להגן על העובדים הסוציאליים - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

להגן על העובדים הסוציאליים

בשנה החולפת נרשמו יותר מ-230 מקרי אלימות פיזית של מטופלים כלפי עובדות סוציאליות

אני לא מלאך ולא עושה עבודת קודש - אלא עבודה מקצועית שלשמה אני לומדת ומתמקצעת שנים ארוכות. אדם בוחר להיות שוטר, היי-טקיסט או עובד סיעוד מכיוון שבעבודה הזו הוא יכול להשתמש בחוזקות שלו. אני בחרתי במקצוע העבודה הסוציאלית, כי בו אני חזקה.

עובדים סוציאליים עובדים על פי חוק ותקנון העבודה הסוציאלית (תע"ס). בדומה לשוטרים - מקצוע נוסף שמשרת את החוק, אך נושא עמו אנטגוניזם וביקורת מצד הציבור. אלא שכששוטר עוסק בעבודתו, יש לו אמצעי הגנה, ולרוב הוא אינו נמצא לבד בשטח. לעומת זאת, עובדת סוציאלית יוצאת אל השטח לבדה, וללא כל אמצעי הגנה.

בשנה החולפת נרשמו יותר מ-230 מקרי אלימות פיזית כלפי עובדות סוציאליות. בין המקרים נכללים שריפתם של כמה אגפי רווחה. כל התקיפות האלימות נעשו על ידי מטופלי הרווחה עצמם.

הפגנה של עובדים סוציאלים
אמיל סלמן

היחס השלילי לעובדים סוציאליים גורם לזילות של המקצוע: עובדים סוציאלים אינם פועלים רק מתוך מטרות אלטרואיסטיות, אלא עובדים על מנת לפרנס את משפחתם, להתפתח מבחינה מקצועית ולהשפיע על תהליכים חברתיים ומדיניים.

אחת הסוגיות המרכזיות עמן מתמודדות עובדות סוציאליות ולעתים נוטה להגיע למצבי אלימות מצד מטופלי הרווחה היא סוגיית הוצאת ילדים מהבית. התפישה הרווחת בציבור, היא שהעובדות הסוציאליות הן המכריעות בסוגיה זו, כאשר בפועל, עובדות סוציאליות עובדות על פי חוקים ותקנות שנקבעו על ידי קובעי המדיניות. למעשה, הגורם המכריע בהחלטה על הוצאת ילד מהבית הוא בית המשפט, ואילו חלקן של העובדות הסוציאליות הוא בהכנת חוות דעתן בנושא והעברתן לבית המשפט. האלימות המופנית כלפי עובדות סוציאליות בנושא זה נתפשת כמובן מאליו, מכיוון שהן מתויגות כשליחות ולא כבעלות מקצוע שזקוקות להגנה במסגרת תפקידן.

העובדות הסוציאליות עובדות על פי החוק ומתוך דאגה לאינטרסים הציבוריים - אבל החוק לא שומר על העובדות הסוציאליות. החוקים, התקנות והמדיניות בכללותה קובעת את תחומי האחריות של העובדת הסוציאלית, אך מה בדבר הצורך בהגנה על העובדת הסוציאלית אל מול האלימות?

עובדות סוציאליות הינן סוכנות שינוי חברתי, לאור תפקידן המקצועי הן פועלות. תפקיד העובדת הסוציאלית הוא לעבוד עם הפרט, אך גם עם סביבתו. יחד עם זאת, קובעי המדיניות בשמם אנו עובדות, צריכים לזכור כי אנו אלה שעומדות בשער, נותנות שירות, מקבלות ביקורת, כותבות דו"חות ומחלקות משאבים. על כן יש לדאוג לביטחוננו.

הכותבת היא עובדת סוציאלית, מנהלת תכנית ארצית לנוער בסיכוןתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות