הרפורמה הנכונה במבחני הנהיגה - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הרפורמה הנכונה במבחני הנהיגה

מדי שנה מתבצעים כ–400 אלף מבחני נהיגה ■ השיטה החדשה כוללת מרכיבים רבים של פיקוח ובקרה, לרבות תיעוד מלא של המבחן באמצעות טאבלט, מערכת ניווט ומצלמות חיצוניות ופנימיות ברכב

8תגובות

כולנו מסכימים כי מערך מבחני הנהיגה המעשיים (טסטים) זקוק לרפורמה. הנבחנים נאלצים לחכות זמן רב למבחן, ואין שקיפות בנושא התורים והקצאתם למורי הנהיגה. בשיטה הקיימת חסרים כלים אובייקטיביים לפיקוח ולבקרה, והתוצאה מבוססת אך ורק על שיקול דעתו של הבוחן, מה שעלול לגרום לטעויות ולתחושת אי־צדק בקרב הנבחנים.

לכן הקמנו לפני כשנה צוות מקצועי רב־תחומי שבחן את הנושא לעומק, למד על הנעשה בעולם והציע פתרון כולל לייעול ושיפור תהליכי המבחן ולהבטחת אחידות ושקיפות. הצוות המליץ על שינוי מהותי במערך הבחינות, קביעת קריטריונים ברורים ומדידים ושילוב טכנולוגיות מתקדמות, שיסייעו באיתור כשלים אצל הנבחן והבוחן.

מכיוון שמדי שנה מתבצעים כ–400 אלף מבחני נהיגה, נבחן גם ההיבט הכלכלי. הצוות בדק חלופות, והמליץ על שילוב זכיינים פרטיים במיקור חוץ, כנהוג במדינות רבות, ובהן גרמניה, הולנד, קנדה, פינלנד, בלגיה וחלק ממדינות ארה"ב. לא מדובר בהפרטה, אלא בשילוב מיטבי של המגזר הציבורי והפרטי - משרד התחבורה קובע את הקריטריונים ומפקח בקפדנות על העמידה בהם, והזכיין מבצע את המבחנים בכפוף לדרישות המשרד.

רכב במוסך עובר טסט
איציק בן מלכי

המודל פועל בהצלחה במבחן העיוני (תיאוריה), וזוכה לשביעות רצון גבוהה של הנבחנים, שאינם מחכים לתור אפילו יום אחד. גם מבחן הרישוי השנתי לרכב מתבצע שנים רבות במכוני רישוי פרטיים ותחת פיקוח צמוד של משרד התחבורה, שמבטיח כי כל רכב נבדק ביסודיות וללא משוא פנים.

הועלתה טענה כאילו המהלך ייצור תחרות בין הזכיינים ויעודד אותם להעביר יותר נבחנים, אך מי שטוען כך כנראה לא קרא את פרטי הרפורמה. מצב כזה פשוט אינו אפשרי. בכל מקום בארץ יפעלו רק שני זכיינים, כך שלא תוכל להיות תחרות. בנוסף, מנגנון התחשבנות גמיש יוודא שלזכיינים לא תהיה מוטיבציה כספית או אחרת להעביר או להכשיל נבחנים שלא בהתאם לתוצאות המבחן.

השיטה החדשה כוללת מרכיבים רבים של פיקוח ובקרה, לרבות תיעוד מלא של המבחן באמצעות טאבלט, מערכת ניווט ומצלמות חיצוניות ופנימיות ברכב. שורה של קריטריונים מדידים ימזערו את יכולת הבוחן להשפיע בצורה פסולה על תוצאות המבחן. כדי לשמור על טוהר הבחינות, יוקצו המבחנים במערכת אוטומטית, שתקבע את מועד המבחן ושיבוץ הבוחן. לא ניתן יהיה להשפיע על זהות הבוחן, והוא לא יידע מי הנבחן עד לפני היציאה למבחן.

המערכת הטכנולוגית תפותח על ידי משרד התחבורה ותשמש את הזכיינים, הבוחנים, הנבחנים, המורים ובתי הספר לנהיגה. בשונה מהמצב כיום, המערכת תחייב ביצוע מבחן בזמן אחיד של 30 דקות ובדיקת שורה של כישורי נהיגה. טופס הבחינה החדש, שגובש בסיוע בוחני נהיגה ותיקים ומנוסים ועל סמך המקובל במדינות מפותחות, כולל מדדים למילוי על ידי הבוחן ומדדים שימולאו על סמך מצלמות ואמצעים טכנולוגיים.

הזכיינים יתחייבו לעמוד באמות מידה מחמירות: מבחן ראשון בתוך שלושה ימי עסקים ומבחן חוזר בתוך 7–14 יום. משרד התחבורה יעקוב אחר מדדי ביצוע, רמה מקצועית ושירות, וחריגות ייענשו בקנס כספי. המשרד יוודא את טוהר הבחינות ויבחן עררים של נבחנים על סמך הנתונים שתועדו במערכות הבקרה. מערך פיקוח ובקרה רחב של עשרות מפקחים יפקח על הזכיינים ועל הבוחנים במגוון דרכים. הבוחנים המועסקים כיום באגף הרישוי יוכלו להשתלב במערך החדש כמפקחים מטעם המשרד, וכן כבוחנים בשירות הזכיין, שיעסיקם בתנאים דומים.

המערך החדש יהיה מקצועי ושירותי, ויחסוך זמן ושיעורים יקרים ומיותרים שנדרשים כיום עקב ההמתנה הממושכת למבחן ולמבחן החוזר. שילוב הטכנולוגיות המתקדמות ימקם את ישראל בין המדינות המובילות בתחום זה, וישפר את רמות הנהיגה והבטיחות בכבישים.

משרד התחבורה ילווה את התהליך מקרוב, אנשיו יבחנו אותו מכל היבט, יוודאו שהוא עומד בדרישות ובציפיות, וככל שיידרש - יוכנסו בו שינויים והתאמות. אנו במשרד סמוכים ובטוחים כי בתוך זמן קצר יתרגל הציבור למתכונת החדשה וייהנה מיתרונותיה.

הכותב הוא מהנדס, סמנכ"ל בכיר במשרד התחבורה והבטיחות בדרכיםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות