שבת ישראלית, 
יש דבר כזה

כדי לכונן פה מדינה שפויה, ליברלית, ובעיקר סובלנית ונדיבה, יש להכיר בערך החברתי של השבת, גם אם היא סממן דתי מובהק

יאיר קורח
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר קורח

במאמר "הקואליציה הקמעונית" (Markerweek, 11 בספטמבר), חוזרת העיתונאית עדי דברת־מזריץ השכם וערב על הטענה שהמאבק לסגירת עסקים בשבת הוא מאבק דתי גרידא. ואולם, בעתירה שהגישו בזמנו בעלי המכולות נגד הסופרמרקטים הפתוחים בשבת, הם קבלו על כך שאין מדובר בכפייה דתית — כי אם בכיבוד החוק.

היטיבה לנסח זאת נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, שדנה בעתירה: "מה שעומד כאן על הפרק אינו נובע מהשקפה דתית או חילונית, כי אם מההשקפה שאת החוק יש לקיים". חוק הנסמך על כך שישראל היא מדינה יהודית, עם כל המשמעויות הנלוות לכך.

כדי לכונן פה מדינה שפויה, ליברלית, ובעיקר סובלנית ונדיבה, יש להכיר בערך החברתי של השבת, גם אם היא סממן דתי מובהק. המאבק כאן הוא בין דמותה של מדינה הדואגת לכלל אזרחיה, בהם גם הסוחרים שחשקה נפשם לנוח בשבת (ואינם יכולים להרשות לעצמם להעסיק עובד ביום זה), לבין האינטרסים הכלכליים של בעלי רשתות מסחר ושיווק. אין זה עניין של חרדים מול חילונים - אלא של עניים מול עשירים, מנצלים מול מנוצלים, וחברתיים מול אנטי־סוציאליים.

יס פלאנט בירושלים צילום: אמיל סלמן

חוק שעות עבודה ומנוחה, המגדיר את השבת כיום מנוחה לעסקים שאינם "בתי עינוגים", מגן על מה שהיה פעם מובן מאליו - יום מנוחה בשבוע. יום שבו גם ה"חלשים" יוכלו לבלות בחיק משפחתם, משוחררים מעבודה ומאימת המתחרים; יום שבו נהיה כולנו אנשים חופשיים.

בניגוד לטענתה של דברת־מזריץ בכתבה, כי רשויות מקומיות מוסמכות לקבוע את שעות הפתיחה של בתי העסק בתחום שיפוטן, חשוב לזכור כי חוקיה המוניציפליים של כל רשות מקומית כפופים תמיד לחוקי הכנסת ולערכי היסוד של מדינה יהודית ודמוקרטית. מסיבה זו, שר הפנים, האמון על שמירת ההיררכיה בין השלטון המקומי לארצי, יתקשה לאשר חוק עזר המתיר פתיחת חנויות בערב יום הזיכרון בבני ברק, או כזה המורה על מדרכות נפרדות לנשים ברחובות בית שמש.

לפני כמה שנים השתתף הסופר עמוס עוז בפאנל שעסק במשמעויות השונות של יום השבת. עוז שיתף את הנוכחים בחוויות השבת מקיבוץ חולדה שבו גדל, ואמר "אצלנו לא היה בית כנסת, אבל היתה שבת רוחנית, והיא כמעט שנעלמה מישראל החילונית. שבת היא המתנה היפה ביותר שתרבות ישראל נתנה לעולם כולו. זהו יום אחד שונה לא רק למנוחה - אלא בעיקר להתעלות רוחנית ומשפחתית. אין סיבה ששבת תהפוך ליום לאומי של שופינג".

קשה לחשוד כי הסופר הנודע החל לפתע "להתחזק", בלשון העם. הוא פשוט הפנים את מה שבעלי המכולות והעסקים הקטנים טוענים כבר שנים רבות. שבת ישראלית - יש דבר כזה.

הכותב הוא יו"ר התאחדות הסוחרים 
וחבר בקואליציה לשבת שוויון

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker