ההצעה לפטור חברות קטנות מדיווח רבעוני צריכה לכלול גם את מנפיקות האג"ח

עד לפני כמה שנים, איש לא היה מעלה על דעתו כי רשות ניירות ערך תתמוך במהלך הפוטר חברות קטנות מדיווח רבעוני, ואין ספק שההידרדרות במצב הבורסה ושוק ההון היתה גורם מכריע בהחלטה ■ אז למה ברשות החליטו שלא ללכת עם ההקלה עד הסוף?

עמיחי פינקלשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמיחי פינקלשטיין

רשות ניירות ערך פירסמה באחרונה להערות הציבור טיוטת הצעה לתיקון תקנות ניירות ערך, שעניינה ביטול החובה לפרסם דו"חות כספיים רבעוניים לחברות ציבוריות קטנות - חברות ששווי השוק שלהן נמוך מ–300 מיליון שקל. אם ימומש התיקון המוצע, זאת תהיה ללא ספק ההקלה הרגולטורית המשמעותית ביותר שניתנה עד כה לחברות הציבוריות.

עד לפני כמה שנים, איש לא היה מעלה על דעתו כי רשות ניירות ערך תתמוך במהלך מעין זה - ואין ספק שההידרדרות במצב הבורסה ושוק ההון בישראל היתה גורם מכריע בגיבוש ההקלה המוצעת. בהתאם להצעה המסתמנת, חברה ציבורית קטנה תהיה רשאית לקבל החלטה על אימוץ ההקלה, וכך תהיה פטורה מהחובה לפרסם את הדו"ח הרבעוני לרבעון הראשון והשלישי - היא תידרש לפרסם שני דו"חות: לרבעון השני ודו"ח שנתי.

מחזיקי אג"ח אפריקה ישראל
מחזיקי אג"ח אפריקה ישראלצילום: אייל טואג

ההחלטה על אימוץ ההקלה תתקבל בדירקטוריון החברה. במקום הדו"חות הרבעוניים, החברה תידרש לפרסם בתוך חודש בלבד ממועד סיום הרבעונים הראשון והשלישי, דו"ח דגשים רבעוני שיכלול סקירה כללית של הפעילות התפעולית ושל המגמות שנרשמו בהיבטי הנזילות של החברה. רשימת החברות הנסחרות ברשימה הראשית בבורסה תחולק לשתי רשימות: החברות המדווחות על בסיס חצי־שנתי, ושאר החברות - המדווחות על בסיס רבעוני.

דומה כי עקב אכילס של ההצעה לתיקון החוק הוא ההחרגה בעניין חברות ציבוריות שהנפיקו אג"ח. בהתאם לנוסח ההצעה שפורסם, חברות כאלה לא יוכלו לאמץ את ההקלה, בלי קשר לסכומים שגויסו באג"ח שבידי הציבור. לשיטת הרשות, יש צורך להעניק הגנה טובה יותר למחזיקי האג"ח, בדמות חובת גילוי רחבה יותר מאשר לבעלי מניות - ולפיכך יש להמשיך ולחייב חברות המנפיקות אג"ח להגיש דו"חות רבעוניים.

נראה כי ברשות החליטו שלא ללכת עם ההקלה עד הסוף, והגבילו אותה לחברות שלא הנפיקו אג"ח - וחבל. ההבחנה בין חברות קטנות שהנפיקו אג"ח לחברות קטנות שהנפיקו מניות בלבד תוביל חברות קטנות לא להנפיק אג"ח בעתיד, כדי שיוכלו לאמץ את ההקלה. באופן זה, המפסיד העיקרי יהיה שוב שוק ההון הישראלי, המתרוקן אט־אט מחברות ציבוריות הנסחרות בבורסה הישראלית.

הכותב הוא עורך דין, שותף ומנהל מחלקת שוק ההון במשרד
 עמית פולק מטלון ושות'

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker