אפרת רביד

בחברת גוגל פועלת חטיבת "גוגל X" - מין מעבדה מחתרתית, "הכור הגרעיני" הטכנולוגי אם תרצו, אבל לא כזה שמייצרים בו פצצות אטום, אלא כזה שבו מפתחים מוצרים ניסיוניים בחשאי ותרים אחר טכנולוגיות חדישות.

הרציונל שמאחורי הפעלתה של גוגל X קשור בסיבה שבגללה גוגל טובה כל כך ברעיונות גדולים ונועזים. גוגל מעודדת את העובדים שלה להציג גם רעיונות רעים, ויותר מכך, מתגמלת אותם על כישלונות. כיצד תגמול על כישלון מתיישב עם עידוד העובדים להצלחה?

סטארט־אפים מאמינים לרוב בכישלון מהיר, ובעבור היזמים, קצת סיכון ואדרנלין יכולים אפילו להיראות בריאים. למעשה, מאחורי כל יזם מצליח עומדת סדרה של כישלונות. דב מורן - האיש שהמציא את הדיסק און קי ועשה אקזיט של 1.55 מיליארד דולר, אך מאוחר יותר איבד 15 מיליון דולר מכספו כשנאלץ לסגור את חברת מודו, שפיתחה טלפון נייד - התייחס בהתבטאויותיו התקשורתיות אל הכישלון כאל מנוף. מורן אמר שהיתרון בכישלון הוא שאחריו, לא מפחדים להיכשל שוב. גם האלוף האולימפי אריק זאבי ידע הצלחות לצד כישלונות, ולדבריו, הצלחה אמיתית היא מעבר מכישלון אחד למשנהו בלי לאבד את ההתלהבות.

עם זאת, בעוד כישלון של מייסדי סטארט־אפים הוא כמעט זוהר, רק חברות מעטות מוכנות לעודד - או אפילו לסבול - כישלון של העובדים. לעובד הממוצע, הטרוד מהמשכורת החודשית שלו הרבה יותר מהפוטנציאל לאקזיט, כישלון נראה מפחיד. תרבות האי־כישלון משמעה שכשמתקיים סיעור מוחות, המשתתפים יעדיפו לשתוק, ובלבד שלא יסכנו את המוניטין שלהם. אבל לכישלון יש ערך עצום.

אחת האסטרטגיות לעידוד העובדים לכישלון היא הצעת תגמולים לרעיונות רעים שדורשים אומץ, תעוזה ואת האלמנט המכריע - חשיבה מחוץ לקופסה. האסטרטגיה היא "היכשל, כדי שתוכל לנצח". במצב שבו אחד העובדים מציע רעיון המעורר צחוק או גיחוך, משום שהוא כה שונה, קיצוני או בלתי־אפשרי לכאורה, התגובה הטובה ביותר היא לשבח אותו ולהודות לו, בקול רם ובפני כולם, העובדים והממונים יחד.

מעסיק יכול לתגמל כישלון בכל דרך שיחפוץ. לצד מעסיקים שמעדיפים מחמאות פשוטות, שניתנות בנוכחות של עמיתים לעבודה, יש אחרים שיעדיפו תמריצים כספיים, בונוסים והטבות מיוחדות שיחולקו לעובדים שהיו נועזים מספיק כדי להיכשל. הדבר תלוי במעסיק, בחברה ובתרבות מקום העבודה.

במקום שחברות ישקיעו זמן וכסף באסטרטגיות שיווק ובהיצמדות לפרוטוקול הארגוני רק כדי לעמוד בסופו של דבר מול כישלון, כדאי שהן יעודדו את העובדים להיכשל - והדרך היחידה לדחוף אותם לכישלון היא לאלץ אותם באגרסיביות לצאת אל מחוץ לאזור הנוחות שלהם. כדי לעשות זאת, הארגון צריך לשדר לעובדים שזה בסדר לקחת סיכונים.

אם מעסיק גייס עובדים טובים ויצר קרקע פורייה של יצירתיות וכישורים - עידוד כישלון לא יביא לדבר מלבד הצלחה, וידחף את העובדים לחשיבה מעמיקה יותר. הדרך לגדולה אמיתית הרי רצופה בכישלונות, ולכן על המעסיק לחבק ולעודד את העובדים הנכשלים והחותרים תחת המוסכמות. עובדיו של אותו מעסיק - והכיס שלו - יודו לו על כך.

הכותבת היא סמנכ"לית השיווק של חברת ClickTale

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker