רון תומר

מחירי התרופות בישראל ובעולם מטפסים למעלה, במיוחד כשמדובר בתרופות למחלות קשות כגון סרטן לסוגיו, דלקת כבד (הפטיטיס) ואיידס. הדבר יוצר מצוקה קשה בקרב החולים, ומכביד על תקציבי קופות החולים והממשלה.

התמחור הגבוה של התרופות מתאפשר, על פי רוב, בגלל המונופול המושג בעיקרו באמצעות חוק הפטנטים. חוק חשוב זה, שבבסיסו הרצון לעודד המצאות ופיתוח, נהפך עם השנים גם לכלי אסטרטגי למניעת תחרות מצד חברות תרופות גנריות מתחרות, שמטרתן לייצר תחליפים זהים וזולים יותר לאותן התרופות. הפחתת מחירי התרופות גם מאפשרת לאוכלוסיות רחבות יותר לקבל תרופות, שעד אז לא היו בהישג ידם.

על כן על הממשלה לדחות את הדרישה הנוכחית של החברות הרב־לאומיות להגנה על פטנטים וזכויות קניין רוחני. עליה לצמצם את המונופול למשך זמן סביר שעדיין ייתן לחברות רווחים גדולים אך לא מוגזמים. סיום המונופול יאפשר השקת תחליפים גנריים זולים יותר, שיחסכו כספים רבים לקופה הציבורית ויאפשרו נגישות לתרופות חשובות אלה לציבור חולים רחב יותר. בטוחני כי גישתו של שר הבריאות יעקב ליצמן, העושה לילות כימים להרחבת סל התרופות והנגשת תרופות מצילות חיים לציבור הרחב, תישמר גם כאן ותסכל את מזימת הארכת המונופול על חשבון הציבור.

מדינת ישראל משמשת כבר כיום מרכז פיתוח וייצור תרופות מוביל, בין השאר בזכות חברת טבע, שהיא ספקית המרשמים הגדולה בארה"ב ומייצאת תרופות למדינות רבות בעולם. חברות ההיי־טק הראו כי ניתן וכדאי להקים תעשייה בינלאומית בישראל, גם בלי העמסת מחירים מונופוליסטים על חשבון הציבור לפרקי זמן לא סבירים. אין סיבה שחברות התרופות הרב־לאומיות ידרשו תמריצים נוספים ככלל, ובפרט עוד לפני שיבססו פעילות תעשייתית שכזאת כאן.

והמונופול? על ממשלת ישראל לוודא שתקופתו תהיה סבירה, אולם לא ארוכה מדי, למען בריאות אזרחי ישראל.

לאור זה צורם במיוחד הקמפיין החדש של פארמה ישראל, ארגון חברות הפארמה הרב־לאומיות (שמאמר מטעמו פורסם בעיתון זה ב–31 במאי 2016), הקורא להמשיך ולהאריך את משך המונופול בישראל על אותן תרופות ביולוגיות יקרות, שגם כך נהנות משנות מונופול רבות ומשיאות לחברות הזרות רווחי עתק. הפעם, הדרישה היא לקבוע — בנוסף להגנה הפטנטית — תקופת הגנה לתיקי רישום של תרופות ביולוגיות, כאמצעי נוסף לחסימת ולדחיית תחרות.

כחלק ממטרה זו נזרקות לחלל האוויר סיסמאות שאינן עולות בקנה אחד עם המציאות. כך למשל, נטען כי "בישראל קיימת הגנה פטנטית נמוכה ומוגבלת", ולכך מצטרף איום כי עמדות התעשייה הגנרית "עשויות לסכן אינטרסים חשובים של מערכת הבריאות בישראל, הן בהנגשת טיפולים חדשניים ומתקדמים לחולים בישראל, והן בפגיעה באינטרסים הכלכליים של מדינת ישראל".

בעבר נציגי חברות התרופות הרב־לאומיות אף השתמשו בטיעונים כאלו כדי לגייס את ארה"ב ואירופה ללחוץ עלינו להגדיל את המונופול בארץ. לא צריך להסכים לכך. ראשית, כבר כיום, ההגנה הפטנטית בישראל מקיפה ונרחבת ועומדת בסטנדרטים של מדינות מפותחות מהעשירות בעולם. גם הטענה השחוקה כי הגנה פטנטית חלשה תמנע השקעות מישראל היא מטעה. חברות הפארמה משקיעות הרבה בקנדה (שם תרופות חדשות זוכות להגנת פטנטים קצרה בהשוואה לישראל), וגם במדינות עולם שלישי כמו מצרים, הודו וסין, שבהן ההגנה הפטנטית חלשה ביותר, אם בכלל קיימת. מכאן שאין כל קשר בין ההגנה הפטנטית במדינה להשקעות הפארמה בה.

הכותב הוא חבר הנהלת ענף הפרמצבטיקה ונשיאות התאחדות התעשיינים, ומבעלי אוניפארם, יצרנית ישראלית של תכשירים גנריים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker