מסיימי הליך פשיטת רגל זכאים לדף חדש

רפורמת האשראי של כחלון היא גם רפורמת ההזדמנות השנייה של מאות אלפי ישראלים שמילאו אחר הוראות החוק, שילמו את חובותיהם וקיבלו הפטר - עכשיו חייבת המדינה להסיר את המידע השלילי ממאגרי הנתונים הנמכרים על ידי לשכות האשראי

רן מלמד
רן מלמד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רן מלמד
רן מלמד

כשחגית (שם בדוי) נכנסה בערב ראש השנה לסופרמרקט בעיר מגוריה בפריפריה הגיאוגרפית של מדינת ישראל, היא לרגע לא חשבה שלאחר שעתיים היא תצא משם בבכי תמרורים ובהרגשה גדולה של השפלה. כמי שארבע שנים קודם לכן סיימה הליך קשה של פשיטת רגל, ידעה חגית שהעבר הפיננסי שלה עדיין רודף אותה. היא ידעה שאף שהיא כבר מחזיקה בכרטיס אשראי ובפנקס צ'קים, כשהיא מגיעה לקופה הרושמת באחת מהרשתות הגדולות, יש סיכוי כי העובדה שהכריזה על עצמה כפושטת רגל כתשע שנים קודם לכן עדיין תהיה לה לרועץ.

חגית ניגשה למנהל החנות. הציגה את פנקס הצ'קים וביקשה, עוד בטרם התחילה לעבור בין המדפים, כי יקבל אישור לצ'ק שאותו תרצה למסור מאוחר יותר לקופאית. המנהל בדק ואישר, וחגית התחילה למלא את העגלה לקראת החג הקרב. לאחר כשעה וחצי הגיעה אל הקופה. לאחר שהקופאית העבירה את המוצרים כולם, ולאחר שחגית רשמה את הצ'ק ותלשה אותו מהפנקס שהחזיקה, הודיעה לה הקופאית מול פניהם של הקונים שעמדו מאחוריה כי היא אינה יכולה לקבל את התשלום, מכיוון שהוא לא אושר על ידי חברת BDI - החברה המספקת דו"חות וחיווי אשראי שליליים לקמעונאים ושאר סוחרים.

למנוע את החשש בסופר
אילוסטרציה .למנוע את החשש בסופרצילום: עופר וקנין

לחגית ההמומה לא נותר דבר לעשות מלבד להשאיר את המוצרים ארוזים, להשפיל את ראשה ולצאת מהחנות. השעה היתה קרוב ל-23:00, ומאותו רגע הרגישה חגית כאילו גם ההזדמנות השנייה שניתנה לה לאחר שסיימה חמש שנים של פשיטת רגל - נלקחה ממנה באכזריות.

בשנים האחרונות פועל משרד המשפטים בנחרצות כדי לבצע את רפורמת חדלות הפירעון וההפטר - אולי אחת הרפורמות החשובות ביותר המיועדת להילחם, הלכה למעשה, במצוקת העוני הקשורה בטבורה להימצאותם של אזרחים רבים בחובות ובקשיים כלכליים.

רפורמה שאם תחובר, כפי שצריך, למהפכת שוק האשראי של שר האוצר משה כחלון, יכולה לעשות שינוי ענק בחייהם של עשרות ומאות אלפי ישראלים שעברו בשנים האחרונות את המסלול הקשה והמפרך, המתחיל בהטבעת חותמת שלילית של אדם שאינו עומד בפירעון חובותיו, ואמורה להסתיים בהזדמנות שנייה, בדף חלק וחדש.

על פי החוק הקיים מדווחים נתונים שליליים דוגמת תיקים בהוצאה לפועל, פשיטות רגל והפטרים עד שבע שנים מיום שהתיק נסגר ובעליו, שחיוך עלה על פניו לאחר שקיבל את המכתב המיוחל המשחרר אותו מההגבלות שהוטלו עליו, חושב שחייו ניתנו לו במתנה. בפועל, כפי שמוכיח לנו הסיפור של חגית, המצב שונה לגמרי.

רפורמת האשראי של כחלון מבקשת לתקן את המצב. אחד מסדרת החוקים המרכזיים ברפורמה, חוק נתוני האשראי החדש, מבקש להעמיד לרשות נותני האשראי והסוחרים מצגת נכונה ומדויקת יותר של הלקוחות שלהם. כזו שתתחשב גם בנתונים חיוביים, ולא רק בשליליים. ופה בדיוק נמצא הכשל.

נתונים חיוביים אינם יכולים להיות רק נתוני אשראי. הם חייבים להיות גם הפחתה משמעותית ביותר של משך הזמן שבו נמצאים נתונים שליליים במערכת. לא יתכן שארבע שנים אחרי שחגית סיימה את הליך פשיטת הרגל שלה, העובדה הזאת עדיין עומדת לחובתה, אף שהיא מנהלת כראוי את חשבון הבנק שלה, מחזיקה בפנקס צ'קים ואפילו בכרטיס אשראי.

רפורמת האשראי של כחלון היא גם רפורמת ההזדמנות השנייה של מאות אלפי ישראלים שמילאו אחר הוראות החוק, שילמו את חובותיהם וקיבלו הפטר. עכשיו חייבת המדינה להסיר, בתוך פרק זמן קצר, את המידע השלילי ממאגרי הנתונים הנמכרים על ידי לשכות האשראי. זוהי חובתה במסגרת חוק נתוני האשראי החדש.

הכותב הוא סמנכ"ל עמותת ידיד הנאבקת מזה שנים בהדרה פיננסית של אוכלוסיות מעוטות הכנסה והזדמנויות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker