רק שינוי בתרבות הנהיגה יצמצם 
את מספר תאונות הדרכים

בשלוש השנים האחרונות נרשמה עלייה של כ–21% במספר ההרוגים בתאונות, כשמינואר השנה כבר נספו בכבישים כ–100 בני אדם ■ שליש מההרוגים הם בני המגזר הערבי ■ מודעות בסיסית להתנהגות זהירה ובטוחה בכביש הם אלו שיכולים לעצור את המגמה

עמיקם חרל"פ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמיקם חרל"פ

רבים מאתנו בילו את חג הפסח בחו"ל, 300 אלף איש ליתר דיוק. אלו שטיילו באירופה חזרו עם חוויות ורשמים גם מהדרך שבה נוהגים המקומיים, תרתי משמע - הן זה כלפי זה והן על הכביש - בכבוד.

בחו"ל אנו פועלים על פי האמרה הידועה, וברומא, מאוד משתדלים לנהוג כרומאים: נוהגים במתינות, שמים לב בשבע עיניים לשילוט, ולא עוברים את המהירות המותרת. כשאנו חוזרים לארץ, כל זה נותר כלא היה. במקום להטמיע את האופן שבו נהגנו בחו"ל אנחנו מרגישים בארץ שחזרנו לשדה הקרב, והתנהגותנו על הכביש משתנה בהתאם.

מקום התאונה בכביש 6, הערבצילום: חטיבת דובר המשטרה

תעיד על כך העובדה שבמהלך החג, בשעה שחלק ניכר מאתנו בילה בחו"ל, בארץ השתולל הקטל בדרכים, וגבה מחיר של מאות פצועים ועשרות הרוגים. לא היה יום ללא תאונה מחרידה, החל מהאוטובוס שנהגו איבד שליטה במנהרות הכרמל, המשך בתאונות אופנועים שגבו קורבנות, וכלה בתאונות הנוראיות בסוף החג, ביניהן של אב ובנו שנהרגו בתאונה בבאר שבע לאחר שנלכדו ברכבם.

מיליארדי שקלים מושקעים בתשתיות בדרכים ברחבי הארץ בשנים האחרונות, ולמרות זאת, מספר תאונות הדרכים רק גדל: בשלוש השנים האחרונות נרשמה עלייה של כ–21% במספר ההרוגים בתאונות, כשמינואר השנה כבר נספו בכבישים כ–100 בני אדם. לפי נתוני הרשות לבטיחות בדרכים, ברוב המקרים הגורם לתאונה הוא הגורם האנושי, קרי הנהג והולכי הרגל. דיבור בטלפון, היסח דעת מהדרך, זלזול בחוקי התנועה, מהירות מופרזת — כל אלה הם גורמי תאונה התלויים באדם ולא בתוואי הדרך. לו היתה המדינה משקיעה בשנים האחרונות את משאביה בהתמודדות עם הגורם האנושי — במערך מאסיבי של חינוך והסברה — יש להניח שכיום המגמה היתה שונה לגמרי.

בהקשר זה, לא מפתיע הנתון הבא: אף שהאוכלוסייה הערבית בישראל מהווה כחמישית מכלל האוכלוסייה בארץ, קרוב לשליש מההרוגים בתאונות דרכים הם בני המגזר. זאת, בשל היעדר מודעות בסיסית להתנהגות זהירה ובטוחה בכביש: שיעורי השימוש הנמוכים באופן יחסי בחגורות בטיחות ביישובים הערביים, תופעה רחבה יותר של נהיגה ללא רישיון, והעדר פעילות הסברה נאותה. אין ספק שיש עוד כר נרחב לפעילות חינוך והסברה בשתי האוכלוסיות.

בנוסף, לא די בחינוך לזהירות בדרכים לגילאים הצעירים כפי שהדבר מתבצע כבר שנים לבני הכיתות הנמוכות, הפועלים במשמרות הזה"ב. יש לחנך לנהיגה זהירה גם את בני הנוער בכיתות הגבוהות שעוד רגע יאחזו בהגה, וגם אם קיימת כיום תוכנית בכמה בתי ספר, הרי שיש להרחיבה ולהעמיקה, שאם לא כן, נהיה עדים להמשך המגמה של עלייה במספר התאונות.

לא מזמן ציינו את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. מאז קום המדינה נהרגו בישראל יותר מ–30 אלף בני אדם בתאונות דרכים — יותר ממספר ההרוגים בכל מלחמות ישראל ופעולות האיבה גם יחד. אין להתייחס למכת תאונות דרכים כגזירת גורל. כדי לנצח את התופעה, עלינו להתעמת עם האמת — לא מספר כלי הרכב ולא התשתיות הם הגורם העיקרי לתאונות, אלא הגורם האנושי — הן הנהגים והן הולכי הרגל.

רק חינוך מגיל צעיר מאוד לכבוד הדדי, למשמעת, לאי זלזול בהוראות ובחוקים, לחינוך לערכים של כבוד האדם, יביא לשינוי בתרבות הנהיגה ולהפחתה משמעותית במספר תאונות הדרכים. השקעה בתשתיות — הרחבת עוד כביש או סלילה של עוד נתיב — היא פתרון חלקי ביותר ולא מספיק. רק הפניית המאמצים למניעה באמצעות השקעה מסיבית בחינוך, תבטיח תוצאות לטווח הארוך.

הכותב הוא עו"ד מומחה בדיני נזיקין תאונות וביטוח, עומד בראש משרד עמיקם חרל"פ ושו"ת

צילום: אליהו הרשקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker