המשרד להגנת הסביבה לא הכשיר את הקרקע למיחזור פסולת אלקטרונית

כדי שתקום תעשיית מיחזור בישראל, יש לפעול במהירות להגדרת המונח מיחזור מוכר, ולחייב את גופי היישום הקיימים והמשרד להגנת הסביבה להכיר ולספור רק מיחזור שבוצעו בו תהליכי מיחזור מתקדמים וממוכנים

שירן יונה, גדי רייכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירן יונה, גדי רייכמן

הפסולת האלקטרונית מורכבת ממכשירים אלקטרוניים שהם חלק בלתי נפרד מחיינו, כמו מחשבים, מקררים, טלפונים סלולריים ועוד. עם התפתחות הטכנולוגיה והעלייה ברמת החיים, כמות המוצרים האלקטרוניים גדלה, וכך גם התחלופה המהירה שלהם - דבר שיצר גידול מעריכי בהיקפי פסולת זו.

אין חולק כי בפסולת האלקטרונית קיימות מתכות כבדות וקיימים חומרים מסוכנים בעלי השפעות סביבתיות ובריאותיות שליליות, ומיחזור הוא הפתרון הראוי והנכון למניעת סיכוני בריאות אלה. כך לדוגמה, השלכת הפסולת האלקטרונית יחד עם הפסולת הביתית תשלח פסולת מסוכנת זו לאתרי ההטמנה באוויר הפתוח, וכתוצאה מכך מתכות כבדות ומזיקות יחלחלו למי התהום, ומשם למי השתייה של כולנו - וגזים רעילים ישתחררו לחלל האטמוספירה.

לפני כשנתיים נכנס לתוקפו החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות, שתכלית חקיקתו היא להפוך את הפסולת האלקטרונית ממטרד סביבתי הגורם נזק רב לבריאות הציבור, למשאב ציבורי, תוך מתן דגש על מיחזור ושימוש חוזר.

מפעלצילום: עבדאללה שמא

החוק היה צפוי להוביל לפריחה של תעשיית מיחזור מקומית ולהוביל מהפכה של ממש, באמצעות קביעת עיקרון על־כלכלי הקובע כי האחריות לשאת בעלויות הכלכליות של מיחזור הפסולת האלקטרונית והטיפול בה מוטלת על כתפי היצרנים והיבואנים של הציוד האלקטרוני והסוללות.

עיקרון זה נקבע בחוק באמצעות הטלה של חובת התקשרות של יצרנים ויבואנים של מוצרים אלקטרוניים עם גוף יישום מוכר, שמטרתו היחידה היא למלא אחר חובות היצרנים והיבואנים באמצעות איסוף הפסולת מרשויות מקומיות וממשווקים של מוצרים אלקטרוניים, והעברתה למיחזור במפעלי מיחזור מאושרים.

ואולם בארבע השנים שעברו מאז פרסומו של החוק, אין איסוף משמעותי מהציבור, לא בוצעו פעילויות הסברה וחינוך, ולא הוגדרו התהליכים המתאימים שיבטיחו את המיחזור הראוי והנדרש - ולצערנו, עולם כמנהגו נוהג.

נראה כי הטעם המרכזי לכך נעוץ בכך שהמשרד להגנת הסביבה אינו מזדרז להפעיל את הסמכויות שהוקנו לו בחוק. כך לדוגמה, המשרד להגנת הסביבה לא קבע מהו הסטנדרט הראוי למיחזור - ובכך הכשיר את הקרקע לדיווחי סרק. פסולת אלקטרונית רבה מדווחת כ"מוחזרה", בעוד שלא נעשה בה מאומה. נוסף על כך, אין כיום שום בקרה, בחינה או בדיקה על הדיווחים האלה, שרובם הגדול מתבצע על ידי מגרשי גרוטאות ברזל - ולא על ידי מפעלים ממוכנים ומיועדים.

באחרונה אף הוגשה עתירה לבג"ץ, שבה עולה הטענה כי המשרד להגנת הסביבה, שאמור להציג בסוף החודש את עמדתו בכנס סביבה 2050, אינו פועל מול יבואנים, יצרנים, משווקים ומחזיקים שאינם ממלאים את חובתם לפי חוק, ואינם מתקשרים עם גוף יישום מוכר לצורך איסוף הפסולת האלקטרונית והעברתה למיחזור. כתוצאה מכך, שחקנים מרכזיים בשוק הפסולת האלקטרונית אינם פועלים לפי החוק, ובכך נמנעים מהעלויות הכלכליות ומחצינים את הנזק על הציבור, שמשלם את המחיר בדמות הנזקים הסביבתיים המתמשכים שנגרמים מהפסולת אלקטרונית.

במצב הקיים, לא רק שאין שום כדאיות להקים מפעלי מיחזור חדשים - גם המפעלים הקיימים, שהוקמו בהשקעות עתק, קורסים תחת עומס עלויות הפחת, התחזוקה, כוח האדם ובקרת האיכות הגבוהים אל מול המתחרים הפיראטיים. נוסף על כך, פסולת אלקטרונית רבה, המוערכת בשיעור של עשרות אחוזים מהפסולת המיוצרת בישראל, מועברת, בדרך לא דרך, לשטחי הרשות הפלסטינית - שם היא עוברת תהליכי שריפה והטמנה בשטחים הפתוחים וגורמת לנזקים כבדים.

כדי שתקום תעשיית מיחזור בישראל, יש לפעול במהירות להגדרת המונח מיחזור מוכר, ולחייב את גופי היישום הקיימים והמשרד להגנת הסביבה להכיר ולספור רק מיחזור שבוצעו בו תהליכי מיחזור מתקדמים וממוכנים, המייצרים חומרי גלם לתעשיות השונות.

כל עוד יימנע הגוף השלטוני המוסמך לכך מלהפעיל את סמכויותיו, ולא יגדיר את הנדרש — ההפסד יהיה כולו של הציבור ושל הסביבה בישראל.

רייכמן הוא מנכ"ל קבוצת אולטרייד ומומחה לפסולת אלקטרונית; יונה היא עו"ד במחלקת איכות סביבה במשרד תדמור ושות' פרופ' יובל לוי ושות'

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker