כדי לשמור על הדמוקרטיה 
- בטלו את הרשות השנייה - זירת הדעות - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כדי לשמור על הדמוקרטיה 
- בטלו את הרשות השנייה

לפני שלושה עשורים היה במדינה ערוץ טלוויזיה אחד מוגבל ולכן גם ההסדרה הממשלתית היתה כה חשובה ■ מאז דברים השתנו באופן מהותי - כבלים, HOT ,yes וכמות אינסופית של תוכניות טלוויזיה אינטרנטיות ■ אך למרות שהמציאות השתנתה - הרגולציה נשארה כפי שהיתה

תגובות

ערוץ 10 עתר באחרונה נגד ערוץ 20 בתואנה שאינו עומד בחובותיו הרגולטוריות, וזאת לאחר שערוץ 10 כמעט נסגר בשנה האחרונה בשל אותה סיבה. לפני כן, ערוץ 10 עתר לבג"ץ נגד הרשות השנייה בגין האיסור לשדר מהדורת חדשות מוארכת, בתואנה שאיסור זה מהווה פגיעה מהותית בחופש הביטוי. כל אלה מציפים את הצורך לבחון את הרגולציה בתחום, ולבדוק אם היא משרתת את הציבור או פועלת נגדו.

תפקידה של הרגולציה הממשלתית הוא להתערב במקום שבו השוק החופשי כושל, ולהסדיר את השוק לתועלת הציבור. במיוחד כשקיים משאב ציבורי מוגבל, תפקידה של הממשלה הוא להקצות אותו בהגינות ובאופן שמיטיב עם כלל הציבור. במדינה דמוקרטית אין צורך ברגולציה לכשעצמה, שהרי כל רגולציה היא פגיעה בחירות הפרט. רק במקום שבו הפרט יכול לפגוע בפרט אחר - שם חשובה ההסדרה הממשלתית.

דניאל צ'צ'יק

לפני שלושה עשורים היה במדינה ערוץ טלוויזיה אחד. כלומר, המדיום הטלוויזיוני היה משאב מוגבל. אי לכך, ההסדרה הממשלתית היתה חשובה, כדי שהשימוש במשאב מוגבל זה ישרת את כל הציבור. מאז דברים השתנו באופן מהותי — לשוק נכנסו ערוץ 10, ערוץ 2, הכבלים, HOT ו–yes, ובמקביל כמות אינסופית של תוכניות טלוויזיה אינטרנטיות ביוטיוב ובאתרים אחרים. אך למרות שהמציאות השתנתה, הרגולציה נשארה כפי שהיתה.

חשוב לתת את הדעת כי רגולציה מיותרת איננה נעדרת מחיר, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה דמוקרטית. הרשות השנייה היא גוף שלטוני, וככל שיש בידו יותר סמכויות כך הוא יכול לשלוט על התקשורת, לבקר אותה ולסרס אותה. ככל שהביורוקרטיה יותר מסורבלת, כך ניתן להפוך בה ולפרש אותה בהתאם לאינטרס של השלטון. הרי כל גוף תקשורת עובר כמעט מדי יום על סעיף זה או אחר, ובהתאם לרצון השליט ניתן לדקדק על קוצו של יוד או להעלים עין. כך, למשל, יכולה הרשות לכפות על גוף תקשורת הוצאות כלכליות גדולות כדי "לתמוך ביצירה עברית", או להעלים עין ולאפשר לתוכניות הזולות להפקה להתרחב בזמן השידור.

בנוסף, כשגופי השידור נכפים לתמוך ב"יצירה עברית וישראלית", המשמעות היא השתת נטל כלכלי עליהם, שבתורו מגולגל אל הצרכנים. כלומר, מדובר במס נוסף על הציבור, לכל דבר ועניין. אפשר לדון על הלגיטימיות של מיסוי הציבור כדי לתמוך ביצירה מקומית, אך בכל מקרה ראוי שמס זה יהיה גלוי לעין וכתוצאה מכך יעלה על סדר היום, ולא מובלע באופן המסמא את העין.

בדיוק כפי שברור לכל שיהיה זה אבסורד להטיל רגולציה על העיתונות המודפסת למשל, ולקבוע כמה עמודים יודפסו, מה הנושאים בהם יעסקו, כמה עמודים יוקצו לכל נושא ואילו מגבלות יחולו עליהן — כך זה גם אבסורד מוחלט להטיל רגולציה על המדיום הטלוויזיוני בימים של ריבוי ערוצים ותוכניות. אף שאינה נתונה לרגולציה, העיתונות המודפסת והאינטרנטית נותנת במה ליצירה העברית, לשפה הערבית, הרוסית, האנגלית ועוד. יש עיתונות איכות, ויש עיתונות צהובה, יש תוכן פופולרי ויש תוכן מורכב ויותר אליטיסטי. כשיש ריבוי ערוצים, אין צורך לכפות על השוק לספק את כל הצרכים, כשברור לכל שהם יסופקו מאליהם בהתאם לדרישות הצרכנים בלא כל אכיפה.

כדי לשמור באופן מיטבי על הדמוקרטיה, עלינו להימנע ממצב שבו כלב השמירה שלה כבול אליה ברצועה רגולטורית קצרה. כדי לשמור על הדמוקרטיה, עלינו לאפשר לציבור להבין מהן העלויות שהוא משלם באופן ישיר ועקיף על הפיקוח התקשורתי, ומהן החלופות הדמוקרטיות לכך. עלינו לשאוף לכך שכל כלי תקשורת יוכל להביע כל דעה באופן בלתי תלוי, ולפיכך יש לבטל לחלוטין את הרגולציה הממשלתית על התקשורת, ולבטל את הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו.

ספי ריבלין, בתוכניות החינוכית
באדיבות החינוכית

הכותב הוא יועץ תקשורת 
וחבר הפורום הרעיוני של התנועה הליברלית החדשהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם