הוזלת ביטוח החובה נוגדת את טובת הציבור

הרכב הפרטי הוא הגורם העיקרי במעורבות ובגרימת תאונות דרכים. יהיה זה אבסורד אם כספי הקרן לפיצויי נפגעי תאונות דרכים יופנו דווקא לעידוד השימוש בו

סגנית ראש עיריית ת"א, מיטל להבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סגנית ראש עיריית ת"א, מיטל להבי

באחרונה פורסם כי בקרן לפיצויי נפגעי תאונות דרכים (קרנית) הצטברו עודפים של כמיליארד וחצי שקל שנובעים מרווחי השקעות או עודפי הפרשות לביטוח החובה שאנחנו משלמים. הצעת חוק של שרת המשפטים הסמיכה את שר האוצר והממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון, להשיב כספים אלה לציבור באמצעות הוזלת תעריפי הביטוח בשלוש השנים הקרובות.

האם זאת הדרך הטובה ביותר להחזיר את הכספים לציבור? או אולי זו עוד דרך עבור משרד האוצר ורשות המסים להחזיר את הכספים לקופה? האם הוזלת תעריפי הביטוח לרכב פרטי באמת תיטיב עם אזרחי המדינה?

את נזקי השימוש ברכב הפרטי כולנו מרגישים על בשרנו - הנזק הכלכלי למשק מוערך בעשרות מיליארדי שקלים: 15 מיליארד שקל על אובדן שעות עבודה; 2.8 מיליארד שקל - צריכה עודפת של דלק בגלל עמידה בפקקים; 17 מיליארד שקל - נזקי תאונות הדרכים; ו-16 מיליארד שקל - זיהום אוויר. אין ספק שהוזלת תעריפי הביטוח תעודד שימוש ברכב פרטי, תביא לעלייה בקניית רכבים פרטיים ותגרום לעומס נוסף בכבישים.

צילום: אביעד הרמן

אז למה בעצם בוחרת הממשלה לעודד את השימוש ברכב פרטי? מס הקנייה שמוטל על מכוניות חדשות בישראל מגיע לעשרות אלפי שקלים, הרבה יותר מהממוצע במדינות האיחוד האירופי. לפי נתונים שהתפרסמו באחרונה, הכנסות רשות המסים בינואר 2016 מיבוא רכב לסוגיו, כולל חלקי חילוף, הגיעו ל-1.1 מיליארד שקל לעומת חצי מיליארד שקל בינואר 2015 - גידול עצום של 124% - עוד לפני שהבאנו בחשבון את רווחי המדינה ממס בלו וממיסוי הדלק.

כשמסתכלים על התמונה הגדולה, הנזק למשק הוא עצום, אבל בשורה התחתונה של ספרי התקציב טור ההכנסות גדל. מה שקורה הוא בעצם עסקה סיבובית - הכספים בקרנית מגיעים מכספי הביטוח שאנחנו משלמים, משתמשים בהם כדי להוזיל את הביטוח ובכך להגדיל את מכירות הרכב - והכספים חוזרים לקופת האוצר בדמות מסים. כולם מרוויחים, חוץ מאזרחי המדינה. במקום להשתמש בעודפי הכספים בקרנית כדי להחזיר כספים למערכת הציבורית תוך פגיעה באזרחי המדינה, ראוי היה לעודד נסיעה בתחבורה ציבורית, בכלי רכב דו־גלגלי ובאופניים.

אפשרות פשוטה היא העברת העודפים או חלקם לטובת הפחתת תעריפי ביטוח החובה לאופנועים. כיום עלות ביטוח החובה לאופנועים וקטנועים גבוהה פי ארבעה מביטוח החובה לרכב פרטי, והעלות הגבוהה יוצרת מצב מסוכן שבו אנשים רוכבים בהיעדר ביטוח, למרות החשיפה הגבוהה שלהם לתאונות דרכים. הפחתת תעריפי הביטוח תוביל לעלייה בשימוש באופנועים על חשבון הרכב הפרטי וכתוצאה מכך לצמצום העומס בכבישים והפחתת הצורך בחניה.

אפשרות נוספת היא להפנות חלק מכספי הקרן להסדרת כיסוי ביטוחי של רוכבי האופניים ונפגעי תאונות אופניים שמספרם גדל במתאם עם העלייה הניכרת של השימוש באופניים חשמליים, דבר הקשור גם למחירי הביטוח הגבוהים לאופנועים. מאחר ועדיין אין הסדרה חוקית של נושא הכיסוי הביטוחי לאופניים, לא קיימת חובת ביטוח וגם בתי המשפט עדיין לא הכריעו סופית ביחס למעמדם.

כך נוצר מצב בלתי אפשרי שחיי הנפגעים בתאונות אופניים, רוכבים והולכי רגל כאחד, הם הפקר. הסבת עתודות קרן קרנית לטובת כיסוי ביטוחי ראשוני לאופניים יאפשרו לכולנו ליהנות מהיתרונות התחבורתיים והסביבתיים שהם מציעים.

הרכב הפרטי הוא הגורם העיקרי במעורבות ובגרימת תאונות דרכים. יהיה זה אבסורד אם כספי הקרן לפיצויי נפגעי תאונות דרכים יופנו דווקא לעידוד השימוש בו. אני מציעה שממשלת ישראל תשים את טובת אזרחיה מול עיניה ולא את האינטרסים של השורה התחתונה בספר התקציב, ותפעל להסב את כספי הקרן לכיסוי ביטוחי עבור הדו־גלגליים.

הכותבת היא סגנית ראש עיריית תל אביב-יפו לתחבורה, בינוי ותשתיות, ויו"ר סיעת מרצ במועצת העיר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker