הסמארטפון מבזבז לנו את החיים

אנשים צריכים להבין שלזמינות ולנגישות היבטים חיוביים רבים, אך גם עלות משמעותית - זמן

נדב גולדשמידט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נדב גולדשמידט

זמן הוא המשאב המתכלה המשמעותי ביותר שיש לאנשים. כולם רוצים יותר זמן. עם זאת, השכם והערב אפשר לשמוע אנשים שאומרים "אין לי זמן". האם לאנשים אין זמן כי הם עובדים יותר? עסוקים יותר? משקיעים יותר? לא בהכרח. ייתכן כי התשובה נעוצה בדרך שבה אנשים מנצלים את הזמן שיש להם.

ניסוי שערך בעל מסעדה בניו יורק, שתוצאותיו פורסמו באתר Craigslist, יכול לספק מבט מעניין על השינוי המתרחש בהתנהגות של אנשים בעולם. בתקופה האחרונה ירדו הכנסותיה של מסעדה פופולרית בניו יורק. הבעלים של המסעדה לא הבין מדוע, והחליט לבחון את הנושא לעומקו. הוא השווה בין צילומים של 45 קבוצות של לקוחות שסעדו במקום ב–2004, לבין 45 קבוצות של לקוחות שסעדו ב–2014. הוא רצה לבחון את התנהגות הלקוחות בזמן שהותם במסעדה. מהממצאים של ההשוואה שערך מתקבלת תובנה לא רק לגבי השינוי בהתנהגותם של האנשים במסעדה, אלא גם על הדרך שבה הם מנצלים את זמנם.

צעירים מבלים במסעדה בטהראןצילום: בלומברג

הממצאים היו כדלקמן: ב–2004 סועדים התיישבו ליד השולחן והקדישו בערך 8 דקות בממוצע לפני שסגרו את התפריט כדי להראות למלצרים שהם מוכנים להזמין. המתאבנים הגיעו בתוך 6 דקות בממוצע. מתוך 45 הלקוחות, שניים החזירו את האוכל שהוגש להם. לאחר שהלקוחות סיימו לאכול, הגיע החשבון - ובתוך 5 דקות הם עזבו את המסעדה. הזמן הממוצע של שהות הלקוחות במסעדה: 65 דקות.

עשר שנים לאחר מכן, ב–2014, לפני שפתחו את התפריט, הסועדים שלפו את המכשיר הסלולרי שלהם והתעסקו בו. כשהמלצר ניגש לשולחן לאחר כמה דקות, הקבוצות של הסועדים כלל לא פתחו את התפריט, וביקשו מהמלצר שיחזור שוב מאוחר יותר. מהרגע שבו הלקוחות ישבו ועד שביצעו את ההזמנה, חלפו בממוצע 21 דקות. המתאבנים הגיעו בתוך 6 דקות.

26 מתוך 45 הקבוצות צילמו בסמארטפונים תמונות של האוכל שהוגש להם, צילמו זה את זה וגם ביקשו מהמלצר לצלם אותם כמה פעמים. הם בחנו את התמונות במכשיר וגם שלחו אותן לאנשים אחרים. הזמן שנדרש לצילומים השונים היה כ–7 דקות בממוצע. כתוצאה מכך, תשע מתוך 45 קבוצות הסועדים החזירו את המנות שלהם לחימום. לאחר שהלקוחות סיימו לאכול, הם הזמינו את החשבון בתוך 20 דקות, ולקח להם 15 דקות בממוצע לשלם ולעזוב את המקום. הזמן הממוצע של שהות הלקוחות במסעדה: 115 דקות.

הנתונים מלמדים כי כיום אנשים מבזבזים בממוצע 50 דקות יותר במסעדה. ואולם זוהי רק דוגמה. שימוש כמעט אובססיבי בסמארטפון גוזל מאנשים זמן רב - וכאן בדיוק טמון העניין. הסמארטפון מאפשר לנו להיות בקשר עם אנשים, לשתף, לשוחח, להגיב ולהיות זמינים לאורך כל היום בפייסבוק, בקבוצות ווטסאפ ובאינסטגרם. אנשים צריכים להבין שלזמינות ולנגישות היבטים חיוביים רבים, אך גם עלות משמעותית - זמן.

לכן, בפעם הבאה שאתם אומרים שאין לכם זמן, תשאלו את עצמכם - כמה זמן ביזבזתם בסמארטפון?

הכותב הוא מרצה לשירות וניהול במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א).

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker