מפספסים הזדמנות לצמצום פערים - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מפספסים הזדמנות לצמצום פערים

פיתוח פרויקטים באזורים החזקים בעיר לא רק מפספס את הגדלת ההיצע של דיור בר השגה, אלא גם מפספס הזדמנות לצמצום פערים והקטנת הסגרגציה הכלכלית בערי ישראל

באחרונה התפרסם כי משרד השיכון מבקש לעכב את העברת החוק להקמת רשות לאומית להתחדשות עירונית, שהיה מתוכנן לעלות להצבעה כבר במושב הכנסת הנוכחי. הצעת החוק נוסחה בממשלה הקודמת על רקע ההבנה כי נדרש מאמץ ממשלתי מיוחד לצורך חידושם של מרכזי הערים, תוך יצירת היצע משמעותי של דירות באזורי ביקוש.

דוגמה בולטת לחשיבות הקמתה של רשות מרכזית לתכנון ניתן למצוא בתהליך הבחירה של המתחמים להתחדשות עירונית. הקריטריונים לבחירת המתחמים לפיתוח עשויים להיות בעלי השפעה מכרעת על העיר והשכונה לטווח הארוך. למשל, שימת דגש על מיקום המתחמים ביחס למרכז העיר עשויה להשפיע על היעילות של רשת התחבורה הציבורית, וכך גם על נגישות תעסוקתית. מתן עדיפות למתחמי דיור ציבורי וסביבתם הקרובה מבטיח שיפור בתנאי החיים של אוכלוסיות עניות, ומעודד תמהיל אוכלוסייה מגוון בשכונות העיר.

במצב הקיים, הקריטריונים להכרה בשכונה כמתחם להתחדשות עירונית (הזכאי להטבות ממשלתיות) שמים דגש בעיקר על זמינות של תשתיות ומבני ציבור שיוכלו לשרת את האוכלוסייה, הצפויה להתרחב בעקבות הפרויקט. תהליך המיון אינו מתייחס לרמת המצוקה של השכונה או לצורך שלה בשיקום והתחדשות. למעשה, נוצר פה תהליך הפוך. היות ושכונת מצוקה היא כמעט בהגדרה שכונה שפיתוחה הוזנח, נדרשת בה השקעה מרובה בתשתיות ומבני ציבור עוד בטרם בנייתן של יחידות דיור נוספות. כתוצאה מכך, התחדשות עירונית דרך המסלולים הקיימים מתבצעת לעתים קרובות דווקא באזורים מפותחים ומבוססים של הערים.

במציאות הישראלית ראוי כי אחת המטרות הראשיות של מדיניות התחדשות עירונית תהיה הגדלת ההיצע של דיור בר השגה. פיתוח פרויקטים באזורים החזקים בעיר לא רק מפספס מטרה זו ומייצר דירות שאינן ברות השגה למרבית האוכלוסייה, אלא גם מפספס הזדמנות לצמצום פערים והקטנת הסגרגציה הכלכלית בערי ישראל. תהליך בחירה פרוגרסיבי של שכונות לתנופה של התחדשות עירונית יכול לשנות זאת. דוגמה מעניינת למודל פרוגרסיבי כזה ניתן למצוא בבריטניה.

תמ"א 38 ברעננה
עופר וקנין

תוכנית New Deal for Communities נהגתה תחת ממשלתו של טוני בלייר והופעלה במשך יותר מעשור כחלק מאסטרטגיה לאומית לשיקום שכונות בבריטניה. בכל שכונה שבה פעלה התכנית נוסדה שותפות ייעודית האחראית על תכנון וניהול הפרויקט, וכן הוקם ועד מנהל שמחצית מחבריו הם תושבי השכונה. התכנית דגלה בשיתוף גורמים קהילתיים רבים כמו מרכזי בריאות, משטרה, בתי ספר ומרכזי תעסוקה, על מנת ליצר תשתית רחבה של התחדשות אשר תנופתה תימשך גם לאחר הפסקת התקצוב הממשלתי.

תהליך בחירת השכונות שישתתפו ברפורמה נתן עדיפות מובהקת לשכונות במצוקה העמוקה ביותר, תוך הקפדה מסוימת על פיזור גאוגרפי של המתחמים הנבחרים. כדי לקבוע מהן השכונות הנזקקות ביותר נוסח מדד מצוקה מרחבי, המשקלל עבור כל אזור סטטיסטי נתוני קיפוח משבעה תחומי חיים שונים (תנאים סביבתיים, דיור ושירותים, פשע, בריאות, חינוך, תעסוקה והכנסה).

נראה כי מיפוי אזורי המצוקה בישראל על פי קריטריונים סוציו־אקונומיים הוא כלי נדרש עבור מקבלי ההחלטות, שיסייע להם בהקצאת משאבים הוגנת ומבוססת צרכים. תהליך הבחירה כפי שהוא נעשה כיום איננו שיטתי דיו, רגרסיבי, ועשוי תוך זמן קצר להחריף את אי השוויון הכלכלי ולהפקיר את האזורים הזקוקים להתחדשות יותר מכל.

מיפוי מתחמי העוני בישראל, אשר פורסם על ידי המכון לרפורמות מבניות, יכול להוות כלי התחלתי טוב לבחירת האזורים הנזקקים ביותר לשיקום על ידי הרשות, אם וכאשר זו תקום. עם זאת, מומלץ יהיה להרחיבו על ידי שקלול נתונים סוציו־אקונומיים וסביבתיים נוספים, לטובת יצירת אינדקס מצוקה מרחבי שיאפשר תעדוף נכון של המשאבים הציבוריים.

הכותבת היא כלכלנית וחוקרת במכון לרפורמות מבניותתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות