1% בישראל עשיר מ-70% מהאוכלוסייה - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

1% בישראל עשיר מ-70% מהאוכלוסייה

איך ייתכן שבקרב משקי הבית העניים ביותר בעולם, עם עושר נטו שלילי, נמצאים כמעט 100 מיליון איש מהאזורים העשירים של הגלובוס?

באחרונה פירסם ארגון הסיוע הבינלאומי אוקספם דו"ח מקיף שבוחן את המגמות המרכזיות של האי־שוויון העולמי. מדובר בדו"ח שנתי שמתפרסם תמיד לפני הפורום הכלכלי העולמי המתכנס בדאבוס מדי שנה.

הממצא שזכה לבמה התקשורתית הגדולה ביותר הוא הנתון שלפיו העושר הכולל של 62 האנשים העשירים ביותר בעולם גבוה יותר מעושרה של מחצית מאוכלוסיית העולם - כ–3.7 מיליארד איש. זה נתון מדהים הממחיש את פערי העושר הגלובליים. מעבר לכך חוזה המחקר כי אי־שם באמצע 2016 עושרו של ה–1% העשיר ביותר בעולם יהיה גדול יותר מעושרם של יתר ה–99%. זו נקודה חשובה מכיוון שהיא הופכת לראשונה את הסיסמה "אנחנו ה–99%" מימי מחאת "Occupy Wall Street" והמחאה החברתית בישראל מסיסמה למציאות גלובלית מגובה בנתונים כלכליים.

נקודה נוספת שחשוב להתעכב עליה היא הבחירה של אוקספם להדגיש את העושר (הנכסים) של משקי הבית כפרמטר מרכזי למדידת האי־שוויון. זוהי בחירה לא טריוויאלית בהינתן העובדה שרוב השיח העוסק באי־שוויון מתמקד בפערי הכנסות. הבחירה של אוקספם בעושר כמדד לאי־שוויון מייצרת כמה תוצאות מפתיעות. מסתבר שבעשירון העושר התחתון בעולם נמצאים 50 מיליון משקי בית אמריקאים ו–40 מיליון משקי בית אירופיים.

דודו בכר

איך ייתכן שבקרב משקי הבית העניים ביותר בעולם, עם עושר נטו שלילי, נמצאים כמעט 100 מיליון איש מהאזורים העשירים של הגלובוס? ובכן, כנראה שההסבר המרכזי לתופעה הזאת נעוץ בעובדה שלאנשים בעולם המערבי יש נגישות גבוהה לאשראי, שמאפשרת להם לקחת הלוואות ולחיות ברמת צריכה שלא מבטאת את העוני הנכסי היחסי שהם נמצאים בו.

לפי מחקרים שונים, בארה"ב לחמישית ממשקי הבית האמריקאיים יש עושר שלילי (אגב, אם מוציאים את הדיור מהמשוואה, מספר משקי הבית האמריקאיים עם עושר נכסי שלילי מזנק לשליש). התופעה הזאת לא מוגבלת לארה"ב. גם בגרמניה, הנחשבת למדינה עשירה, שיעור משקי הבית שנמצאים בעוני נכסי הוא יותר מרבע.

אתם בטח שואלים, מה מצבנו במדידת פערי העושר? ובכן, עד לפני חצי שנה, לא היתה תשובה לשאלה הזאת. הסיבה המרכזית לכך היא כי אף אחד לא מצא לנכון לבדוק. רק לפני שנתיים החליטה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לערוך, לראשונה זה חמישים שנה, סקר נכסים הבודק את היקף הנכסים והחובות של משקי הבית בישראל.על בסיס ממצאי הסקר ערכנו במכון לרפורמות מבניות מחקר הבודק את פערי העושר.

הממצאים המרכזיים שקיבלנו הם שפערי העושר בישראל גדולים מאוד וגדולים משמעותית מהפערים בהכנסות. כך, ה–1% העליון של העשירים ביותר מחזיק בעושר השווה ל–22.5% מהעושר הלאומי, השווה גם לסך נכסיהם של שבע העשירונים התחתונים. עם זאת, חשוב לציין כי בניגוד למצב בארה"ב, שיעור משקי הבית שנמצאים במצב של עושר שלילי הוא נמוך יחסית אצלנו - כ–5% ממשקי הבית. ניתן להסביר את הנתון הנמוך והחיובי, בכך ששיעור הבעלות על דירות בישראל הוא גבוה יחסית, גם בקרב העשירונים התחתונים, מה שמצמצם את שיעורי העוני הנכסי. אבל כדאי לזכור ששיעור הבעלות נמצא בשנים האחרונות במגמת ירידה עקב עליות המחירים, מה שעלול להגדיל את אחוזי העוני הנכסי בשנים הקרובות.

הכותב הוא מנהל 
המכון לרפורמות מבניותתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות