15 מיליארד שקל אבודים במרתפי הבנקים

מערכת הבנקאות צריכה לנצל את המהלך לאיתור הכספים האבודים כאמצעי לשיפור מעמדה הציבורי

זהר פלדבוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זהר פלדבוי

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, שלחה באחרונה מכתבים למנכ"לי הבנקים שבהם עידכנה אותם כי הפיקוח יוצא במיזם חדש כדי לסייע לציבור לאתר פיקדונות ללא תנועה וחשבונות של נפטרים. לפי הערכות, בפיקדונות וחשבונות כאלה מוחזקים כ-15 מיליארד שקל.

המפקח הקודם על הבנקים, דודו זקן, ניסה כבר ב-2012 לקדם יוזמה דומה, אך התוכנית לא יצאה אל הפועל, בין היתר, בגלל חוסר התלהבות מצד הבנקים. היוזמה של המפקחת הפעם אמורה לצאת לפועל ברבעון השלישי של 2016, אם לא תתעכב.

המפקחת על הבנקים, חדוה ברצילום: דניאל בר און

השירות שיוצע לציבור יאפשר לפונים, באמצעות הזדהות מאומתת, לקבל רשימה של בנקים שבהם קיימים פיקדונות ללא תנועה על שמם, וכן יאפשר ליורשים לאתר חשבונות של נפטרים תוך נקיטת אמצעים לזיהוי הפונה ובדיקת זכאותו לקבל את המידע הבנקאי המבוקש. כמי שסייע בהתנדבות בניסיון לאתר את חשבונותיה של חולת אלצהיימר שאושפזה במוסד טיפולי סיעודי, אוכל להעיד שכיום, ב-2015, זו משימה מורכבת הכרוכה בקשיים רבים, שחלקם הגדול ביורוקרטיים. בתום הבירור עלה שבמשך כשלוש שנים שכבו כספים ביורו ובדולרים בבנקים בריבית אפסית ולא הושקעו. לאחר פנייתנו, הבנק עצמו הציע הצעת השקעה באג"ח ממשלתיות ברמת סיכון נמוכה, בדירוג AAA, שהניבו ריבית שנתית של 3% - והכסף התחיל להניב רווח לחולה.

המפקחת על הבנקים ציינה במכתבה לבנקים כי לצורך הטיפול במיזם נדרשת, בין היתר, היערכות מטעם הבנקים, כמו הקצאת משאבים וכוח אדם לתפעול מערכת המחשוב לחשבונות רדומים. היערכות הבנקים אמנם תעלה מיליוני שקלים, אבל הפיקדונות בסך 15 מיליארד שקל, שאין בהם תנועה, מניבים לבנקים רווחים יפים - שכן הכסף שוכב בחלקו בחשבונות שאינם דורשים פעילות מיוחדת, וכולם ביתרות זכות בריבית אפסית. חלק מהכסף שוכב בקופות גמל ובקרנות, שגובות דמי ניהול.

מערכת הבנקאות צריכה לנצל את המהלך לאיתור הכספים האבודים כאמצעי לשיפור מעמדה הציבורי. במקום פרסומות על הלוואות זריזות בלחיצה על כפתור או על הנחה של שמינית האחוז לפנסיונרים, אם הבנקים יחליטו לפעול ברצינות לאיתור המיליארדים האבודים ששייכים ללקוחות שנפטרו או חלו, הם יצטיירו כהוגנים ציבורית ויזכו לשבחים מהלקוחות ומהבנק המרכזי וגם מהפוליטיקאים.

הציבור בכללו יראה בעין טובה את מערכת הבנקאות אם היא תרים את כפפת השירות ותסייע נמרצות למען איתור כספים אבודים. שיפור תדמית כזה חשוב למערכת הבנקאות יותר ממהלכים אחרים. הבנקים יתנהגו בחוכמה אם ירימו את הכפפה למען תדמיתם העצמית.

הכותב הוא מרצה למימון ובנקאות במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א) 
אור יהודה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker