מה ל-airbnb ולהיסטוריה הרומית?

דרושה תפישה מחשבתית חדשה, דינמית ורעננה המתאימה למאה ה-21

אבי מסיקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי מסיקה

באחרונה נרשם עיסוק ציבורי רב במחקר שבחן את מעמד מדעי הרוח בהיבט של תעסוקת בעלי תואר ראשון בתחום. מהמחקר, אשר פורסם ב-TheMarker עולה תמונה עגומה של צניחה חדה בשיעור הסטודנטים הלומדים לתואר ראשון במקצועות מדעי הרוח בשני העשורים האחרונים, קושי למצוא עבודה בתחום ושכר נמוך. כמו כן, תגובת הוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) לממצאי המחקר היא תוכנית שעיקרה תקצוב מאמרים וספרים, קידום מדעי הרוח בפורמט דיגיטלי, לימודי העשרה וכן חיזוק לימודי מדעי הרוח בבתי הספר התיכוניים וקידום העסקת בוגרי מדעי הרוח במגזר העסקי.

התגובה היא בבחינת כוסות רוח למת, וספק אם תחולל שינוי מהותי במצב שאליו נקלעו לימודי מדעי הרוח. הוות"ת, וכמוה המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), נצמדות באדיקות לידע ותכנים ישנים שפותחו במחצית הראשונה של המאה הקודמת, בעוד חזית הידע האנושי התקדמה משמעותית. במדעי הרוח בפרט קיים חוסר התאמה מהותי בין התכנים והכישורים שרוכשים הסטודנטים בלימודי התואר הראשון, לבין הידע והכישורים שמעסיקים דורשים.

מפגינים על הקיצוצים בתקציבי מדעי הרוחצילום: אמיל סלמן /ג'יני

לצורך שינוי כיוון מהותי בעתיד מדעי הרוח בישראל, המל"ג, המשמשת כשומר הסף של המוסדות האקדמיים בישראל, צריכה לאמץ תפישה מחשבתית חדשה, דינמית ורעננה המתאימה למאה ה–21. החינוך הגבוה חייב להתאים עצמו לסביבה המשתנה של העולם החברתי והעסקי. שוק העבודה המודרני נהפך לרב תחומי ורב מיומנויות, וכיום מעסיקים מצפים מעובדיהם לשלוט במגוון תחומים מעבר להתמקצעות בתחום יחיד. עם זאת, ברור כי ללא שינוי עמוק בגישת המל"ג, לא ניתן יהיה לבצע את ההתאמות הנדרשות בתכנים.

בתוכניות למינהל עסקים מצאו את שביל הזהב של שילוב בין דיסציפלינות בהצלחה מרובה, ומדעי הרוח יכולים לאמץ גישה דומה. בתואר הראשון למינהל עסקים במכללה למינהל מושם דגש מיוחד על חיבור התכנים הנלמדים לעולם העסקים, בין השאר באמצעות התאמה ועדכון שוטף של התכנים, ככל שניתן במסגרת האילוצים שהוזכרו לעיל, שילוב מרצים מעולם העסקים, הרצאות אורח וקורסי פרקטיקום. התאמות דומות ניתן לבצע גם בתוכניות השונות במדעי הרוח, כולל חיזוק המרכיב הכמותי והקניית כישורים.

לצורך המחשה, אתייחס לדוגמה ללימודי התואר הראשון בהיסטוריה כללית. ליבת הלימודים לתואר אופייני מבוססת על לימודי ההיסטוריה של אירופה המרכזית והמערבית, תולדות תרבות המערב והתפשטותה, יוון ורומא, מהעת העתיקה ועד סוף המאה ה–20. במסגרת תואר זה, ניתן לשלב הקניית יכולות ניתוח נתונים איכותיים וכמותיים של מידע, תוך שימוש במערכות מידע ובסיסי נתונים, ואולי אף שילוב של כלי תוכנה בסיסיים (כמו גיליון נתונים אלקטרוני) ומתקדמים (כמו תוכנות לניתוח סטטיסטי). אך לצורך זה יש לבצע התאמות בתכנים.

בנוסף, ניתן לשלב בקורסים תכנים מהעולם העסקי, כמו אסטרטגיה, היסטוריה עסקית, יחסים בינלאומיים, אתיקה ואחריות תאגידית, תרבות עסקית ועוד מנקודת מבט היסטורית־אבולוציונית. כדי לחדד, ניתן לשלב לימודי חדשנות ותהליכים היסטוריים, כמו התפתחות מבנה הישות העסקית בתרבות המערבית — מהגילדה, דרך חברה בע"מ, ועד לחברות כלכלה שיתופית דמויות Uber או airbnb. בלימודים של תרבות צרפת או התרבות האמריקאית ניתן בקלות לשלב תכנים רלוונטיים לעולם העסקים.

הכותב הוא ראש תוכנית MBA עם התמחות בניהול חברות טכנולוגיה עילית בבית הספר למינהל עסקים של המכללה למינהל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker