מדיניות הארנונה צריכה להשתנות

על שולחנה של הכנסת עומדת הצעת חוק שניסחתי, המבקשת להבטיח חלוקה צודקת והוגנת של תשלומי הארנונה הממשלתית

יוסי יונה

ערים, רשויות מקומיות ומועצות אזוריות שבהן חיים שיעורי עולים גבוהים נושאות בנטל כלכלי הכרוך במאמצים לקליטתם המיטבית ביישוב. נכון נהגה הממשלה כשקבעה כבר ב-1954 כי יישובים אלה יהיו זכאים לתשלומי ארנונה ממשלתית בגין מתחמים ממשלתיים - כגון בסיסי צבא, בתי חולים ובנייני ממשלה - הנמצאים בתחומם.

ואולם מאז שהממשלה עיגנה הטבה זו בחוק, היא לא טרחה לעדכן את רשימת היישובים הזכאים להטבה. כתוצאה מכך נוצר עיוות עמוק ביישומו של החוק לאורך השנים. בעוד יישובים שבהם שיעור העולים זניח אך הם ממשיכים ליהנות מההטבה, יישובים שבהם שיעורי העולים הוא מהגדולים ביותר, כמו נתניה (כ–30%) ובת ים (יותר מ–30%), אינם נהנים ממנה.

עולים חדשים נוחתים בישראל ב–2015
עולים חדשים נוחתים בישראל ב–2015צילום: גיל כהן מגן

יש להוסיף כי ב–1995 התחילה הממשלה לשלם תשלומי ארנונה לכלל היישובים שבהם קיימים מתחמים ממשלתיים, אך בשיעורים מופחתים. על נכסים שמחזיק משרד הביטחון, ובכלל זה בסיסי צה"ל, משלם המשרד 30%; על נכסים המשמשים בתי חולים ומרפאות משלם משרד הבריאות 45%; ועל נכסים אחרים הנמצאים בבעלות המדינה היא משלמת 55%.

לפתחו של בג"ץ מונחות להכרעה בימים אלה שתי עתירות נפרדות. הראשונה של עיריית נתניה, התובעת להיכלל ברשימת היישובים קולטי העלייה, כדי לזכות בהטבת הארנונה המלאה. השנייה היא של אגודת הידידים בית החולים אסף הרופא, התובעת שהיישוב באר יעקב, שבשטחו פועל בית החולים, יוסר מרשימת הערים הקולטות עלייה, משום ששיעור העולים ביישוב קטן (10.3%).

בעקבות עתירות אלה, מתבקשת המדינה להידרש לסוגיה זאת, לפי חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה, ולנסח מדיניות חדשה ועדכנית לאופן חלוקת הארנונה הממשלתית. אך עד כה לא ברור מה יהיה המתווה שתציע המדינה בעניין זה.

על שולחנה של הכנסת עומדת הצעת חוק שניסחתי, המבקשת להבטיח חלוקה צודקת והוגנת של תשלומי הארנונה הממשלתית. חוק זה קובע קריטריונים שמן הראוי שינחו את חלוקת הארנונה. הראשון קובע סף מינימלי של 5% עולים ביישוב המזכה אותו להיכלל ברשימה של ערים קולטות עלייה. יתרה מזאת, ככל ששיעור העולים עובר את הסף, כך יגדלו תשלומי הארנונה הממשלתיים ליישוב.

כמו כן מוצעות אמות המידה הבאות: ככל שהמצב הסוציו־אקונומי של היישוב נמוך יותר, כך יגדלו תשלומי הארנונה ליישוב; ככל שמספרם של התושבים ביישוב קטן יותר, כך יופחתו תשלומי הארנונה ליישוב; ככל שמספר העולים ממדינות מצוקה ביישוב גדולים יותר, כך יגדלו תשלומי הארנונה הממשלתית ליישוב.

ניסוחה של מדיניות לחלוקה של תשלומי הארנונה הממשלתית על פי המתווה המצוי בהצעת החוק יתקן עוול היסטורי ממושך, יבטיח חלוקה צודקת והוגנת של תשלומי הארנונה הממשלתית ויתרום לצמצום הפערים בחברה.

הכותב הוא ח"כ מטעם המחנה הציוני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker