נוער מוחלש צריך להיות חלק מהשירות הלאומי - רק שמספר המקומות מוגבל

בישראל חיים כ–320 אלף ילדים ובני נוער עם מוגבלויות שרוצים לתרום לחברה הישראלית, בין אם באמצעות שירות צבאי ובין אם באמצעות שירות לאומי ■ אז מה עושים שמתוך 17 אלף התקנים, רק 7% מיועדים לצעירים עם מוגבלויות וכ–3.5% מיועדים לצעירים בסיכון?

אורן הלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן הלמן

באחרונה נפגשתי עם שלושה צעירים מרשימים, חלקם עם מוגבלויות, מתוכנית "משלבים" - תוכנית משותפת של עמותות בת עמי וגוונים, המהווה גשר לעולם התעסוקה והחברה, באמצעות שילוב תורם של צעירים עם מוגבלויות בשירות הלאומי.

פגישתנו היתה במסגרת הקמפיין של הפורום לקידום השירות האזרחי־לאומי, הנושא את המסר "אני ההשקעה הכי טובה שלך", שמטרתו העלאת מודעות והכרה באפקטיביות של פלטפורמת השירות הלאומי־אזרחי לאוכלוסיות מרקע מוחלש (צעירים בסיכון, צעירים עם מוגבלויות וצעירים ערבים). הקמפיין מתקיים סביב הדיונים הנערכים בחודשים האחרונים בוועדה לעבודה ורווחה בכנסת בנוגע לחוק שירות אזרחי .

בני נוער ברחובותצילום: גיל אליהו

הנתונים שאליהם נחשפתי מטרידים. כ–50% מכלל הצעירים בכל שנתון אינם מתגייסים לצה"ל. חלקם אינם מתגייסים על רקע של אי־התאמה ופטורים שונים. גם צעירים עם מוגבלות אינם מגויסים לצה"ל. אותם צעירים יכולים לפנות לשער כניסה נוסף לחברה הישראלית - השירות הלאומי־אזרחי.

ואולם בשירות הלאומי־אזרחי מספר המקומות מוגבל. מתוך 17 אלף התקנים, רק 7% מיועדים לצעירים עם מוגבלויות, כ–3.5% מיועדים לצעירים בסיכון, נוער מנותק וצעירות במצוקה, וכ–26% לצעירים מהחברה הערבית. שאר התקנים מיועדים לאוכלוסייה החרדית ולבנות ובני שירות, הפטורים משירות בצה"ל מסיבות שונות.

בישראל חיים כ–320 אלף ילדים ובני נוער עם מוגבלויות. הם רוצים לתרום לחברה הישראלית, בין אם באמצעות שירות צבאי ובין אם באמצעות שירות לאומי. מבקר המדינה קבע לפני כשנה וחצי שהכלכלה הישראלית מפסידה 5 מיליארד שקל מדי שנה מכך שאנשים עם מוגבלות אינם עובדים. הנה לנו הזדמנות נדירה להכניס אותם למעגל החיים, החברה והעבודה.

חשוב להבין כי ההשקעה באוכלוסיות מיוחדות אינה מסתכמת רק בהשקעה של אותה שנת התנדבות. מעבר לחיבור ולזהות המתחזקת של אותם אנשים לחברה, מדובר גם בכלי למוביליות חברתית ולשינוי חברתי.

במחקר עלות־תועלת לאומית, שנערך על ידי הפורום לקידום השירות הלאומי לאוכלוסיות מוחלשות באמצעות חברת עדליא, הוכח מעבר לכל ספק כי אותם צעירים שזוכים להתנדב לשירות האזרחי־לאומי, משתלבים טוב יותר בשוק העבודה עם סיום השירות. ממצאי המחקר גם הראו כי על השקעה של כ–43 אלף שקל בממוצע במתנדב - המדינה יכולה להרוויח 200–500 אלף שקל.

יוזמת החקיקה המבורכת של שר החקלאות, אורי אריאל, ומנכ"ל הרשות לשירות לאומי־אזרחי, שר שלום ג'רבי, מעגנת בתוכה הזדמנות פז למיצוב השירות הלאומי־אזרחי ככלי אפקטיבי לשינוי ושילוב חברתי - שילוב שיכניס עוד כמה מאות צעירים בעלי נקודת פתיחה נמוכה יותר למעגל התעסוקה והאקדמיה.

צילום: אוליבייה פיטוסי /

הכותב הוא מייסד דף הפייסבוק "סיכוי שווה" לשילוב אנשים עם מוגבלויות בעבודה ובחברה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker