קבלו פליטים, קחו כסף

פליטים סורים הם עסק משתלם. את זה למדו די מהר מעסיקים במדינות השכנות לסוריה, כמו טורקיה, לבנון וירדן, שזכו בכוח אדם זול ויעיל

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

פליטים סורים הם עסק משתלם. את זה למדו די מהר מעסיקים במדינות השכנות לסוריה, כמו טורקיה, לבנון וירדן, שזכו בכוח אדם זול ויעיל. גם מבריחי הפליטים פיתחו את ה"ענף" הסורי שמזרים לכיסיהם מיליוני דולרים, ארגוני סעד נהנים מתרומות נדיבות שלא כולן הולכות לרווחת הפליטים, ועכשיו נראה שגם מדינות ולא רק ארגונים רואים בפליטים מקור פוטנציאלי לרווח.

דוגמה לכך הוא המשא ומתן שמנהל האיחוד האירופי עם טורקיה על ניהול משבר הפליטים. לאיחוד האירופי, שאינו מצליח לסכור את זרם הפליטים הסורים שמידפקים לפתחן של חברותיו, טורקיה היא שותפה הכרחית לכל תוכנית שעשויה לעצור ולו חלקית את השיטפון. בטורקיה מתגוררים יותר מ–2 מיליון פליטים סורים ועוד כ–300 אלף פליטים ממדינות אחרות, כמו עיראק ואפגניסטן.

נשיא טורקיה ארדואן צילום: אי־אף־פי

טורקיה נהפכה בשנה האחרונה לתחנת המעבר העיקרית של פליטים שמבקשים להגיע לאירופה. מכאן ההכרח לצרף את טורקיה למערך הבלימה. בלעדיו צפויה אירופה להיות ביתם חדש של כמה מיליוני פליטים, בנוסף לכ–600 אלף פליטים (על פי הערכות אחרות יותר ממיליון) שכבר מצאו מקלט ברחובות הערים האירופאיות ובמחנות הפליטים שבנו בעבורם הממשלות. טורקיה מבינה היטב את הקשיים של האיחוד האירופי והיא גם 
מוכנה לסייע.

אבל לסיוע הזה יש תג מחיר והוא לא זול. את ההצעה האירופאית להעניק לטורקיה חצי מיליארד דולר כדי שתסכים לשמש כמשמר הגבול של אירופה דחתה טורקיה בלעג. "אנחנו הוצאנו כבר כ–8 מיליארד דולר על הטיפול בפליטים, והתמ"ג שלנו עומד על 800 מיליארד דולר. התמ"ג של אירופה עומד על 18 טריליון דולר", סנט שר החוץ הטורקי, פריידון סינירליאולו. לשון אחר, טורקיה דורשת לפחות 3.4 מיליארד דולר כדי להתחיל לדון בבקשה האירופית. ואולם זה עדיין לא הכל. לטורקיה, שעומדת לפני בחירות שיתקיימו ב–1 בנובמבר, יש גם דרישות פוליטיות ומדיניות. כך למשל היא דורשת הקלות משמעותיות במתן ויזה לאזרחים טורקים שמבקשים לנסוע למדינות האיחוד, היא דורשת לפתוח בהקדם את הדיון על פרקי הסכם ההצטרפות לאיחוד האירופי, ולהזמין את מנהיגי טורקיה לפסגות שיקיים האיחוד האירופי. ללא היענות אירופית לתביעות המדיניות, מבהירה טורקיה כי לא תנקוף אצבע כדי למנוע את מעבר הפליטים משטחה לאירופה. אם ייענו התביעות, תסכים טורקיה לקלוט כ–160 אלף מהגרים שכבר שוהים באירופה, להגביר את הפיקוח על הגבולות ולהילחם נגד מבריחי הגבולות. סידור דומה היה לאיטליה עם קדאפי לפני שסולק מן השלטון ב–2011, וגם ספרד משלמת לממשלות מרוקו ותוניסיה כדי שיסכימו למנוע מעבר פליטים מאפריקה.

התביעות הטורקיות אינן נטולות היגיון, שכן טורקיה נושאת בעול הכלכלי העיקרי של תחזוקת הפליטים הסורים, והסיוע הבינלאומי שקיבלה עד כה אינו מתקרב לכיסוי הוצאותיה. אבל כשהבחירות בפתח, התביעות הטורקיות האלה נהפכות לחלק מן הביקורת על הממשלה. האופוזיציה מאשימה את ארדואן בכך שהוא "מוכר את הפליטים תמורת כסף" או מעמיס על טורקיה פליטים נוספים שהורסים את כלכלתה, מגבירים את שיעור האבטלה שמגיע ליותר מ–9%, והכל כדי לרפד את תקציבו בעוד כמה מיליארדי דולרים. יתר על כן, יריביו הפוליטיים של ארדואן מבקרים אותו על כך שהוא מייבא את המלחמה בסוריה אל שטח טורקיה, ולא רק בכל הנוגע למתקפות הטרור בשטח טורקיה שמיוחסות לדאעש, אלא גם במישור הכלכלי. כך למשל, הם מצביעים על כך שהתעקשותו של ארדואן על סילוקו של בשאר אל־אסד גרמה לקרע ביחסים עם איראן, ועכשיו גם רוסיה נהפכת ליריבה שהיחסים עמה הולכים ומידרדרים.

על רקע התקיפות הרוסיות בשטח סוריה שנועדו לסייע לאסד, איים ארדואן להקפיא או לבטל את תוכנית בניית כורי החשמל הגרעיניים על ידי חברות רוסיות, פרויקט שיכלול ארבעה כורים שרוסיה כבר השקיעה בפיתוח תשתיתם יותר מ–3 מיליארד דולר. ארדואן מזהיר כי טורקיה תבטל גם את בנייתו של צינור הגז שמיועד להעביר יותר מ–64 מיליארד מ"ק גז מרוסיה לאירופה דרך טורקיה, וכן לצמצם את היקף הסחר בין שתי המדינות שעומד על יותר מ-30 מיליארד דולר.

קשה אמנם לראות כיצד יוכל ארדואן לממש את איומיו. רוסיה מספקת יותר ממחצית תצרוכת הגז של טורקיה, וחברות טורקיות מושקעות במיליארדי דולרים בפרויקטים ברוסיה. איראן, שכבר מוכרת גז לטורקיה, תוכל בעתיד לשמש מקור חלופי לגז הרוסי, ואם בדרך נס ישתפרו היחסים בין ישראל לטורקיה, גם חברות הגז הישראליות יוכלו לשמש מקור טוב. אולם יחלפו שנים עד שמקורות חלופים אלה יוכלו שמש את טורקיה. אבל די היה באיומיו של ארדואן כדי לטלטל פעם נוספת את המשק הטורקי, שספג השנה מהלומה קשה בתחום התיירות, בעקבות המשבר ברוסיה שהפחית באופן משמעותי את מספר התיירים הרוסים. העימות בין טורקיה לרוסיה מצטרף להערכות הבנק העולמי שצופה נסיקה של שיעור האינפלציה ל–9% לעומת התחזית הממשלתית שהעמידה אותה על כ-5%, וכן גידול של החוב בציבורי ל–35% מן התמ"ג ב–2020, אלה בשורות לא מעודדות שספק אם הסכם בלימת הפליטים עם האיחוד האירופי יוכל למוססן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker