למה מתנגדת מגדל העמק 
לתוכנית מחיר למשתכן

המכרזים כפי שפורסמו אינם עונים על מצוקת הדיור בעיר - להפך, הם עלולים להחמיר אותה

אלי ברדה
אלי ברדה

משבר הדיור מעסיק את כולנו בשנים האחרונות. הממשלה והשרים הרלוונטיים שמו להם למטרה להגדיל את היצע הדירות, ובד בבד לאפשר למשפחות צעירות וחסרות דירה להתחיל את חייהן בביטחון כלכלי. אחד הפתרונות הוא תוכנית מחיר למשתכן, שבה חסרי דירה זכאים יוכלו להתנתק ממחיר השוק ולרכוש דירה חדשה מקבלן בהנחה.

מגדל העמק שולבה בין הערים הראשונות שנכנסו לתוכנית לפני כחמישה חודשים. בביקור של שר הבינוי, יואב גלנט, הוא נענה לבקשתנו לכלול את מגדל העמק בתוכנית מתוך כוונה ותקווה למצוא פתרון לזוגות ולמשפחות הצעירות בעיר, שאינן מצליחות לרכוש דירה בגלל היצע קטן ומחירים גבוהים.

מגדל העמק
מגדל העמקצילום: אנצ'ו גוש - ג'יני

עם זאת, לאחר בחינת סעיפי התוכנית לעומקם, הבנתי כי המכרזים כפי שפורסמו אינם עונים על מצוקת הדיור בעיר. להפך, הם עלולים להחמיר אותה. בסעיפי המכרז נקבע כי רק 20% מיחידות הדיור במכרז יוקצו לזוגות צעירים ומשפחות צעירות ממגדל העמק המבקשות לרכוש דירה ראשונה בהנחה. אם לכמת זאת במספרים, מתוך כ-200 יחידות דיור תינתן עדיפות אך ורק ל-40 מתושבי העיר לרכוש דירה במחיר מופחת. אנו מחנכים את התלמידים והבוגרים להיות מחויבים ליישוב שלהם ולרצות לקבוע בו את ביתם ועתידם, ולא עולה על הדעת שהם ייאלצו לחפש דירה ביישוב שכן, או לחילופין באזור המרכז.

במקביל, יש אפשרות שהמחיר האטרקטיבי ימשוך אוכלוסיות חלשות ואחרות מחוץ לעיר, ולכך אנו לא ערוכים ולא מוכנים. הדבר אינו מקובל עלינו, ולכן קראתי למשרד הבינוי לעצור את התוכנית במגדל העמק לפני שתיסגר, והבהרתי כי המכרז כפי שהוא עלול להעמיק את הבעיה - ולכן יש להרחיב את העדפה לבני העיר, שתעמוד על טווח של 50%-50% מיחידות הדיור לבני העיר. הדרישה נובעת מכך שהיצע הדירות ברחבי העיר קטן לאחר שכל 700 יחידות הדיור החדשות שנבנו בשנתיים האחרונות נמכרו, ופוטנציאל הרוכשים גבוה בהרבה מ-20% שיועדו לתושבי המקום.

אני סבור כי על הממשלה לקדם תוכניות בנייה, כולל מחיר למשתכן, גם ביישובים הסמוכים, ובמקביל לתת עדיפות גבוהה לתושבי המקום ביישובי הפריפריה בנגב ובגליל.

הכותב הוא ראש העיר מגדל העמק, יו"ר מועצת הרשות לפיתוח הגליל ויו"ר האסיפה הכללית של השלטון המקומי

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ