משרד האוצר הניס את המשקיעים לפריפריה

מי שתולה את התרופה לעליית מחירי הדירות בתוכנית מחיר למשתכן - פשוט לא מכיר את השוק

יריב פז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יריב פז

שר השיכון נכנס רק לפני חודשים מספר אל משרדו הנכסף, וכבר מיהר להכריז כי על פי נתונים שאסף, מחירי הדירות ירדו ב–6% ברבעון השלישי. לפי המשרד, מחירי דירות יד שנייה ירדו ב–4.3% לעומת הרבעון השני. הרצון של משרד השיכון להכניס לתודעת הציבור כי מחירי הדירות כבר יורדים אינו חדש, אך בפעמים הקודמות שהתפרסמו נתונים כאלה בחופזה וללא בדיקה מעמיקה התבררה הטעות מאוחר יותר במבוכה, כפי שאכן קרה השבוע.

מי שמבין מעט במספרים וסטטיסטיקה יודע שמחיר דירה ממוצע, גם אם הוא ממוצע משוקלל כמו שכר ממוצע, הוא נתון לא מייצג שנתון למניפולציות. די בכך שמחירי דירות יקרות ירדו בחדות כדי לעוות את התמונה כולה. אם נוסיף לכך את העובדה שברבעון השלישי נרשם מיעוט יחסי של עסקות בגלל ריבוי עסקות ביוני, אפשר להבין עד כמה הממוצע אינו מייצג כלל.

המגמה המדאיגה בשטח היא שהעלאת מס הרכישה — שהיא הסיבה העיקרית שבה מתהדרים כטריגר להוזלת הדירות — גרמה דווקא להסטת השקעות רבות מאזור המרכז לפריפריה. מי שנפגעים מכך כבר כעת הן אוכלוסיות חלשות, שלפתע מתמודדות עם עלייה חדה בביקוש לדירות שעד לפני חצי שנה אף משקיע לא הסתכל עליהן. הזוגות הצעירים בפריפריה הם הנפגעים העיקריים מהמצב, מאחר שבעקבות העלאת מס הרכישה גילו משקיעים רבים יעדי השקעה כמו חיפה, ירוחם ודימונה, והמשקיעים שנדחקו לפריפריה מתחרים על דירות של אוכלוסיות חלשות יותר. הנתונים מערי פריפריה רבות תמכו בכך: מחירי הדירות בדימונה, למשל, זינקו ב–36.6%, בירוחם הם נסקו ב–20.5% ובחצור הגלילית הם עלו ב–30.6%.

המשקיעים שמשרד האוצר הניס מהמרכז לפריפריה באמצעות העלאת מס הרכישה הם שגרמו לירידה חדה במספר רכישות הדירות במרכז. המשקיעים אכן עזבו את אזור המרכז ועברו לרכוש דירות בפריפריה, שהן זולות יותר. לפיכך משקל העסקות בפריפריה עלה לעומת משקלן באזור המרכז, ונוצרה האשליה כאילו מחירי הדירות ירדו ברבעון האחרון.

הורדת ריבית המשכנתא לזכאים מ–3% ל–2%, צעד שיזם ממש באחרונה משרד האוצר, הוא חברתי מאין כמותו וראוי. ואולם בעוד משרד האוצר מעוניין להוריד את מחירי הדיור, על כל צעד שנועד לשם כך הוא מייצר צעדים מקבילים שדווקא תומכים בביקושים. כך לגבי חוק 90% משכנתא, שעלול להגביר עוד יותר את הביקושים עם הכנסת אוכלוסיות חלשות למעגל הרכישות.

מי שתולה את התרופה לעליית מחירי הדירות בתוכנית מחיר למשתכן פשוט לא מכיר את השוק. מי שיכולים לנצל את ההטבה הם גם זוגות צעירים חזקים עם מעט אוריינות פיננסית. כשמחירי הדירות נמוכים כל כך במכרזים הללו, יכולים זוגות מהמרכז עם הון עצמי גבוה לרכוש את דירתם הראשונה, למשל, במכרז בקריית מוצקין עם הון עצמי נמוך, ובהון שנותר להם לרכוש דירה נוספת באזור המרכז. הם אמנם יידרשו ל–50% משכנתא בדירתם השנייה, אך קיבלו מתנה מהמדינה לביצוע השקעות נוספות.

הכותב הוא מנכ"ל פז גרופ, קרן להשקעות נדל"ן מניב בישראל ובארה"ב

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker