זאת אומרת, לנו, משלמי המסים) - אבל היא תהיה מועילה יותר וצודקת יותר

3תגובות

אני בעד עולים חדשים. אני בעד זקנים, בין אם הם ותיקים או עולים חדשים. אני בעד עקרות בית שלא עבדו מחוץ למשק ביתן, או שלא צברו שנות עבודה מחוץ לביתן, שבגינן שילמו דמי ביטוח לאומי ועל כן הן זכאיות רק לקצבת זיקנה מינימלית (1,531 שקל בחודש) בהגיען לגיל 68–70. אני בעד זקנים ערבים וערביות בעלי הכנסות נמוכות, שאינם זכאים לקצבת השלמת הכנסה (כך קוראים לקצבת הבטחת הכנסה למקבלי קצבת הזיקנה) מתוקף בעלותם על פיסת אדמה. אני בעד כל האנשים המגיעים לגיל הזכאות לקצבת זיקנה ואין להם פנסיה מעבודה או שהפנסיה שלהם נמוכה.

לכל האנשים האלה, שאני בעדם, ללא הבדל לאום, ארץ מוצא או מגדר, העלאת קצבת הזיקנה הבסיסית ב–50% (לפי הצעת החוק של זאב אלקין מהליכוד, שפורסמה ב–TheMarker ב–24 במאי) לסכום צנוע של 2,300 בחודש, היתה משפרת מעט את מצבם ונותנת להם בסיס מעט איתן יותר, שעליו ניתן להוסיף עבודה במשרה חלקית או, אם מתמזל מזלם, במשרה מלאה.

קשישים ייאלצו כעת לעמוד בתנאי נוסף כדי להפעיל את הביטוח הסיעודי
אורן זיו

אין סכנה שהתוספת הצנועה הזאת "תוריד את המוטיבציה לעבוד", כפי שיש הטוענים, כי גם מ–2,300 שקל לחודש אי אפשר לחיות. זאת בדיוק הטענה של ארגוני הנכים (שאני בעדם), והם יודעים על מה הם מדברים - קצבת נכות בסיסית מסתכמת כיום ב–2,300 שקל בחודש.

אני בעד העלאת קצבת הזיקנה הבסיסית ב–50%, לא משום שזה סכום שניתן לחיות ממנו, אלא כי יש להעלות את כל הקצבאות, ומוטב להתחיל בהעלאת קצבת הזיקנה, שמגיעה לכלל תושבי ישראל.

יש להודות לשר הביטחון אביגדור ליברמן על מאבקו לשיפור מצב העולים הזקנים. אולם אם משפרים - וראוי מאד לשפר - יש לשפר לכולם. התמקדותו של ליברמן בהעלאת קצבת השלמת הכנסה, במקום בהעלאת קצבה הזיקנה הבסיסית, מחטיאה את המטרה (אם המטרה היא לשפר את מצבם של כל הזקנים בעלי ההכנסה הנמוכה), משום שהשלמת הכנסה היא קצבה המגיעה למשק הבית ולא ליחידים. אם תועלה קצבת השלמת ההכנסה, התוספת החודשית למשק בית תסתכם ב–500 שקל (לפי הצעת ליברמן), או ב–300 שקל (לפי האוצר).

ייתכן שנכונה טענתו של ליברמן כי מרבית העולים מבריה"מ לשעבר הספיקו לעבוד יותר מעשר שנים בארץ, ועל כן ממילא הם מקבלים יותר מקצבת המינימום (אין בידי נתונים היכולים לאשר או להפריך זאת). ייתכן גם שנכונה טענתו לפיה רמת הכנסתם בגיל פרישה עדיין נמוכה, ועל כן היא מזכה אותם בקצבת השלמת הכנסה.

אולם אם נסתכל על כל מקבלי ההכנסה הנמוכה אחרי גיל הפרישה, ולא רק על העולים החדשים, נמצא שתוספת לקצבת הזיקנה תועיל להם יותר מתוספת לקצבת השלמת הכנסה: ראשית, היא תגיע לכולם, ולא רק לאלה הזכאים להשלמת הכנסה; שנית, היא תגיע לפרט ולא למשק הבית - כלומר, שני בני הזוג. במקרה שבו יש שני בני זוג במשק הבית, תוספת ההכנסה לכל אחד לחוד ולמשק הבית תהיה גדולה יותר מתוספת להשלמת ההכנסה.

נכון, העלאת קצבת הזיקנה תעלה יותר לקופת המדינה (זאת אומרת, לנו, משלמי המסים) - אבל היא תהיה מועילה יותר וצודקת יותר.

הכותבת היא מנהלת מרכז אדוה, 
מכון לחקר החברה הישראלית.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות