ישראל בוקסר

לאחר שאסיפת בעלי המניות בחברת דיסקונט השקעות (דסק"ש) לא אישרה לפני כשבוע את חבילת השכר "המקוצצת" של גיל שרון, הנושא יעבור לדיון וייתכן שגם לאישור דירקטוריון דסק"ש. במקור היתה חבילת השכר של שרון 71 מיליון שקל, והיא קוצצה ב-12 מיליון שקל לסך של 59 מיליון שקל בפריסה לחמש שנים. החבילה כוללת שכר ישיר והטבות במניות, שחלקן נמנות עם חברות בשליטת דסק"ש, 
כסלקום ושופרסל.

חוק החברות מאפשר לדירקטוריון להחליט לגבי תגמול של המועמד למנכ"ל גם כשאסיפת בעלי מניות המיעוט התנגדה להצעת השכר. הדירקטוריון יצטרך לנמק את החלטתו ולהסביר באופן משכנע מדוע החליט בניגוד להחלטת בעלי מניות המיעוט. מחלוקת לגבי השכר התגלעה כבר בדיוני החברה האם של דסק"ש, אי.די.בי פיתוח. בעקבות המחלוקת התפטר מדירקטוריון אי.די.בי פיתוח הדירקטור מטעם הציבור ומבכירי קבוצת כלל בעבר, חיים שני, שהסביר בין שאר הסיבות להתפטרותו כי הוא מתנגד לשכרו של שרון.

גיל שרון צילום: עופר וקנין

אדוארדו אלשטיין, יו"ר דסק"ש, הוא האיש שסיכם עם שרון את שכרו הראשוני, שכאמור קוצץ. הוא כידוע מעוניין במינוי, וילחץ על שאר הדירקטורים לאשר את השכר (שאולי יעבור קיצוץ קל נוסף) כדי להתגבר על התנגדות אפשרית מצד בעלי המניות מקרב הציבור והדירקטורים בדסק"ש. סך הנכסים במאזן דסק"ש - מזומנים ומניות בחברות בנות - מסתכם ב-5.3 מיליארד שקל. סך ההתחייבויות הוא 4.6 מיליארד שקל. מניות החברות הבנות עלולות גם לרדת, ולכן הן בגדר ביטחון בלבד. היה רצוי להתנות את התגמול בשיפור אפשרי במצבה של דסק"ש או בחברות הבנות בחמש השנים הבאות, ועד אז להסתפק בשכר צנוע משמעותית. היה אפשרי להתנות את השכר בהתקדמות ממשית בפירעון חובות דסק"ש לבעלי האג"ח (4.2 מיליארד שקל) ולבנקים (400 מיליון שקל), ואם יחול שיפור משמעותי - יהיה טעם להתייחסות מחודשת ואוהדת יותר לתגמול המבוקש למנכ"ל.

דירקטוריון דסק"ש אינו יכול להתעלם מהתנגדות אסיפת בעלי המניות, וממצבה הקשה של החברה, כשידון בתגמול. הדירקטוריון חייב להתנגד ליו"ר אלשטיין בנושא השכר, אף שאלשטיין מאמין כי שרון הוא האיש שיעביר את דסק"ש בשלום בדרך החתחתים הפיננסית שלפניה. דירקטוריון אינו חותמת גומי, ועליו לשאת באחריות מלאה לחברה שבה הוא מכהן. ב-2010 קבע רוני חזקיהו, המפקח על הבנקים דאז, שיש לחזק את הממשל התאגידי והאחריות של הדירקטוריון. ב-2015 פרופ' שרון חנס והשופטת המחוזית מיכל אגמון־גונן ציינו כי "דירקטורים צריכים לקבל לפעמים החלטות נועזות", והחלטת הדירקטורים בדסק"ש היא מהותית לחברה השקועה בחובות ומבקשת באותו זמן לשלם שכר עתק למנכ"ל. החלטת הדירקטוריון במקרה זה צריכה להוכיח שהוא בעל שיקול ואחריות נדרשים.

הכותב הוא מרצה במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה (מל"א), ולשעבר דירקטור בחברות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker