מנהלים, חזקו את החוסן הארגוני

כניסתם של חשדנות בין העובדים וחוסר אמון מערערים את האחידות בין העובדים, פוגעים בעבודת הצוות ומורידים את תפוקות העבודה

ערן קריסטל

לצד הניסיון לשמר את דרך החיים הרגילה, היציאה אל הרחוב נהפכה באחרונה לאירוע מעורר חשש עבור כל ישראלי. המצב מאתגר יותר במקומות עבודה שבהם מועסקים עובדים ערבים, יהודים, דרוזים, נוצרים, חרדים ועוד. בימים רגילים, השילוב המיוחד של עדות, תרבויות ודתות מייצר הרמוניה נפלאה ומסייע למקום העבודה לשגשג ולהצליח. ואולם בימים של אי־ודאות ביטחונית, האווירה המתוחה מבחוץ מחלחלת לעתים אל תוך הארגון.

למרות המתיחות, רוב העסקים שבהם משולב כוח עבודה יהודי וערבי אינם עוברים משברים פנימיים ועימותים בין הקבוצות: העבודה המשותפת של יהודים וערבים יוצרת קירוב לבבות וחיבה הדדית, שאינה מוגדרת בלאום. בחברות אלה פועלים על פי קודים של מוסר וכבוד הדדי, ומוקיעים גורמים קיצוניים ומתסיסים. אם המתיחות הלאומית נכנסת למקום העבודה, תפקידו של המנכ"ל יהיה בפתרון הקונפליקט לצורך הובלת הארגון קדימה.

פועלים פלסטינים במפעל סודהסטרים
פועלים פלסטינים במפעל סודהסטריםצילום: אי־אף־פי

ארגונים כאלה שמרו על החוסן הארגוני הגבוה, המסייע להם להתמודד במצב משבר. אותם מנהלים ביססו בארגוניהם את היכולת לשאת מצבי דחק, וממשיכים לקיים תהליכים הכרחיים לקיומו, גם במצבי אסון, מעשה ידי אדם או טבע. זאת, לצד יכולת התאוששות מהירה, המאפשרת הכלת הטראומה וקיצור משמעותי של הזמן הנדרש לחזור לפעילות ותפוקות מלאות לאחר המשבר. ארגון שפעל ליצירת חוסן ארגוני מקדים, ישמור על התפוקות, גם נוכח מתחים חיצוניים. בארגון זה העובדים יגלו מחויבות ושיתוף פעולה גם בימי משבר.

במציאות היומיומית מנהלים שוקעים בניהול השוטף, ולא נותר זמן להשקיע בתשתיות ובהטמעת ערכים כמו שיתוף פעולה, הקשבה, העצמה, כבוד הדדי ועוד. נוסף על כך, קיימים ארגונים שבהם העובדים מרגישים שאין להם השפעה אמיתית במקום העבודה, הם לא מחויבים למטרות הארגון ולא לוקחים אחריות. במקומות עבודה אחרים נוצרת תחושת לחץ המאפשרת הישרדות בלבד, ללא זמן שיוקדש לפעולות ערכיות. בסביבת עבודה כזו אין מקום לשיחה, הקשבה ואמפתיה. כל אלה מובילים לתוצאות עסקיות בינוניות, הקורסות בבוא המשבר ומביאות להפסדים.

הפסדים כלכליים הם בדיוק מטרתו של הטרור: באמצעות פעולות החבלה התכופות, הטרור מבקש לזרוע פחד בלב האוכלוסייה כדי לשתק את חיי היומיום. כניסתם של חשדנות בין העובדים וחוסר אמון מערערים את האחידות בין העובדים, פוגעים בעבודת הצוות ומורידים את תפוקות העבודה. חיזוק החוסן הארגוני נלחם בכל אלה, מכיוון שארגון בעל חוסן ארגוני גבוה עומד מול המשברים ויכול להם, ואף יוצא מנצח. לכן, תפקידו של המנכ"ל להטמיע בארגון חוסן ארגוני, היוצר אצל העובדים תחושת מחויבות ויוזמה, נחישות להשגת יעדים ושיתוף פעולה.

לנו, כמנהלים בארגון המעסיק עובדים ממגוון אוכלוסיות ומגזרים, חשוב לשמור על החוסן הארגוני: שיחות יומיות של מנהלי הצוותים, תדרוכים לפני משמרת, פעילויות חברתיות הכוללות שיתוף, הטיית אוזן קשבת ורגישות למצב — כל אלה יוצרים את החיבור המתאים, המאפשר לנו כחברה לעמוד במשבר הנוכחי.

רק הקשבה לעובדים, מחויבות כלפיהם, השווה ברמתה לזו של המחויבות ללקוחות, והעצמתם, ישמרו על החוסן הארגוני ויובילו את הארגון קדימה.

הכותב הוא מנכ"ל בזק און ליין

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker