90% משכנתא במחיר למשתכן - טעות

החלטת בנק ישראל תגרום לכך שהזוכים במכרזי מחיר למשתכן יוכלו לקבל מימון של כמעט 90% לרכישת דירה - צעד שבסבירות גבוהה מאוד יגרום לעלייה במחירי הדירות

יריב פז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יריב פז

בנק ישראל שמר בשנים האחרונות על קו שמרני מאוד בכל הנוגע לאשראי של מערכת הבנקאות לדיור - והוא ספג על כך ביקורת. המבקרים טענו שבנק ישראל אנטי־חברתי ודואג רק לבנקים ולא לזוגות הצעירים.

באחרונה הפתיע בנק ישראל, כשהודיע כי כל מי שירכוש דירה במסגרת מכרזי מחיר למשתכן יוכל לקבל מימון לדירה לפי שווי השוק שלה, ולא לפי מחיר הקנייה המופחת. מדובר ללא ספק בחדשה מרעישה, מאחר שכל מי שרכש דירה יודע כי הבנקים השמרנים בישראל מעמידים תמיד הלוואת משכנתא לפי מחיר הרכישה, אם מדובר בדירה חדשה, ולא לפי מחירי השוק. כלומר, גם אם הקבלן נתן לנו הנחה משמעותית - נוכל לקבל משכנתא רק על פי המחיר ששילמנו בפועל.

פרויקט בנייה בשהם. הביקושים לדירות גדליםצילום: אייל טואג

בעקבות החלטת בנק ישראל יוכל כל זוכה במכרזי מחיר למשתכן, בכפוף לתנאים של מערכת הבנקאות, לזכות במימון של כמעט 90% לרכישת דירה. הצעד הזה של בנק ישראל אמנם חברתי, אבל הוא עלול להביא בסבירות גבוהה מאוד לעלייה במחירי הדירות, בעיקר מהסיבות הבאות:

1. העלאת שיעור המימון הממוצע בשוק הדיור - כשמעלים את שיעור המימון בשוק הדיור, הוכח כי הכסף הזה מנותב בסופו של דבר, בדרכי השוק, לרכישת דירות נוספות ולהגדלת הזמינות של הון עצמי לרכישת דירות יד שנייה. למשל, אב שרוצה לסייע לילדיו לרכוש דירות יוכל להגדיל את הסיוע לאחד מהם שלא זכה במכרז מחיר למשתכן, אם אחד מבני המשפחה זכה וזקוק כעת לסיוע נמוך יותר, גם בגלל המחיר הנמוך שישלם ובייחוד לאור הגדלת שיעורי המימון.

2. הגדלת הסובסידיה הממשלתית - לא די שבמחיר למשתכן יש סובסידיה המספקת דירות בהנחה משמעותית - כעת האפשרות לקבל שיעור מימון גדול יותר מגדילה את הסובסידיה לרוכשי הדירות, ובכך תחמיר את עליות המחירים שיבואו לאחר מכן.

3. פתח למניפולציות בשוק הדיור - מי שרכש דירה במכרזי מחיר למשתכן יוכל להעמיד הון עצמי נמוך של 100–200 אלף שקל לדירה במחיר רכישה של 700–800 אלף שקל, ואולם מחיר השוק שלה הוא כמיליון שקל. אותו רוכש יוכל בעתיד להשתמש בהון שנותר לו או שיצבור לרכישת דירה נוספת להשקעה. נכון שמכרזי מחיר למשתכן מיועדים לאוכלוסיות חלשות יותר, אבל הם גם פותחים בפני אוכלוסייה זו פתח לשוק הדירות להשקעה. יש כאן אמנם אפשרות לניידות חברתית, אך גם פוטנציאל להמשך עליות המחירים.

4. פתח לאישור משכנתא של 90% לכולם - עד שיאושר חוק 90% משכנתא בערבות ממשלתית, צעד שלא ברור מה עמדת בנק ישראל לגביו, מחליט בנק ישראל לתת אפשרות מלאכותית להגעה לשיעור מימון של 90%, ובמקרים חריגים מאוד אף יותר מכך. האפשרות הזאת פותחת פתח ללחצים לאישור חוק 90% משכנתא לכל רוכשי הדירות, שכבר עלה לדיון, ובכך עלולה להביא להכשרתו וללחצים נוספים להגברת הביקוש ולעליות המחירים.

5. הגדלת הביקוש - המהלך מגדיל באופן משמעותי את הביקוש והזמינות של דירות בתוכנית מחיר למשתכן. הביקושים האלה מחלחלים גם ליתר השוק. ככל הנראה גם אוכלוסיות שעד היום מחיר למשתכן לא היה רלוונטי מבחינתן בשל מחסום ההון העצמי יצליחו בעתיד לזכות במכרזים, ואילו הזוגות שלא זכו יתנקזו לשוק הדירות מיד שנייה ויגדילו את הביקושים גם בשוק זה.

הכותב הוא המנכ"ל והבעלים של פז גרופ, קרן להשקעות נדל"ן מניב בישראל ובארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker