90% משכנתא - סכנה ליציבות המשק

מי שיישא בסיכון העודף של אותם זוגות שימהרו לרכוש דירה היא המדינה - ובכך דווקא יגבר הסיכון למשבר חמור עוד יותר בשוק המשכנתאות

יריב פז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יריב פז

חברי כנסת ושרים פעלו בשבועות האחרונים כדי לקדם את הצעת חוק 90% משכנתא במתכונתה הנוכחית. כשהבינו כי חוק 90% משכנתא המקורי לא יוכל לעבור כל עוד הסיכון של נוטלי המשכנתאות בשיעור מימון גבוה נופל רק על המערכת הבנקאית ומסכן אותה - החליטו חברי הכנסת לנסות להעביר את החוק כאשר תוספת המימון למחוסרי הדיור מגיעה מהממשלה.

אם יאושר חוק 90% משכנתא, זוגות צעירים רבים שהמתינו הרבה זמן על הגדר יבחרו לממש את זכותם ההיסטורית וירכשו באמצעות הטבה זו דירה. מי שיישא בסיכון העודף של אותם זוגות היא המדינה - ובכך דווקא יגבר הסיכון למשבר חמור עוד יותר בשוק המשכנתאות.

המדינה נושאת על גבה חלק מהסיכון של רוכשי הדירות בעלי חוסן פיננסי חלש, ולא המערכת הבנקאית. לכן, כאשר יירשם משבר בשוק המשכנתאות, יכולתה של המדינה לסייע למערכת הבנקאית דרך הזרמות הון־חירום, כפי שביצעה ממשלת ארה"ב, תהיה פחותה הרבה יותר.

אורלי לוי אבקסיס צילום: תומר אפלבאום

על פי נתוני עבר של בנק ישראל, רוכשי הדירות שנוטלים משכנתאות בשיעור של 90% מתאפיינים לרוב בהחזר חודשי גבוה משמעותית מהממוצע — כך שבתרחיש של עלייה בריבית, אפילו קלה ביותר, גדל ההחזר החודשי בשיעור חד מאוד ובכך מגדיל את הסיכון של אותם הרוכשים באופן משמעותי.

מי שמציע את חוק 90% משכנתא על הטייטל החברתי, עלול להביא אסון חברתי ומדינה ענייה, שלא תוכל לעזור לשכבות החלשות שבה. אם יתרחש משבר בשוק המשכנתאות כתוצאה מאישור החוק, הנזק הכלכלי לתקציב הממשלה ולמדינת ישראל יביא לבסוף לקיצוץ בשירותים החברתיים, מאחר שמדינת ישראל תצטרך למצוא מקורות תקציביים כדי לסייע למערכת הבנקאית, הם יבואו על חשבון שאר הצרכים החברתיים.

דאגה לפתרונות דיור לזוגות הצעירים היא נושא חשוב מאין כמוהו, ואולם את המאמצים בכך יש לרכז דווקא בצד ההיצע ובפתרונות הנוגעים לו - ולא באמצעים שדווקא יביאו להקטנת ההיצע והעלאת מחירי הדיור. פתרון 90% משכנתא יעלה את מחירי הדיור ויגדיל את הסיכון של נוטלי 90% משכנתא, תוך שהוא מרחיק עוד יותר את אלה שידם אינם משגת דירה.

במקום להגדיל את הסיכון בשוק המשכנתאות, על הממשלה מוטלת החובה להקטין אותו ודווקא לדאוג לאוכלוסיות העונות לקריטריונים לזכאות. אחת האפשרויות המעשיות שעולה על הפרק היא היכולת לקבל זיכוי מס בגין תשלומי ריבית על משכנתא, או לקבל משכנתאות בריבית מסובסדת. הכספים למימון הסבסוד יגיעו מהתקציבים הקיימים למתן משכנתאות בריבית מסובסדת, שכיום כמעט לא נעשה בהם שימוש מאחר שהריבית שהבנקים מציעים נמוכה משמעותית מריבית המשכנתאות.

פתרון יצירתי לא פחות יכול דווקא לתקוף את הבעיה מצד הסיכון, והוא לייצר מנגנון הגנה מפני עליית ריבית במסלולי משכנתא משתנים לאוכלוסיות הזכאות. המדינה תשמור בצד את המקורות התקציביים למתן משכנתאות מסובסדות שלא מנוצלים כיום, ותעניק לזוגות צעירים סבסוד חלקי של הריבית — במידה וזו תעלה במסלולים משתנים שנטלו.

אין בכך סכנה מאחר שעל פי הוראות בנק ישראל, שליש מכל משכנתא שניתנת כיום היא בריבית קבועה — ובכך הפתרון לא יעודד נטילת משכנתאות בריבית משתנה.

הכותב הוא מנכ"ל פז גרופ, קרן 
להשקעות נדל"ן מניב בישראל ובארה"ב

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker