דעה |

היתרון התחרותי של ישראל שיפתור את בעיות התחבורה ויוקר המחיה

בואו ננצל את שטחנו הקטן והיכולת הטכנולוגית שלנו, נשלב אותם עם חשיבה ממשלתית מתקדמת - ונהפוך להיות מקום שהרבה יותר טוב לחיות בו ■ ומה הקשר לשי אגסי?

מייקל אייזנברג
מייקל אייזנברג

, מייסד , הבין לעומק את אחד מיתרונותיה התחרותיים והבסיסיים של ישראל. למרות הקריסה הדרמתית של בטר פלייס וכשלונה - האינסטינקט שהוביל את אגסי להקים רשת של בישראל היה ועודנו נכון בהחלט.

נזכרתי בעניין זה במהלך סבב שאלות ותשובות לאחר הרצאה שנתתי בפני יזמים ירושלמים. מישהו בקהל שאל אותי: "כיצד ניתן להוריד את יוקר עלות המחיה בישראל באמצעות כמה מהטכנולוגיות שהזכרת?"

שי אגסי עם מכונית של בטר פלייס ב-2009 צילום: אי־פיצילום: AP

מן הראוי שאזכר בכך בכל יום, בזמן העמידה בפקקים באתר הבנייה של הרכבת התחתית בתל אביב. תוכנית הרכבת התחתית נתקעה בסבך הביורוקרטיה הישראלית במשך 40 שנה. כיום, היא צפויה לעלות בין 5-3 מיליארד דולר (בהערכה שמרנית) ולקחת חמש-שבע שנים עד להשלמת השלב הראשון! כמו רוב הפרויקטים של רכבות תחתיות בעולם, אני בטוח שהיא תחרוג מהתקציב המקורי, הן בזמן והן בכסף.

"!" השבתי לשואל. "UberPool מפחיתה באופן דרמטי את עלות התחבורה בסן פרנסיסקו ובערים אחרות. UberPool מפחיתה את עלות התחבורה המשותפת (לפי מודל מונית השרות הישראלית) משדה התעופה של סן פרנסיסקו לעיר בכמעט 50%. היום לקחתי מונית בניו יורק והנסיעה עלתה לי 18 דולר לכיוון אחד, לפני טיפ. לקחתי UberPool בחזרה לנקודת המוצא והנסיעה עלתה לי 10.71 דולר, כולל טיפ. הנה לכם - הפחתה של 40% בעלות התחבורה.

אובר גם חוסכת חיי אדם עשרות פעמים מדי יום, משום שהזמינות של השירות צפויה מספיק כדי לגרום לאנשים להשאיר את המכונית בבית ולא לנהוג הביתה שיכורים. אובר הפחיתה את הצורך בבעלות כלי רכב ומורידה כלי רכב מהכביש על ידי ניצול מקסימלי שלהם. בסופו של דבר, כאשר מכוניות ללא נהג יהפכו למציאות, בעוד שלוש-חמש שנים, אובר תפחית את עלות התחבורה אף יותר, משום שנהגים הם המרכיב היקר ביותר בעלות התחבורה".

חיסכון בכסף, הפחתה בעומס כלי הרכב, וצמצום מספר המכוניות על הכביש

מכוניות הן יקרות בישראל. מיסוי כלי רכב מגיע עד לכ-100% מעלותם (הממשלה מכורה למיסוי כלי רכב). מוניות הן כלי רכב זולים הרבה יותר, משום שהן כמעט ולא ממוסות. אם כולם בישראל היו משתמשים באובר, בשירות ההסעות המשותפות ויה (Via), או בשירות דומה, היינו משתמשים במשאב שהשכרתו זולה בהרבה מהבעלות עליו. בישראל, אוטובוסים גם הם אינם זולים, אני מניח שזאת משום שנהגים הם יקרים ובגלל המע"מ שמושת על תעריף הנסיעה.

אז מדוע היה האינסטינקט של שי אגסי נכון? חוץ מחדשנות, היתרון הבולט של ישראל הוא שהיא קטנה. ניתן להקים מערכת ארצית בקלות רבה יותר מאשר במדינות גדולות כמו ארה"ב, גרמניה או בריטניה. כשהשר לפיתוח הנגב, הגליל והפריפריה, אריה דרעי, התמקח באחרונה עם שר האוצר, משה כחלון, בבקשה להפחית את המע"מ על תחבורה ציבורית ל-0%, כאמצעי להורדת עלות המחיה בישראל, נזכרתי עד כמה הממשלה שלנו קצרת-רואי.

הנה אלטרנטיבה לשיקולה של הממשלה: קחי את תקציב הרכבת התחתית של תל אביב, שעומד על 5-3 מיליארד דולר (זה יעלה יותר), קחי את הפחתות המע"מ על תחבורה ציבורית, ותעמדי באומץ נגד איגוד נהגי המוניות ונהגי אגד. אחר כך, קחי מטוס לעמק הסיליקון ומכונית למבשרת ציון. הציעי להשקיע 10 מיליארד דולר בגוגל, אפל, טלסה, ו/או אובר. את יכולה להרשות לעצמך להשקיע הרבה יותר, אבל תתחילי בזה. בקשי מחברת מובילאיי במבשרת ציון לייעץ לך. הציעי להפוך את ישראל למדינה הראשונה בעולם עם מערכת תחבורה אוטונומית ללא נהג, מ-א' עד ת'. הסעות מתל אביב לחופשה באילת ומשדרות לעבודה בתל אביב.

אמרי ל, , , ונקסאר שבכוונתך לאסור על תנועת מכוניות פרטיות במרכזי הערים ולמנוע חניה לצד המדרכות (מכוניות חונות חוסמות נתיב נסיעה). ישראל תהיה המודל המושלם ליישום החזון שלהן על עתיד התחבורה ללא נהג. בהחלטה דרמטית אחת, שתיקח פחות מעשור ליישם, נוכל להפחית את מקרי המוות והפציעה בתאונות דרכים, שהן בחזקת מגפה קטלנית ויקרה בישראל. נוכל להנגיש את המרכז לפריפריה, ולהפחית את עלות התחבורה והזמן שאנשים מבזבזים בכבישים. בזמן הנסיעה המשותפת במכונית ללא נהג בשרות UberPool או ויה נוכל גם לפגוש אנשים שונים וליצור חברה מגובשת וסובלנית יותר, במקום להתווכח עם הנהג.

הנה רעיון נוסף: עלינו לפעול להפיכת מערכת התחבורה בישראל לחשמלית לחלוטין תוך עשור. יש דרך די פשוטה לבצע זאת, והיא כבר הוכחה: עלינו להציע טעינת כלי הרכב בחינם למשך חמש שנים. כאשר הממשלה רצתה להפחית את פליטות הגז של כלי הרכב, רשות המסים הישראלית, בראשות ערן יעקבי, הפחיתה את המסים על מכוניות "ירוקות" יותר - וזה עבד.

הפיכת הכבישים וכלי הרכב לחשמליים תפחית עלויות ותהפוך אותנו ל"ירוקים" יותר. מחיר הסולר צולל בקצב שמקביל כמעט לחוק מור, וטכנולוגיית אחסון אנרגיה ובטריות אינן הרחק מאחור. משמעות הדבר היא שאם נחשמל את הכבישים, נקבל אנרגיה סולרית למכביר ובחינם, ומערכת התחבורה שלנו תהיה מוכנה לכך. הדבר נכון במיוחד בישראל הקטנה, שבה ניתוב אנרגיה זול וקל יותר ליישום.

מכוניות ללא נהג הן כבר מעבר לפינה. גוגל מדברת על שיווק מכונית כזאת תוך שנתיים-שלוש. פורד מדברת על ארבע שנים. מכונית טסלה, המשתמשת בטכנולוגיה ישראלית המיוצרת בחברת מובילאיי, כבר אוטונומית למחצה כיום ומצילה חיים. ישראל היא חלוצה בפיתוח טכנולוגיה למכוניות ללא נהג, ממובילאיי עד נקסאר, ועוד. אנרגיה סולרית זולה גם היא מעבר לפינה. עלינו לעקוף את שאר העולם ולהפחית בו-זמנית את עלות המחיה שלנו. בואו ננצל את שטחנו הקטן והיכולת הטכנולוגית שלנו ונשלב אותם עם חשיבה ממשלתית מתקדמת. אז, נהפוך להיות מקום שהרבה יותר טוב לחיות בו.

בקרו בבלוג שלי כאן: כדי לקרוא עוד על ניצול גודלנו הקטן ויתרונותינו היחסיים. גילוי נאות: בנצ'מרק, שבה אני שותף, משקיעה באובר. אלף, הקרן שממנה אני משקיע כעת, משקיעה בנקסאר. אני מחזיק במנית מובילאיי שנסחרת בנאסד"ק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker