רשות ני"ע משגיחה על שומרי הסף

מתברר כי לצד המעמד המיוחד שהרשות מעניקה לרואי החשבון כשומרי סף בכירים, היא אינה מהססת באחרונה לנקוט נגדם הליכי אכיפה כשהיא סבורה שהתרשלו בתפקידם

אמיר שרף
אמיר שרף
אמיר שרף
אמיר שרף

חדשות לא טובות לרואי החשבון המבקרים חברות ציבוריות: מתברר כי לצד המעמד המיוחד שרשות ניירות ערך מעניקה להם באורח מסורתי כשומרי סף בכירים, היא אינה מהססת באחרונה לנקוט נגדם הליכי אכיפה כשהיא סבורה שהתרשלו בתפקידם.

ועדת האכיפה המינהלית ברשות החליטה באחרונה להטיל עיצומים כספיים על רואה חשבון מבקר בחברה ציבורית, אף שנפל פגם בביקורת הדו"חות הכספיים כתוצאה מהסוואת נתונים על ידי בעל השליטה ונושאי משרה בחברה, בקשר למשיכות כספים ללא אישור ודיווח כנדרש. לרואה החשבון לא סייעה העובדה שהוא וצוותו היו אלה שגילו באיחור את ההפרות, ואף יזמו את פניית החברה לרשות בגילוי עצמי של ההפרות.

אילנה מודעי, מנהלת מחלקת האכיפה המינהליתצילום: דודו בכר

ההחלטה האחרונה של ועדת האכיפה שפורסמה היתה בעניינו של רו"ח בני מוכתר, שהיה אחראי על ביקורת הדו"חות הכספיים של חברת כמיפל, הנסחרת בבורסת תל אביב. הוועדה אישרה את הסדר האכיפה בין הרשות למוכתר, שבו הוטלו על מוכתר עיצום כספי בסך 100 אלף שקל ועיצום כספי על תנאי בסכום זהה. גם במקרה זה העיצומים הוטלו על מוכתר בגין משיכות כספים של בעל השליטה לחשבונותיו הפרטיים ללא אישור ודיווח כנדרש.

בהסדר שאושר ייחסה רשות ני"ע למוכתר שלוש הפרות של הכללה ברשלנות של פרט מטעה בחוות דעת רואה החשבון המבקר, שצורפה לדו"חות הכספיים השנתיים של כמיפל ל–2010–2012. העיצומים הוטלו משום שלמרות הליקויים בדו"חות, חוות דעת רואה החשבון המבקר נותרה "חלקה" - דהיינו ללא הסתייגות, הימנעות או הערה באשר לנכונות הדו"ח הכספי שאותו ביקר.

ההחלטה מצטרפת להחלטות קודמות של הוועדה, שבהן ננקטו אמצעי אכיפה מינהליים נגד רואי החשבון המבקרים של חברות ציבוריות. כך, במאי 2014 הוטל עיצום בסך 100 אלף שקל על רואה החשבון המבקר של חברת גליקומיינדס, ובנובמבר 2014 הוטל עיצום בסכום זהה על רואה החשבון המבקר של חברת אקסטרא פלסטיק.

מעניין לראות כי אף שוועדת האכיפה הביאה בחשבון במסגרת השיקולים המקלים לאישור ההסדר עם מוכתר את הקושי בחשיפה של משיכות הכספים, נוכח הסוואתן בספרי החברה בידי בעל השליטה ונושאי המשרה, שידעו על המשיכות ולא דיווחו עליהן לצוות הביקורת - הוועדה החליטה להטיל אחריות על רואה החשבון המבקר.

באשר לשאלת ההודאה במסגרת הליכים מינהליים - סוגיה המעסיקה רבות את המעורבים בהליך ואת חברי ועדת האכיפה - מוכתר הודה בעובדות הרקע, אבל לא בטיעוני רשות ני"ע כי הביקורת שעשה היתה רשלנית ומהווה הפרה של חוק ניירות ערך. חרף עמדתה העקבית של הוועדה, שלפיה ראוי שהרשות תתקשר רק במקרים חריגים בהסדרים שאין בהם הודאה של המפר, קבעה ועדת האכיפה כי בנסיבות העניין, הסדר ללא הודאה אבל גם ללא הכחשה הוא ראוי.

באשר למשמעות ההליך ביחס למדיניות האכיפה של רשות ני"ע, נראה כי מעצם קיומה של החלטה שלישית שבה מוטלים אמצעי אכיפה מינהליים נגד רואה חשבון מבקר בקשר להפרות דיווח בדו"חות הכספיים של חברה ציבורית - הרי שניתן לראות התבססות של מגמה ברורה במדיניות האכיפה של הרשות: הטלת אחריות על רואי חשבון חיצוניים. מעניין יהיה לעקוב ולראות אם המגמה תימשך ביחס לרואי חשבון מבקרים בלבד, או שאנו צפויים בהליכים הבאים להרחבתה גם לשומרי סף חיצוניים נוספים.

הכותב הוא שותף בכיר וראש מחלקת שוק ההון
 במשרד תדמור ושות' פרופ' יובל לוי ושות',
 והיה סגן היועץ המשפטי ברשות ניירות ערך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker