החופים האילמים של תוניסיה

מספר התיירים שביקרו בתוניסיה בשנה שעברה צנח ל-5.5 מיליון - המספר הנמוך ביותר מאז המהפכה, וההכנסות בחודשיים הראשונים של 2016 היו כ-90 מיליון דולר בלבד - כמחצית מן ההכנסות בתקופה המקבילה בשנה שעברה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

בשבוע שעבר קיבלה תוניסיה מתנה קטנה ממשרד ההגנה האמריקאי: מטוסי סיור, מערכות קשר מתקדמות וג'יפים בשווי של כ–25 מיליון דולר. לא הרבה אמנם, אבל במדינה שהצליחה לפתח דמוקרטיה יחסית אחרי שחנכה את גל המהפכות במדינות ערב ב-2011, כל דולר נוסף הוא קריטי.

הנשק החדש מיועד ללחימה נגד ארגונים אסלאמיסטיים קיצוניים בשליטת דאעש, שביצעו בשנה שעברה פיגועים המוניים שבהם נהרגו עשרות בני אדם: במוזיאון ברדו שבתוניסיה הבירה, בעיר סוס, בעיר בן קראדן שעל גבול לוב לפני חודשיים, ופיגוע שבו נהרגו ארבעה שוטרים לפני שבועיים.

הפגיעות בנפש, שבהם נהרגו גם תיירים, נעצו חץ מורעל בענף התיירות שמהווה כ–8% מן התמ"ג במדינה הקטנה המונה כ-14 מיליון תושבים. בכך הצטרפה תוניסיה למצרים, טורקיה ולבנון, שספגו בשנה החולפת מהלומות טרור שטילטלו את כלכלתן.

תוניס

מספר התיירים שביקרו בתוניסיה בשנה שעברה צנח ל-5.5 מיליון - המספר הנמוך ביותר מאז המהפכה, וההכנסות בחודשיים הראשונים של 2016 היו כ-90 מיליון דולר בלבד - כמחצית מן ההכנסות בתקופה המקבילה בשנה שעברה. תוניסיה אמנם הוסיפה כאלף שוטרים ואנשי ביטחון להגנה על בתי המלון ואתרי הנופש, והיא פתחה במסע מחודש לקידום התיירות, אבל חברות הנסיעות האירופיות עדיין מתקשות לשכנע תיירים להירשם לטיולים למדינה, שמאז הפיגוע בעיר סוס - נסגרו בה יותר ממאה בתי מלון.

נראה שהשאיפה להגיע לכמות תיירים דומה לזו שביקרה במדינה בשנה שעברה תתקשה להתממש לנוכח התקפות הטרור, ופירוש הדבר העמקה גדולה יותר של האבטלה, במיוחד בענף התיירות. הממשלה, שנשענת על רוב שברירי בפרלמנט, נאלצת ללוות כספים ממוסדות בינלאומיים, בהם קרן המטבע הבינלאומית, שעשויה להעניק לה הלוואה של כ-2.8 מיליארד דולר. אולם להלוואה הזאת צמודים תנאים שיחייבו את הממשלה לבצע רפורמות עמוקות במשק, שעלולות להגדיל את שיעור האבטלה - המגיעה ליותר מ-15%, ובקרב צעירים עד גיל 29 ל-30%–35%, תלוי באזור המגורים.

כשליש מן המובטלים הם בוגרי אוניברסיטה, שאינם מצליחים למצוא מקומות עבודה ראויים, בעיקר משום שרובם חסרים את ההשכלה וההכשרה המקצועית שנדרשת במפעלים הממשלתיים שהוקמו בסיוע משקיעים זרים. יתרה מכך, הבעיה היא שגם המשקיעים הזרים אינם ממהרים להגיע לתוניסיה, בעיקר בשל הביורוקרטיה הכבדה והמסואבת, והיעדרו של חוק השקעות מודרני, שאמנם מונח על שולחן הפרלמנט, אבל מתעכב בגלל מאבקים פוליטיים.

כדי לנסות לצמצם את שיעור האבטלה הודיעה הממשלה על פתיחתן של יותר מ-20 אלף משרות בשירות המדינה, רובן במשטרה ובצבא, אם כי לא ברור מאין יגיעו המקורות התקציביים כדי לממן את הרחבת הסקטור הממשלתי העמוס לעייפה בפקידים ובעובדים שמזינים אבטלה סמויה.

ראש הממשלה, אל-חביב א-סייד, שמונה לתפקידו בפברואר 2015, נחשב למדינאי מוכשר, שיודע לטפח קשרים עם מדינות אירופה. הוא מנהל משא ומתן עם האיחוד האירופי על הסכם סחר חופשי ועל הגדלת הסיוע הישיר לתוניסיה, שבחמש השנים האחרונות היה 1.1 מיליארד דולר. אולם היריבות הפוליטית בתוך הפרלמנט מבהירה לא־סייד כי האינטרס הלאומי לשקם את הכלכלה אינו בהכרח עומד לנגד עיניהם של יריביו. כך, למשל, כשביקש להעביר את חוק הבנקים החדש בחודש שעבר, כדרישת קרן המטבע הבינלאומית, הוא הצליח להעבירו ברוב דחוק של שני חברי פרלמנט. רפורמות אחרות, תוכניות הפרטה או השקעות בתשתית צפויות להיתקל במכשולים קשים עוד יותר.

הפרדוקס הוא שתוניסיה נתפשת כדגם מוצלח של מדינה שהשתחררה מהדיקטטורה של הנשיא הקודם זין אל־עאבדין בן עלי. היא אפילו רשמה הישג יוצא דופן כשהמפלגה הדתית, "א־נהדה", המשתייכת לזרם האידיאולוגי של האחים המוסלמים, ויתרה על השלטון לאחר שניצחה בבחירות לטובת קואליציה של מפלגות חילוניות. מנגד, כדי לשמר את הדמוקרטיה התוניסאית ולמנוע מרי אזרחי חדש, הקואליציה נדרשת להפגין הישגים כלכליים - תחום שבו אורבים לה יריביה מהזרם הדתי. אלא שבתוך חוסר הוודאות הכלכלי שיוצר המאבק הפוליטי, ובגלל הקיפאון בהשקעות, מתפתח לו חלון הזדמנויות דווקא בתחום הנדל"ן.

מחיר וילה באי ג'רבה, בשטח 340 מ"ר, עם עשרה חדרים ועוד כמה דונמים של קרקע שצמודה לה, הוא כחצי מיליון דולר. מחיר מ"ר בנוי במרכז העיר תוניסיה הוא כ-900 דולר, ושכר הדירה על דירת שלושה חדרים באותו אזור הוא כ-250 דולר בחודש. לתושבים זרים שמחפשים דירות נופש לחופי הים התיכון זוהי בהחלט השקעה מצוינת, אך לא לתושבי המדינה, שהכנסתם הממוצעת היא 400 דולר בחודש, ושנאלצים לשלם ריבית של 7% על המשכנתא. הזדמנויות הנדל"ן לא יצילו את כלכלתה של תוניסיה ללא התגייסות מסיבית של מדינות תורמות. בלי הסיוע הזה עלולה הדמוקרטיה התוניסאית לחזור אל הרחובות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker