תעשיית הבשר

הצרכן יקבע את מידת הרחמים לחיות

התחרות בענף הבשר בישראל צוברת תאוצה: בשר מסוג אנגוס מיובא מארגנטינה לצד יבוא מפולין - ובקרוב יגיע בשר ממדינות נוספות ■ התוצאות לא איחרו לבוא: מחירו של סטייק ירד מ-120-140 שקל לק"ג לרמות של 90 שקל לק"ג, ותהליך השחיטה מובא לדיון על שולחן הצרכן

מתי אלפר
פרות בכלוב לפני שחיטה
מתי אלפר

משרד החקלאות אמור לפרסם בעוד כחודש דירוג של משחטות ובתי מטבחיים מקומיים שעמדו בקריטריונים בכל הקשור ליחס לבעלי החיים שמגיעים לשחיטה. הדירוג, שיינתן בשלב ראשון למוצרי עוף, ובשלב השני למוצרי בשר טרי וקפוא, יופיע בציונים של 1 (גרוע) ועד 5 כוכבים (מצוין). הרעיון הוא של העברת מידע לציבור, כדי שתהיה שקיפות ושקלול של היחס למוצרים בהתאם ליחס שזכו בשחיטה.

יחס הוגן - בלי מכות עם צינור חשמלי, בלי התעללות בשוט בחיות לפני השחיטה, ובלי דחיסת עופות לכלוב צר נטול אוויר ומים - יזכה בדירוג גבוה, ולהפך. הדירוג גם יגרום לבעלי המשחטות להתאמץ כדי לקבל דירוג טוב - ולהוכיח שהיחס שלהם לבעלי החיים הוא אנושי, בלי כאב אכזרי ומיותר. במלים אחרות, תהליך השחיטה שלהם אמור להשתפר.

הקריטריונים שייבדקו ויקבעו את הדירוג כוללים את רמת הפיקוח העצמי של המשחטה במדדי רווחת בעלי החיים, תנאי ההמתנה ותחזוקת המקום, איכות התשתיות והמתקנים. ציון נמוך מ–1 עלול לגרום להפסקת פעילות, כולל אפשרות של פתיחת הליך אכיפה ושימוע מצד משרד החקלאות. תהליך הדירוג, מ–1 עד 5, אינו מתייחס בשלב הראשון לבשר מיובא - אבל רבים בענף מעריכים כי היבואנים והרשתות יבקשו להשתתף בדירוג, ולכן יפנו למשרד החקלאות בבקשה לדרג גם את הבשר המיובא מארגנטינה ופולין. בשר שיימכר במעדנייה לא ארוז, הדירוג שלו יופיע באתר משרד החקלאות, וכך הצרכן יוכל, אם יחפוץ בכך, לבדוק דירוג.

ב–2015 נחשפו כמה פעמים בתקשורת תנאים מחפירים שבהם מצויים בעלי החיים בבתי המטבחיים הגדולים בישראל. באמצעות צילומים במצלמות נסתרות נפתחו חקירות פליליות על התאכזרות קשה זמן קצר לפני השחיטה. הצרכנים המקומיים לא הענישו בתי מטבחיים שהתנהגו באכזריות ופגעו בבעלי החיים. האם הקריטריון החדש, שיופעל בקרוב, ישפיע על בחירת הקנייה של הצרכן הישראלי? האם המחיר יהיה השיקול לקנות או שיחס הולם ואנושי בשחיטה יכתיב רצון לקנות יותר מוצרים מגוף שהתנהג כיאות?

הצרכן הישראלי יכול הפעם להכתיב תחרות אמיתית באמצעות כיסו על יחס אנושי לחיות לפני שחיטה. צרכן בוגר, גם אם ישלם חצי שקל נוסף תמורת עוף שנשחט בתנאים היגייניים וללא כאב מיותר, יכול לשנות מהותית ענף שלם לטובה - תוך הפגנת אנושיות כלפי בעלי חיים. מי שיקנה ממשחטה שקיבלה ציון 1 או 2 יבהיר שסבל בעלי החיים לא מעניין אותו, ומבחינתו רק המחיר קובע.

צריך לקוות שהצרכנים יכתיבו למשחטות את הצורך להשיג דירוג גבוה ככל שניתן, ולגלות יחס מתאים והוגן לבעלי החיים. הפעם הצרכן יכול לקבוע בכספו את מידת הרחמים והתנאים כלפי בעלי החיים, ולהכתיב מציאות שונה מזאת שהורגלנו אליה. צריך לקוות שהצרכנים יהיו ערים למצב החדש.

הכותב הוא מרצה לשיווק במרכז 
ללימודים אקדמיים אור יהודה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker