דרושה: הזדמנות שווה לעובדים ערבים

ישראל, כמדינה דמוקרטית, צריכה להפעיל אפליה מתקנת חוקית למען העסקת ערביי ישראל ומניעת אפליה, שהיא סוג בזוי של פגיעה כלכלית, שאסורה לפי חוק

ליאת לבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאת לבנת

40% מהערבים אזרחי ישראל חשים באפליה בקבלה לעבודה - כך עלה מסקר שערכה באחרונה נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה. הסקר נדחק מעט מתשומת הלב בגלל נתוני העוני שפירסם המוסד לביטוח לאומי, שלפיהם תחולת העוני (הנתון הבודק את היקף העוני) בקרב משפחות ערביות עלתה מ-51.7% ב-2013 לשיעור של 52.6% ב-2014.

נציבות שוויון ההזדמנויות ציינה בסקר כי הערבים סובלים מהפרות של זכויות מגן בסיסיות (שכר מינימום, שעות נוספות, הפרשות לפנסיה ועוד) בקרב מעסיקים ערבים ויהודים כאחד. 39% מהנשאלים ענו כי הזהות הערבית שלהם פוגעת בסיכוייהם להתקבל לעבודה. 21% סיפרו שלאחר שהתקבלו לעבודה, קידומם נפגע בשל זהותם. בקרב נשים ערביות שהשתתפו בסקר, ציינו הנשאלות אפליה בדרגות גבוהות על רקע לאום, דת והשקפת עולם.

לשכת תעסוקה במזרח ירושליםצילום: אמיל סלמן

הסקר מציג תמונה עגומה בכל הקשור לאפליה בתעסוקה כלפי ערבים בגלל מוצאם, במדינה ש-20% מאזרחיה הם ערבים. אם 40% מהנשאלים חשים באפליה, כולל אקדמאים בעלי תואר, שלכאורה אמורים ליהנות מביקוש וחוסר אפליה בגלל השכלתם, ברור שקיימת בעיה תעסוקתית־חברתית. המכון הישראלי לדמוקרטיה, שעסק בנושא "התמודדות עם אפליית ערבים בשוק התעסוקה בישראל", קבע כבר ב-2012 כי אפליית ערבים בעבודה נתפשת כאפליה הרווחת ביותר בשוק העבודה - שנייה רק לאפליה מחמת גיל העובד. חוק שוויון זכויות בעבודה (1988) אוסר על מעסיקים פרטיים וציבוריים להפלות מועמדים על בסיס עילות שונות, בכללן עילת הלאום. החוק יצר מנגנון אכיפה כפול, הן מנגנון פלילי להגשת כתבי אישום והן מנגנון אזרחי להגשת תביעה על ידי העובד לקבלת פיצוי כספי.

קשה לאכוף את החוק נגד אפליה מכל הסוגים, ומאז שנוסף לחוק סעיף "אפליית לאום", הוגשו קומץ תביעות אזרחיות וכתב אישום אחד בלבד. ההיעדר הקיצוני של האכיפה נגד אפליית ערבים מאפשר לתופעה להימשך ללא אף קריאת תיגר ממשלתית נגדה. המשמעות בפועל היא שתהליך האפליה עלול להתעצם בשנים הקרובות, אם הרקע הביטחוני בישראל יחריף - וזאת אף שמדובר באזרחים שומרי חוק וסדר.

כדי לשנות את המצב יש לקדם כמה הצעות שיאפשרו התמודדות נגד אפליה בתעסוקת ערבים. הממשלה צריכה להגדיל את כוח האדם בנציבות שוויון הזדמנויות ולתת לנציבות כוח להטיל עונשים כלכליים מיידיים על מעסיקים, שאם ירצו יוכלו לערער משפטית על ועדת האכיפה של הרשות לשוויון הזדמנויות.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בנובמבר 2014 כי "אין מקום לאפליה נגד ערביי ישראל" - אמר ולא יסף בנושא. ישראל, כמדינה דמוקרטית, צריכה להפעיל אפליה מתקנת חוקית למען העסקת ערביי ישראל ומניעת אפליה, שהיא סוג בזוי של פגיעה כלכלית, שאסורה לפי חוק וגם על פי ערכי המוסר.

אפליה מתקנת תתרום למעגל הכלכלי, תאפשר תחרות עניינית על מקצועות נדרשים - והעיקר, תסיר את העלבון שחשים ערבים ישראלים בעת הגשת מועמדותם לעבודה, כפי שעלה מהסקר של נציבות שוויון ההזדמנויות. הזדמנות לתעסוקה הולמת היא בסיס לחברה בריאה ומתוקנת.

הכותבת היא מרצה במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה (מל"א) 
ודירקטורית בחברות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker