מענק מים על שם אריה מכלוף דרעי

בעוד שהוזלת הנסיעה בתחבורה הציבורית היא צעד חיובי וחשוב - הפחתת תעריף המים היא צעד פופוליסטי וגרוע

דוד לגזיאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

באחרונה אישרה הממשלה את הפחתת תעריף המים ב-17%, כגובה המע"מ. הצעד הוזכר בתקשורת יחד עם הפחתת תעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית בשיעורים דומים כחלק מעסקת חבילה בין השרים אריה דרעי ומשה כחלון. לכאורה, כל אזרח יכול להגיד, כפי שאמרו שרים וראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי ננקטים צעדים להפחתת יוקר המחיה.

אלא, שלצערנו, האמת קצת שונה. בעוד צעד אחד, מהצמד לעיל, הוא חיובי וחשוב, השני הוא פופוליסטי וגרוע. למעשה, יש הבדל אדיר בין הוזלת הנסיעה בתחבורה הציבורית לבין הורדת מחיר המים. השימוש בתחבורה הציבורית מצמצם את זיהום האוויר, מפחית פקקים, ונעשה לרוב על ידי אוכלוסיות חלשות יחסית. לכן, הפחתה כזאת היא יעילה ופרוגרסיבית - במלים פשוטות, מסייעת בעיקר לחלשים.

הסיפור עם המים שונה לחלוטין. הבעיה הראשונה היא שמים הם משאב במחסור. באופן כללי, הוזלת המים מגבירה את צריכתם, וחבל. אין זה אומר שאנחנו צריכים להפסיק לשתות, להתקלח או לשטוף את הבית - הכל צריך להיעשות במידה. אבל הורדת תעריף המים עלולה לפגוע במוטיווציה לחסוך, וזה כבר באמת מיותר. או כמו שכלכלנים נוטים להעיר - לא יעיל.

הבעיה השנייה, והמהותית יותר בעיני, היא שהפחתת תעריף המים אינה פרוגרסיבית. היא מוזילה את המים לכל העשירונים באופן חותך, בין אם מדובר בצרכנים שמשתכרים 20 אלף שקל בחודש, או קופאים ברשת מגה המשתכרים שכר מינימום. בהנחה שיש סכום כסף נתון שצריך לחלק לאזרחים, ומטרתו לסייע להם להתמודד עם יוקר המחיה, ובאופן כללי לצמצם את העוני - למה צריך לחלק את הכסף הזה גם לעשירונים העליונים? אין בכך היגיון.

משה כחלון ואריה דרעי
משה כחלון ואריה דרעיצילום: אמיל סלמן

הבעיה השלישית היא שיש ישראלים נזקקים שלא צריכים את ההפחתה הזאת בעלויות המים - הם צריכים לקנות אוכל או תרופות. ההוזלה הזאת לא תעזור להם. הם יעדיפו לקבל את הכסף ישירות לכיס ולהשתמש בו כראות עיניהם. לצערנו, הם כבר לא יוכלו לעשות זאת.

האלטרנטיבות הן ברורות. דרך אחת היא הגדלת הקצבאות שמחולקות לעשירונים הנמוכים. כך, האמידים יותר לא יקבלו דבר, ואלה המשתייכים לאשכולות סוציו-אקנומיים נמוכים יותר יקבלו יותר ממה שהם מקבלים במצב הנוכחי. צמצום פערים. כל כך פשוט.

רוצים עוד פתרון? הנה אחד שאפילו הליברטריאנים שבינינו יסכימו לו. ניקח את הסכום הכולל ונגדיל בעזרתו את מס ההכנסה השלילי לאלה המשתכרים שכר מינימום. הרי בכל דו"ח עוני אנחנו רואים שוב ושוב את התמונה העגומה של אלה שעובדים ועדיין נמצאים מתחת לקו העוני. לא צריך דוקטורט בכלכלה כדי להבין שהגדלת מס הכנסה שלילי תצמצם את שיעורי העוני משמעותית יותר מאשר הפחתת העלויות המים. למעשה, את הוזלת המים כנראה לא נראה בדו"חות העוני, בניגוד להגדלת הקצבאות.

לכן, עולה השאלה מדוע זה לא בוצע. הרי איני מחדש דבר, הכל ידוע. התשובה, כרגיל, היא פוליטית. השר דרעי התחייב להורדת המע"מ על מוצרי היסוד. זה נשמע טוב, נתפש טוב, פופוליסטי לעילא ולעילא. אז הנה המלצה שאולי תספק גם את כל השרים. במקום לקרוא לזה "הגדלת קצבאות", נקרא לזה "מענק מים". לא מספיק? נקרא לזה "מענק מים ע"ש אריה מכלוף דרעי". תנו לו לבחור את השם, העיקר שהכסף יגיע לאלה שבאמת צריכים אותו.

הכותב הוא תלמיד לדוקטורט בתורת המשחקים באוניברסיטת תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker