המדינה צריכה להשקיע יותר
 במובטלים הערבים

אדם עובד רוצה באופן טבעי לשמור על פרנסתו ולחיות בשיתוף פעולה עם שכניו ■ שביעות רצון כלכלית תוביל ישירות לשקט ביטחוני

ליאת לבנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סניף שירות התעסוקהצילום: תומר אפלבאום
ליאת לבנה

ערבים מוסלמים מהווים 16.5% מאוכ­לו­סיית ישראל. מחקר שערך חגי לוין, סמנכ"ל תכנון ומחקר בשירות התעסוקה, מלמד כי בהתפלגות של דורשי עבודה לפי דת, מספר המוסלמים עולה על זה של היהודים, אף שהמוסלמים הם מיעוט מקרב כלל האוכלוסייה.

מהנתונים עולה גם כי 32,827 מבין דורשי העבודה המוסלמים מובטלים יותר מ–270 יום, לעומת 26,980 יהודים. בתום 270 יום ממצים המובטלים את תקופת זכאותם לדמי אבטלה, ונהפכים למקבלי קצבת הבטחת הכנסה מהמוסד לביטוח לאומי.

הפער הזה נובע בעיקרו מאפשרויות התעסוקה המוגבלות במגזר הערבי. גם שיעור נמוך של השתתפות נשים ערביות מהמגזר בשוק העבודה אינו מסייע למציאת פתרונות תעסוקה. לפני שנה הכריזה הממשלה על תוכנית חומש כלכלית למגזר הערבי, אך מימושה אטי ואינו מורגש בפועל — מס שפתיים בלבד.

המחקר מצא כי גם בקרב דורשי עבודה מוסלמים, כמו בקרב יהודים, ככל שהגיל עולה, הסיכוי למצוא תעסוקה יורד באופן בולט. מחלוקה לפי מחוזות ואזורים עולה כי בצפון נמצא המספר הגבוה ביותר של דורשי עבודה במשך יותר מ–270 יום, בעוד שבמרכז, כצפוי, השיעור נמוך יותר, והסיכוי למצוא עבודה — גבוה.

אין סיבה שמובטל ערבי צעיר או מבוגר לא יקבל ייעוץ תעסוקתי והצעות לעבודה בקרבת אזור מגוריו. אם למדינה אין הצעות, מן הראוי שתקים אזורי תעשייה בסמוך למוקדי אבטלה במגזר הערבי, בעיקר בצפון, ותסייע לפתיחת עסקים קטנים במגזר. הסיוע צריך להינתן בשתי צורות עיקריות: מימון נוח והדרכה עם ליווי עסקי של מרכזי טיפוח היזמות ומשרד הכלכלה.

דורשי העבודה הערבים צריכים ויכולים לנסות גם הסבה מקצועית במסגרות ממשלתיות ועצמאיות, במימון מלא — כפי שמגיע למובטלים יהודים. ההדרכות מתאימות במיוחד למבוגרים מבין דורשי התעסוקה, מכיוון שהן יפתחו בפניהם אפשרויות אחרות לעבודה בתחומים חדשים כמו מזון, אירוח, הוראה והדרכה.

ממשלת ישראל חייבת לתקצב פעילות כזו ובעיקר להחליט שלא צריך להיות הבדל בין מובטל יהודי לערבי. המגזר הערבי יכול לתרום לכלכלה באמצעות תעסוקה, ומדובר בתרומה כלכלית וחברתית כאחד. אדם עובד רוצה באופן טבעי לשמור על פרנסתו ולחיות בשיתוף פעולה עם שכניו. שביעות רצון כלכלית תוביל ישירות לשקט ביטחוני ותספק תעסוקה גבוהה לאזרחים הערבים.

גם משרד החינוך החל לעסוק בתוכנית חומש חינוכית במגזר הערבי ל–2013–2018, במטרה לקדם את החינוך בקרב התלמידים הערבים ולצמצם את הפערים בין החינוך היהודי לחינוך במגזר הערבי. התוכנית, המבוססת על החלטת ממשלה, לא תמיד מתבצעת במלואה ומטרתה היא לכאורה "לסייע ביצירת שוויון הזדמנויות בין תלמידי המגזר היהודי לערבי במערכת החינוך". שוב, אלה מלים יפות וסיסמאות שמעשיותן מוטלת בספק.

על אותו רקע של צמצום נחוץ בפערים בכלכלה, ראוי שהממשלה תציג תוכנית חומש מתוקצבת לפרטיה לסיוע ומניעת אבטלה במגזר הערבי. לא כמס שפתיים — אלא כתהליך מעשי ומגובה כספית. תוכנית כזו, אם תצליח, תתרום לכלכלה ותקרב לבבות — שתי מטרות חשובות ביותר.

הכותבת היא מרצה במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א) באור יהודה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker