להכריז על הסלולר כשירות לאומי חיוני

רק לפני שנה החליט משרד התקשורת להורות לכל חברות הסלולר להשקיע משאבים רבים בהיערכותן להבטחת הרציפות התפקודית שלהן בשעת חירום, תוך שהוא מסביר כי מדובר בשירות חיוני ■ מי לא הפנים? ממשלת ישראל, אבל מי שעלולים להיפגע הם דווקא לקוחות גולן טלקום

אמיר ונג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ועידת המפתחים השנתית של גוגל בסן פרנסיסקו, 2015
אמיר ונג

באחרונה פורסם כי חברת הסלולר גולן טלקום מסרבת למסור למשרד התקשורת את הסיסמאות של כרטיסי ה–SIM שהנפיקה ללקוחותיה. נראה שמשרד התקשורת נרדם בשמירה על רציפות שירותי הסלולר בישראל, ולגולן יש בסיס משפטי איתן לסירובה.

סיסמאות כרטיסי ה–SIM יאפשרו למשרד התקשורת לנייד את לקוחותיה של גולן טלקום לחברות אחרות, במקרה של קריסת החברה, גם ללא שיתוף פעולה מצד גולן, וכך תישמר רציפות השירות למנוייה. גולן מסרבת למסור את הסיסמאות, ומשרד התקשורת מסר כי: "הלשכה המשפטית בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה בוחנת את הכלים המשפטיים שיאפשרו להבטיח רציפות תפקודית במקרה של פגיעה בשירות ללקוחות".

האם מדובר בשאלה תקדימית, ואין דרך משפטית ברורה להבטיח המשכיות של שירותי תקשורת בישראל? התשובה היא שיש דרך ברורה, אך משרד התקשורת צריך היה לסלול בה נתיב מבעוד יום.

בחוק התקשורת ישנן הוראות שמאפשרות לראש הממשלה ולשר התקשורת למנות אדם שיופקד על המשך מתן "שירות חיוני" של בעל רישיון שהפסיק לספק את השירות, בין היתר בנסיבות שבהן הרישיון הרלוונטי בוטל. אבל כדי שתהיה סמכות לפעול כך, צריכים ראש הממשלה ושר התקשורת, באישור הממשלה, להקדים ולקבוע בצו שאכן מדובר בשירות חיוני.

מיכאל גולן במשרדי גולן טלקום בתל אביבצילום: אייל טואג

משרד התקשורת סבור מזה זמן רב ששירותי הסלולר בישראל הם שירותים חיוניים. אנחנו יודעים זאת, בין היתר, כי רק לפני שנה החליט המשרד להורות לכל החברות להשקיע משאבים רבים בהיערכותן להבטחת הרציפות התפקודית שלהן בשעת חירום, תוך שהוא מסביר כי מדובר בשירות חיוני.

ואולם, אף שהמשרד סבור שמדובר בשירותים חיוניים, ואף שהוא הורה לחברות התקשורת לבצע השקעות משמעותיות בשל כך, הממשלה עצמה לא נערכה להבטחת רציפות השירותים בהיבטים שבשליטתה. הממשלה הכריזה עד כה רק על שירותי הטלפון הקווי והתשתיות של חברת בזק כשירות חיוני. אין הכרזה על שירותי סלולר כשירותים חיוניים, והכרזה כזו מחייבת הליך של שימוע והחלטת ממשלה.

בינתיים, כל עוד הממשלה לא קבעה בצו ששירות הסלולר הוא חיוני, נראה שגולן טלקום צודקת בסירובה למסור את סיסמאות כרטיסי ה–SIM של לקוותיה. משרד התקשורת יכול לחייב את גולן למסור כל מידע שנחוץ להפעלת סמכויות המשרד. אבל סמכות להשתלט על פעילות גולן טלקום, כדי להבטיח רציפות שירות למנוייה - אין למשרד התקשורת, נכון לרגע זה.

הכותב הוא שותף וראש מחלקת רגולציה ותקשורת במשרד רון גזית, רוטנברג ושות'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker