ההזדמנות הבאה: העסקת נשים ערביות - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ההזדמנות הבאה: העסקת נשים ערביות

לפי נתוני בנק ישראל, תעסוקת נשים ערביות חיונית לצמיחה הכלכלית ולהתפתחות העתידית של מדינת ישראל

תגובות

בשנים האחרונות חל גידול משמעותי בתעסוקת נשים ערביות. שיעור ההשתתפות של נשים ערביות בגילי 25–64 בשוק התעסוקה הוא כיום 33% לעומת 20% לפני כעשור. הגידול נובע הן משינויים תרבותיים בחברה הערבית, הן מצרכים כלכליים, אך בעיקר מרצונן של נשים ערביות להתפתח, להתקדם ולהגשים את עצמן. כוח עבודה זה, החדור מוטיבציה ורצון ללמוד ולצמוח, מציב בפני מעסיקים הזדמנות עסקית בלתי מנוצלת.

שוק התעסוקה אינו חשוף לחלק ניכר מאוכלוסייה זו ולאיכויות שלה בשל חסמים תשתיתיים, תרבותיים וחברתיים. עד 2009 ל-41% מהיישובים הערביים לא היתה תחבורה ציבורית כלל. ל–43% נוספים היתה תחבורה ברמה מאוד נמוכה. עובדה זו מייקרת באופן משמעותי את עלות ההגעה לעבודה (בזמן וכסף) ומהווה תמריץ שלילי ליציאה לעבודה. לבעיה זו מצטרפות נורמות מסורתיות וחברתיות לפיהן אין זה נפוץ שאשה תלך מרחקים ארוכים או תיסע בגפה לעבודה. דבר זה נכון לכלל האוכלוסייה הערבית, דרוזים, צ'רקסים ובדואים. מצד שני, כשמדובר בלימודים קיימת פתיחות רבה יותר, ובשנים האחרונות שיעור הנשים היוצאות ללימודים אקדמאיים נמצא בעלייה מתמדת ומשמעותית. לפי משרד הכלכלה, בעשור שהסתיים ב-2011 עלה מספר הנשים הערביות האקדמאיות פי 3.3.

סטודנטיות ערביות. נשים ערביות הן קהל איכותי שאינו ממצה את עצמו ואינו לוקח חלק בשוק התעסוקה
ירון קמינסקי

כתוצאה מכל זאת, נשים ערביות הן קהל איכותי, בחלקו בעל תארים רלוונטיים, שאינו ממצה את עצמו ואינו לוקח חלק בשוק התעסוקה. למותר לציין שרוב הנשים היו שמחות לו ניתנה להן ההזדמנות לעבוד ביישוב בו הן מתגוררות, אך מחסור במקומות עבודה בכלל ותעסוקה איכותית בפרט משאיר אותן בבית.

סיטואציה זו מייצרת הזדמנות בעלת ערך רב למעסיקים: פתיחת שלוחה ביישובים הערביים. הרשויות המקומיות הערביות מודעות לבעיית תעסוקת הנשים ועוסקות רבות בנושא. הבאת עסק משמעותי ליישוב הוא פתרון נחשק, ובשנים האחרונות מספר מעסיקים פנו לדרך זו. בזק למשל פתחה מרכז שירות טלפוני מצליח בחורה שבנגב. התעשייה האווירית פותחת בימים אלו שלוחה בדלית אל כרמל, ועוד.

היתרונות לכך רבים. הרשויות הערביות מציעות תנאים מפליגים לעסקים הפותחים שלוחה ביישוב - פטור מארנונה, עזרה באיתור מבנה, התאמתו לצרכי המעסיק, פתרונות חניה והצמדת פרויקטור מטעם העירייה או המועצה לפתרון כל בעיה. ישנן אף עיריות שמוכנות לתת מענקים לשיפוץ המבנה.

פוטנציאל כוח האדם איכותי. בשל מגוון אפשרויות העבודה הנמוך ביישובים, כל מעסיק הנכנס ליישוב ימצא עצמו מול כמות גבוהה של מועמדות (וגם מועמדים) מהן יוכל לבחור את המצטיינות (או המצטיינים). כמו כן, לפי סטטיסטיקות חברת אלפנאר, עובדים ערבים נאמנים יותר למקום עבודתם ולמעסיק והם מתמידים בעבודתם לאחר שנת העבודה הראשונה ב-16% יותר מכלל האוכלוסייה. המספרים גבוהים אף יותר כאשר מדובר בעבודת נשים בתוך יישוב מגוריהן.

גם המוטיבציה שלהן גבוהה - במקרים רבים רואים הזדהות עמוקה של העובדות עם העסק ורצון לתרום, לקדם ולשמר אותו ביישוב, בין היתר כי מדובר באוכלוסייה לה יש אינטרס אישי בכך.

ניתן לקבל שירותי הכשרה והשמה של עובדים ערבים ללא עלות למעסיקים מחברות כמו חברת אלפנאר (חל"צ) המנהלת את מרכזי ריאן ביישובים. מרכזים אלה עוסקים בליווי משתתפי התוכנית לאורך שלוש שנים בהכוונה, הכשרה, והשמתם בחברות. כמו כן, קיימות מספר תכניות תמרוץ במשרד הכלכלה: למשל הוראת מנכ"ל 4.17 המעניקה, בתנאים מסוימים, סיוע ל-30 חודשי ההעסקה הראשונים המתחיל בסבסוד עלות שכר העובדים ב-30%. או הוראת מנכ"ל 4.20, מסלול סיוע לשילוב מתמחים ממגזר המיעוטים בתעשייה עתירת ידע.

לאלפנאר, המעניקה שירותיה ללא עלות למאות מעסיקים בישראל, מאגר של קרוב ל–23 אלף משתתפים. בשלוש השנים האחרונות ביצעה החברה יותר מ-13,500 השמות - כ-55% מתוכן של נשים ערביות. יותר מ–3,000 איש עברו הכשרות מקצועיות כמו ניהול חשבונות, ניהול רשתות נתונים, טבחות, מפעילי CNC, חשמלאים, מחסנאים, מפעילי מכונה ועוד.

לפי נתוני בנק ישראל, תעסוקת נשים ערביות חיונית לצמיחה הכלכלית ולהתפתחות העתידית של מדינת ישראל. נשים ערביות מחפשות את הדרך לשלב מסורת עם פיתוח וקידום אישי. לפיכך, תעסוקת נשים ערביות ביישובים מייצגת הזדמנות עסקית אטרקטיבית למעסיקים. מגוון התמריצים והשירותים המוצעים ללא עלות על ידי העיריות או המועצות הערביות, משרד הכלכלה, לצד שירותי הכשרה והשמה, מעלים את סיכויי הצלחת הפרויקט, מקצרים תהליכים ומייצרים החזר משמעותי על ההשקעה.

הכותב הוא סמנכ"ל בחברת אלפנאר לקידום תעסוקת ערבים בישראלתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות