מתווה הגז |

ישראל חשופה לתביעות ענק מצד נובל

ב-3 בספטמבר פירסמה נובל אנרג'י הודעה בה מאיים יו"ר ומנכ"ל החברה, דיוויד סטובר: "נובל מוכנה במלואה, והיא ממוצבת היטב לעשות את הפעולות הנחוצות כדי להגן על ערכם של נכסיה" ■ למה ישראל לא נערכת לקראת האיום?

אמנון פורטוגלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת קידוח תמר
אסדת קידוח תמרצילום: תומר אפלבאום
אמנון פורטוגלי

נובל אנרגי (קפריסין), חברה בת של נובל אנרג'י, תובעת את ממשלת ישראל בפני טריבונל חשאי פרטי אקס־טריטוריאלי, ודורשת פיצויי עתק על רווחים שאבדו ורווחים צפויים, משדות הגז תמר ולווייתן.

זה עדיין לא קרה, אבל זה יקרה בוודאות גבוהה אם הממשלה תאשר את מתווה הגז.

במאמר "תצביעו ותחליטו איך שתרצו, העיקר שזה יהיה בעד", כותב גיא רולניק כי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים פיסקליים וכלכליים, אבי ליכט, נתן חוות דעת משפטית בעל פה בישיבת הממשלה שבה אושר מתווה הגז.

בחוות הדעת ליכט הזהיר בנחרצות מאישור מתווה הגז: "סעיף הוודאות הרגולטורית (התחייבות של הממשלה למנוע כל שינויי חקיקה בנושא משק הגז בעשר השנים הקרובות; א"פ) הוא חריג בהיקפו ובזמן". בדרך כלל, הסביר ליכט, אנחנו נותנים למשקיע שיפוי שנפצה אותו אם נבצע שינוי. כאן אנחנו נותנים לו ודאות רגולטורית. הסעיף הזה יאפשר לנובל לתבוע אותנו במיליארדי דולרים במידה שנשנה את הרגולציה. ליכט הזהיר כי נראה שנובל כבר עושה הכנות לתביעה. היא פתחה חברה בת בקפריסין והעבירה אליה את הפעילות, כנראה כדי להשתמש בעת הצורך בהסכם הבילטרלי שיש לישראל עם קפריסין, מה שיאפשר לחברה בוררות חובה בינלאומית במידה שנעשה שינוי ברגולציה.

אבי ליכטצילום: אמיל סלמן

זוהי אזהרה שאסור להתעלם ממנה, ויש להיערך אליה, שכן בהסכם הבילטרלי שיש לישראל עם קפריסין לקידום השקעות ולהגנה הדדית עליהן, שנכנס לתוקף ביוני 2003, קיים הסעיף הידוע לשמצה של הסדרי סכסוכים משקיע־מדינה (ISDS). על אף השפעתו העצומה, רק מעט ישראלים מודעים לכך שבהסכמי הסחר הבינלאומיים של ישראל קיימים סעיפים והוראות להסדרי סכסוך בין תאגידים ומדינות המאפשרים פגיעה אנושה בדמוקרטיה הישראלית ובריבונות המדינה.

סעיף 8 בהסכם בין ישראל לקפריסין, שעוסק ביישוב סכסוכי השקעות בין צד מתקשר לבין משקיע, מאפשר לנובל אנרג'י לתבוע את ממשלת ישראל ולדרוש פיצויי עתק על רווחים שאבדו, ואף על רווחים צפויים בשל כל חקיקה ושינויים בחקיקה וברגולציה שעלולים לפגוע ברווחים, כולל הרווחים הצפויים של נובל. התביעה תתברר בפני טריבונלים פרטיים, אקס־טריטוריאליים, בסודיות וללא זכות ערעור, ולא במערכת המשפט של ישראל.

בטריבונלים אלה אין את אמצעי ההגנה שאנחנו מצפים מבתי המשפט הרגילים שלנו. הדיונים חשאיים וסודיים ללא הגדרת כללי ניגוד אינטרסים, והשופטים הם עורכי דין עסקיים שרבים מהם מתחלפים בין תפקידם כשופטים לבין הבאת תביעות של לקוחות עסקיים נגד ממשלות. לאזרחי ישראל ולחברה הישראלית שייפגעו מההחלטות שלהם אין שום מעמד משפטי. אין כל ביקורת שיפוטית על הטריבונל, ההחלטות שלו הן סופיות ומחייבות את המדינה, וכוללות קנסות ענק. כתוצאה מכך, הטריבונלים יכולים, למעשה, למנוע חקיקה ולבטל את הריבונות של הכנסת ואת הפסיקה של בתי המשפט של ישראל.

נובל אנרג'י מאיימת עכשיו במפורש לתבוע את ממשלת ישראל, וכפי שציין ליכט, היא פועלת בכיוון זה. ב–3 בספטמבר פירסמה נובל אנרג'י הודעה שבה מאיים יו"ר ומנכ"ל החברה, דיוויד סטובר: "נובל מוכנה במלואה, והיא ממוצבת היטב לעשות את הפעולות הנחוצות כדי להגן על ערכם של נכסיה".

זהו אינו איום בעלמא. תאגיד הטבק פיליפ מוריס הגיש תביעה נגד החקיקה בנושא קופסאות סיגריות באוסטרליה באמצעות סעיפי משקיע־מדינה שקיים באמנה בין אוסטרליה והונג קונג. גם יצרנית התרופות האמריקנית אלי לילי מתקיפה את קנדה בזירה המשפטית על קביעת סטנדרטים לפטנטים, ודורשת שהפרלמנט הקנדי ישנה את חוקי הפטנט של קנדה. חברת האנרגיה השוודית Vattenfall משתמשת בדוקטרינת משקיע־מדינה כדי לדרוש פיצויים מגרמניה בהיקף של מיליארדי דולר על קביעת תקנות לתחנות כוח פחמיות וביטול הדרגתי של תחנות כוח גרעיניות, תאגידי כרייה תובעים ממשלות המנסות למנוע מהן לכרות באזורים מוגנים, ובנקים הנלחמים ברגולציה פיננסית.

מה ניתן לעשות נגד האיום? אסור לאשר את מתווה הגז, יש לבטל מיידית את הסכם הסחר עם קפריסין וכל הסכמי הסחר הכוללים סעיף הסדרי סכסוכים משקיע־מדינה, וישראל יכולה לרכוש חלק נכבד מממניות נובל בבורסה. במחירי השוק הנוכחיים יידרשו כ–5 מיליארד דולר לרכישת 25% ממניות נובל אנרג'י, סכום שנמצא ברזרבות המט"ח בבנק ישראל וניתן להשתמש בו בחקיקה מתאימה.

הכותב הוא חוקר 
במרכז חזן במכון ון־ליר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker