עובדים מסין 
זה לא מספיק

המהלך לניצול טכנולוגיות זרות צריך לבוא בהלימה עם עידוד ופיתוח של שוק מקומי מתקדם, לתמרץ ולעודד אותו - ולא לדכאו

הילה ביניש

משרד הבינוי והשיכון מקדם רפורמה בענף הבנייה המורכבת משלושה מרכיבים מרכזיים: יבוא של שיטות בנייה חדשניות מסין; גידול חד בהעסקת פועלי בנייה מסין; והאחדת פעילות הבנייה והקמת התשתיות בידי קבלן אחד בכל פרויקט. כל המהלכים האלה נועדו להתמודד עם שורה של אתגרים בענף, כשהבולטים שבהם הם קיצור זמן הבנייה, הורדת עלויות ושיפור באיכות.

צפו בעונה השלישית של מאני טיים, חלון לעולם הכלכלה

בעיית התמשכות זמן הבנייה מעבר לרצוי, שממנה סובל ענף הבנייה, אינה ייחודית לישראל בהכרח, והיא תופעה כלל עולמית. כך, על פי הממוצע העולמי, בשני העשורים האחרונים, למרות התקדמות רבה בשיטות ניהול, טכנולוגיות חדשות וחומרים מתקדמים, רמת הפריון והיעילות בענף לא עלתה, ואף ירדה. לשם השוואה, באותו זמן ענף הייצור הגביר את רמות הפריון והיעילות ב–170%. בישראל המגמות דומות: לפי נתוני הלמ"ס מ–2013, תחום הבינוי עומד במקום ואינו ניזון ממגמות חדשנות המשפיעות על מגזרים אחרים במשק.

המגמות האלה מחייבות מהלך דרמטי, ולכן אין להתפלא כי משרד השיכון בחר למצוא את הפתרון בשוק הידוע ביכולתו לספק היקפים אדירים של בנייה בזמן קצר — השוק הסיני. למהלך זה ייתכנו השלכות כבדות משקל על השוק המקומי, המצריך את קידומו בזהירות ובאחריות. ראשית, עלינו לוודא כי לא תתחולל פגיעה קשה בתעשיית הבנייה. אסור שיבוא טכנולוגיות זרות יפגע בחברות הקיימות, אלא עליו לסייע לכלכלה המקומית ולגרום לחברות המקומיות, יצרניות של חומרים ופתרונות, להשתנות ולהתאים עצמן לתנאים החדשים. מהעבר האחר, על חברות תעשיית הבנייה, כמו גם חברות הבנייה עצמן, לראות זאת כקריאת השכמה שביכולתה לעורר את השוק המקומי השמרן במהותו.

כמו כן, עלינו לזכור את היותנו מעצמת סטארט־אפ שהושגה בזכות רוח יזמית, לצד עידוד ומתן תמריצים לחברות היי־טק מצד המדינה, בנקים, משקיעים ואחרים. מבין ענפי הפיתוח והייצור הטכנולוגיים, נדמה כי ענף הבנייה נותר מאחור וללא הצדקה — השוק העולמי המתפתח בקצב מהיר בחדשנות ובאיכות הבנייה, לא צריך לפסוח על ישראל.

לחדשנות מועטה בענף הבנייה השלכות נוספות שאינן נוגעות רק בענף הבינוי, אלא גם משפיעות על יוקר המחיה, איכות הסביבה, חוסן המשק ועוד. בנוסף, הפוטנציאל המקומי בפיתוח טכנולוגיות בענף, שיביאו לקיצור וייעול תהליך הבנייה והשימוש במשאבים, הוא גדול, נוכח הביקושים הגדולים לטכנולוגיות אלה.

לכן, המהלך לניצול טכנולוגיות זרות צריך לבוא בהלימה עם עידוד ופיתוח של שוק מקומי מתקדם, לתמרץ ולעודד אותו — ולא לדכאו. על הממשלה ליזום מהלך משלים של קידום טכנולוגיות מקומיות בענפי הבנייה וההתייעלות האנרגטית, במתן תמריצים והשקעות בפיתוחן והטמעתן בפרויקטים מתוכננים. בהיעדר מהלך משלים שכזה נמצא עצמנו בתלות מוחלטת בידע וביכולות זרות, ונפספס הזדמנות יקרה להובלה בענף עולמי עתיר ממון, בעל משמעות רבה בעיצוב פני העתיד.

אם כן, המהלך המתבקש לייבא שיטות בנייה חדשות וכוח אדם זר, יש בכוחו לגרום לזירוז ולקיצור תהליכים ובכך לספק פתרונות לביקושים הגואים. כל אלה נכונים רק בתנאי שהדבר ייעשה בהסתכלות ארוכת טווח ומתוך דאגה לביסוס שוק מקומי מפותח ובר קיימא. התנהלות נבונה מצד הממשלה, בשיתוף פעולה עם המגזר העסקי, תביא למענה יעיל, ואף תייצר לחברות הישראליות מובילות בשוק העולמי.

הכותבת היא מנכ"לית המועצה הישראלית לבנייה ירוקה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker