אגד ודן מספסרות בקרקע המדינה

מול עינינו מתבצע תהליך של הפרטה והפיכה של ייעוד הקרקעות מציבוריות לקרקעות למטרות רווח

מיטל להבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיטל להבי

אין חולק על הצורך במסופי תחבורה בערים - כשהם מודרנים ויעילים הם יכולים לשמש להחלפה קלה בין אמצעי תחבורה שונים ולחניית לילה של אוטובוסים.

בעבר, הקצה מינהל מקרקעי ישראל קרקעות ציבוריות למטרת מסופי אוטובוסים ושטחי תפעול. עם העלייה החדה בשווי הקרקעות, במיוחד באזור המרכז, החלה מגמה לפינויים לטובת ייעודים מניבים.

אלא שחברות התחבורה הציבורית, שקיבלו את הקרקעות מהמדינה, מוכרות אותן כעת ליזמים פרטיים, מבלי לדאוג למיקומים אלטרנטיביים עבורם. השיטה עובדת כך: הקרקעות מוקצות על ידי המדינה לייעוד מסוים על פי הצורך - בזק, מקורות, תחבורה ציבורית ועוד. השטחים מוגדרים בתוכנית המתאר העירונית כשטחים שייעודם ציבורי.

עם גמר השימוש במבנה או בקרקע, מתברר שאיש אינו מבטיח את החזרתם למדינה, והם נמכרים ליזמים פרטיים. מול עינינו מתבצע תהליך של הפרטה והפיכה של ייעוד הקרקעות מציבוריות לקרקעות למטרות רווח.

תחנת אוטובוס ליד תחנת רכבת מרכז ברחוב ארלוזורוב בתל אביב, בסמוך לפארק צמרת
תחנת אוטובוסצילום: עופר וקנין

כך לדוגמה מכרה בזק את בניין מרכזת צפון ברחוב אבן גבירול בתל אביב ואת בניין המרכזת ברחביה בירושלים - והשטחים שהתפנו שינו את ייעודם לטובת מגורים.

בדרך זאת מועבר נדל"ן במרכזי הערים, שהוא רכוש הציבור, ליזמים שנהנים מן ההפקר וזוכים לקרקע יקרה במחיר נמוך יחסית. על הקרקעות האלה הם בונים דירות ושטחי מסחר וגוזרים קופון נאה. כך למשל התעשרו עוד יותר חיים סבן, שרכש בעבר את נכסי בזק, וקובי מימון, שרכש את נכסי אגד (נצבא).

בעוד שבבזק מצדיקים את מכירת הנכסים בכך שההתייעלות הטכנולוגית דורשת פחות מקום, הרי שאין כך הדבר בתחבורה הציבורית. אוטובוסים לעולם יצטרכו מקום לחנות בו בלילות, והצורך בתחבורה ציבורית, כך אני מקווה, ילך ויגבר עם הזמן.

מכירת השטחים של דן ואגד, שבימי ראשית המדינה שירתו את רוב האוכלוסייה, זכו להקצאה של קרקעות מצד המדינה בשולי הערים לטובת הקמת מסופי התחבורה, המוסכים והחניונים - מבלי שדן ואגד דאגו לשטחי פעילות חלופיים - הביאה לכך שכיום אין אפשרות לשפר את שירות התחבורה הציבורית, מפני שאין מקום להעמיד את האוטובוסים שלא בשעות הפעילות, ולנהגים אין מקומות מנוחה ועצירה מסודרים.

את התהליך הזה חייבים למנוע. ראשית - באמצעות הפסקת החלוקה של קרקעות לצורך תפעולי של חברות ציבוריות וממשלתיות. קרקע תוקצה לתקופה זמנית ומוגבלת, על בסיס הוכחת הצורך התפעולי ולפי קריטריונים ברורים וקשיחים. שנית, אם הצורך יצטמצם, בשל התפתחות טכנולוגית או הפיכת השירות שניתן למיותר - יוחזר השטח למדינה.

המדינה צריכה לנהל מעקב ופיקוח אחר השטחים וניצולם, כדי להישאר עם האצבע על הדופק, ולמנוע מצב שבו שטחים יקרים "נשכחים". ואז, אחרי שמישהו נרדם שם בשמירה - הם נמכרים לכל המרבה במחיר, והופכים משטח לתועלת הציבור לפנינה נדל"נית יקרה, שתורמת בעיקר ליזם.

הכותבת היא סגנית ראש עיריית תל אביב-יפו לתחבורה, בינוי ותשתיות ויו"ר סיעת מרצ במועצת העיר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker