השקעה בגיל הרך תשתלם בעתיד

כשמתנהל ויכוח בנושא מסגרות לגיל הרך, נדרשת קודם כל התייחסות לצורך ביצירת כתובת אחת בעלת ראייה רחבה ברשויות מקומיות ובממשלה

רמי סולימני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמי סולימני

תינוק נולד. השמחה רבה ואתה גם האחריות. השנים הראשונות, או כמו שנהוג לומר, 1,000 הימים הראשונים, נחשבים תקופה מכרעת להתפתחותו התקינה של הילד. מחקרים מוכיחים כי בתקופת הינקות המוח נמצא בשיא גמישותו, צומח ומתעצב בקצב מהיר, ולכן מסוגל לקלוט ולעבד מידע חיוני רב הדרוש להתפתחותו הקוגניטיבית, הרגשית והפיזית של הילד. יתרה מכך, התפתחות תקינה בגיל זה נחשבת כבעלת השפעה עמוקה על עתידם החברתי-כלכלי של הילדים ושל החברה כולה.

מחקרים מוכיחים כי ההשקעה בגיל הרך כדאית גם מנקודת מבט כלכלית: כל דולר המושקע בגיל הרך חוסך 7 דולרים של הוצאות חברתיות בגיל מאוחר יותר. מכאן ברור כי השקעה בגיל הרך אינה רק נכונה ערכית והתפתחותית - אלא גם כלכלית.

ילדים בבית ספר. אילוסטרציהצילום: אמיל סלמן

ישראל ניצבת בתחתית הסולם של מדינות הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי (OECD) בכל הקשור להשקעה בגיל הרך ולסיכון לחיים בעוני. ההשקעה הממוצעת לילד בגיל הרך בישראל היא 4,100 דולר - סכום נמוך מהממוצע במדינות OECD שמסתכם ב-7,400 דולר. ואולם אין די בגידול תקציבי.

כשמדובר בגיל הרך יש גם לחשוב על השקעה מושכלת ונכונה, שתביא את התשואות המרביות. כיום חסרה הסתכלות כוללת בכל הנוגע לצורכיה של האוכלוסייה. מערך השירותים אינו מקיף ואינו מונגש לכל. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא פיזור האחריות והסמכות בנוגע לגילי 0–3 בין כמה משרדי ממשלה. מציאות זו מגדילה את הסיכוי לנפילה בין הכיסאות, במיוחד כשמדובר בילדים הזקוקים למענים יחודיים. כך לדוגמה, הורה הזקוק למענה טיפולי בשל בעיה או עיכוב בהתפתחות של ילדו הפעוט, יתקשה למצוא כתובת אחת מסייעת, יצטרך לחפש בקרב ארגונים ומערכות שונות וייתקל בתורי המתנה ארוכים. בעיה זו מחריפה כשמדובר בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית בישראל, שבה מלכתחילה היקף השירותים ואיכותם נמוכים יותר.

לפיכך, כשמתנהל ויכוח בנושא מסגרות לגיל הרך, נדרשת קודם כל התייחסות לצורך ביצירת כתובת אחת בעלת ראייה רחבה ברשויות מקומיות ובממשלה. קורת גג אחת שבה מתגבשת האסטרטגיה הלאומית שתאפשר הסתכלות כוללת על הילד בגיל הרך, ותשמש כתובת גם לאנשי המקצוע ולשירותים השונים. כך ניתן יהיה להקים תשתיות ובהן יצירת סטנדרטים לאיכות הטיפול, יצירת סביבה פיזית בטוחה ומעוררת גירוי בעבור הפעוטות ואופציות לעבודה עם ההורים.

הניסיון ליישומה של ראייה כוללת זו במרכזי הגיל הרך שפותחו והוקמו במודל של שיתוף פעולה בין־משרדי ייחודי ביוזמת ג'וינט ישראל אשלים, ובמסגרת 360 - התוכנית הלאומית לילדים ונוער בסיכון - הוכתר כהצלחה. במרכזים אלה ניתנת להורה הזדמנות לקבל מענה כולל יותר לילדיו ואף הדרכה וייעוץ. בזכות הצלחת המודל עוברים מרכזי הגיל הרך בימים אלה לאחריות משרד החינוך, ויפעלו כחלק ממערך שירותים ברשויות המקומיות. זהו צעד חשוב שיגדיל את הסיכוי לעתיד טוב יותר של כלל הפעוטות בישראל, ובמיוחד אלה במצבי סיכון. במטרה לקדם את הנושא הוקם במשרד ראש הממשלה שולחן עגול המאגד סביבו את כל הגורמים הרלוונטיים.

בהמשך למחקר האחרון של מכון מאיירס ברוקדייל, שהתפרסם באוקטובר 2015 ושם זרקור על הצורך בראייה מערכתית ורציפה של הטיפול בילדים בגיל זה ובהסדרת שיתופי הפעולה בין אנשי מקצוע מתחומים שונים - נבנות בימים אלה ההסכמות לגבי הצורך בבניית מודל אינטגרטיבי לגיל הרך בין ג'וינט ישראל, קרן רש"י, משרדי הכלכלה והחינוך. כל אלה הביעו נכונות להתחיל בבניית מודל ניסיוני בעשרה יישובים בפריפריה (אשכול סוציו־אקונומי 1–4) בהתאם להמלצות השולחן העגול. הצלחתו של המודל תהווה את הדגם להפצה ברחבי המדינה. צעדים אלה יבנו את התשתית ליצירת כתובת מקצועית אחת שתוכל לעסוק במשאב היקר ביותר שלנו, ילדינו, תוך ראיית רצף ההתפתחות שלהם בשלבי המעברים בין המסגרות והשירותים.

ד"ר רמי סולימני הוא מנכ"ל ג'וינט ישראל אשלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker