להאריך את תקופת ההתמחות, אך פחות

כדי לא לפגוע בסטודנטים ובאוניברסיטאות נכון יותר לבצע תהליך הדרגתי, שיכלול לימוד והפקת לקחים

מוטי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי ארד

ביצת המשפטנים סערה לאחר הודעתה של שרת המשפטים, איילת שקד, על הכפלת אורך תקופת ההתמחות משנה לשנתיים. עורכי הדין שהתראיינו לכלי התקשורת בנושא, העלו על נס את התרומה שתהיה לצעד זה על איכות המתמחים ומקצוע עריכת הדין - אף שלכולם ברור שלא זו מטרת הכפלת תקופת ההתמחות, אלא הגדלתו של גלגל שיניים אחד בתהליך הגידול המפחיד במספר עורכי הדין בישראל, ובדרך זו עיכוב בכניסתם למקצוע של עורכי דין חדשים.

התקווה של המצדדים במהלך היא שנוסף על העיכוב שייווצר, יהיה בצעד זה כדי להרתיע סטודנטים מלהירשם ללימודי משפטים. ואולם עיון בנתונים יכול לתת כמה תובנות נוספות על המהלך ועל השפעתו בטווח הקצר והארוך.

בכל שנה מוסמכים כ-3,000 עורכי דין חדשים בישראל. עורכי דין אלה סיימו שנת התמחות אחת, כשלפי הנתונים העדכניים, 1,161 מהם התמחו ב-100 המשרדים הגדולים, 551 בפרקליטויות ו-174 בבתי משפט. אם נוסיף על כך את המתמחים במחלקות המשפטיות של חברות ציבוריות גדולות, נגיע לכ-2,000 מתמחים בשנה, שכבר כיום עושים התמחות משמעותית - כזו שדורשת מהם השקעת שעות עבודה אינטנסיביות בעבודה משפטית, ושנותנת להם את הכלים הראשוניים לעבודה במקצוע.

עורכי דיןצילום: דן קינן

גם מתוך כ-1,000 מתמחים נוספים בכל שנה, שמתמחים במשרדים קטנים יותר, רבים זוכים להתמחות משמעותית כבר כיום. ממילא כשמתמחה מסיים כיום את ההתמחות, הוא מתחיל תקופת הכשרה כעורך דין צעיר, ותקופת הלימוד שלו, תוך כדי עבודה, תימשך בין שלוש לחמש שנים נוספות.

מיד אני שומע את הטענה המתקוממת על אותם עורכי דין שפותחים משרד מיד עם קבלת הרישיון. בואו נודה על האמת שלא רבים נוהגים כך, וגם אם יש כאלה, הרי שלנוכח הצפת המקצוע יש עורכי דין מנוסים רבים המשוועים לעבודה במחירים סבירים ומטה - כך שהלקוחות לא ייפנו לאותם חסרי ניסיון. יתרה מכך, גם עורך דין שקיבל רישיון לאחר שנתיים התמחות, לא יהיה כשיר בהרבה למתן שירות משפטי ללקוח, בעיקר כשיש להניח שבשנה הנוספת יעשה המתמחה בערך את אותה עבודה שעשה בשנה הראשונה.

מנגד, הכפלת תקופת ההתמחות לשנתיים תיצור משבר של ממש בשוק ההתמחות. בשנה הראשונה לאחר הכפלת התקופה, יחפשו כ-3,000 סטודנטים שסיימו את לימודיהם מקום התמחות, אבל אותם מקומות יהיו תפוסים על ידי הסטודנטים שצריכים למלא עוד שנת התמחות. יהיו רבים שלא ימצאו מקום התמחות, או שימצאו התמחות במקום שאינו תואם את שאיפותיהם המקצועיות. הסתימה של מקומות ההתמחות, בעיקר האיכותיים, תצטבר ותלך משנה לשנה.

לא מדובר בעיכוב חד-פעמי, אלא בבלימה מתמשכת. התקווה של עורכי הדין הקיימים היא שהמצב יהיה כל כך קשה, עד שרבים מבוגרי המשפטים יתייאשו מלמצוא מקום התמחות, ורבים עוד יותר לא יתחילו ללמוד משפטים.

הראשונות לסבול מתופעה זו יהיו המכללות שמלמדות משפטים, שחלקן אף ייאלצו לסגור את מסלולי לימודי המשפטים. הרי ידוע שמקומות ההתמחות המבוקשים משתדלים לקבל מתמחים שלמדו באוניברסיטאות או במכללות המובילות, וכולנו יודעים אלו הן. התוצאה תהיה שסטודנטים יידעו שגם לאחר שישלמו ממון רב ללימוד משפטים במכללות, לא יימצא להם מקום התמחות - והם יימנעו מללמוד בהן.

לא יכול להיות ספק שבתהליך המתואר לעיל יהיו אלפים רבים של סטודנטים למשפטים, במכללות אך גם באוניברסיטאות, שייקלעו למשבר וייפגעו פגיעה קשה. לנוכח זאת, נראה כי היה נכון יותר לבצע תהליך הדרגתי, שיכלול לימוד והפקת לקחים. כשם שקיצור תקופת ההתמחות היה משנתיים לשנה וחצי ואז לשנה, ניתן היה לבצע תהליך הפוך - ולהעלות את התקופה לשנה וחצי בשלב ראשון.

הכותב הוא שותף בכיר וראש מחלקת הליטיגציה במשרד רון גזית, רוטנברג ושות'

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker