כנס DLD

אין חדשנות בלי 
גיוון וסובלנות

כמה הערות של ראש עיריית אמסטרדם, שביקר בתל אביב לרגל פסטיבל החדשנות DLD

אברהרד ואן דר־לן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
כנס DLDצילום: אייל טואג

חדשנות ויזמות כיום הן הכרח המציאות, ונראה כי כל הערים שואפות להיות חדשניות וחכמות. לאחרונה ביקרתי בישראל לרגל כנס החדשנות DLD 2015 שהתקיים בעיר תל אביב־יפו. טרם ביקורי בעיר למדתי מעט על ההיסטוריה שלה, וראיתי שכבר ב–1960 היא התאפיינה בשיעור צמיחה גבוה, המאפיין לרוב ערים חדשניות. אמסטרדם, כמו תל אביב, הנה עיר חדשנית ויזמית אשר פועלים בה יזמים ועסקים רבים למציאת פתרונות מתקדמים 
לטובת האנושות.

חדשנות קיימת רק כאשר יש בעיה אמיתית הדורשת פתרון. למשל, קיימות הינו נושא שלא היתה אליו התייחסות לאורך זמן רב. היום זהו צורך קיומי וחיוני. ערים גדולות וצפופות אינן רוצות להיכנע לזיהום, ולכן פתרונות חכמים נולדים חדשות לבקרים. למשל, AEB הפועלת באמסטרדם פיתחה טכנולוגיה ההופכת את הפסולת המיוצרת על ידי תושבי העיר למקור אנרגיה. החשמליות והאוטובוסים ברחבי העיר מונעים באמצעות אנרגיה זו.

חדשנות צריכה לשרת את התושבים — להפוך את חייהם לטובים יותר. לפיכך חדשנות אמיתית מגיעה "מלמטה", מהחברה עצמה. במיוחד במקומות בהם החברה מגוונת ומהווה כור היתוך של אוכלוסיות ודעות שונות. בחברות כאלה, יוזמות המעודדות שיתוף נפוצות יותר. אמסטרדם משתפת המון באמצעות פלטפורמות חדשניות — מכוניות, בתים ורכוש — יותר מכל עיר אחרת בעולם. למשל, חברת Peer.by הפועלת בעיר, פיתחה פלטפורמה להשאלת חפצים. כיום יש לחברה כ–20 אלף משתמשים ברחבי העיר, ובקרוב פעילותה תורחב ל–20 ערים בארה"ב.

בנוסף, חדשנות היא אינה בהכרח טכנולוגיה. טכנולוגיה היא האמצעי אך לא המטרה. ערים גדולות למשל עשויות להוות איום על הסביבה ואף על התושבים החיים בהן. הדבר רלבנטי בעיקר לגבי מגה ערים המצויות בצמיחה דוגמת ערים בדרום אמריקה והמזרח הרחוק. הלחץ על האוכלוסייה המקומית גדל בהן בגלל התיי רות. בערים אלו מחייבת המציאות יזמות שמטרתה להביא לפיזור התיירות למוקדים רבים ולספק מתקני בידור אופנתיים גם בשולי הערים במטרה שהלחץ על האוכלוסייה המקומית יפחת.

אי־אפשר להיות חדשני ולהתפתח מבלי לשתף פעולה עם תרבויות ואוכלוסיות שונות, אפילו ברמה האיזורית והעירונית. באמסטרדם, עסקים ויזמים רבים משתפים פעולה עם יזמים מאזורים אחרים במדינה — בעלי ידע בולט בתחום מסוים. למשל, יש שיתוף פעולה הדוק בין עיריית אמסטרדם לבין אוניברסיטת ווגנינגן, שם נושא החדשנות בתחום המזון מאוד מפותח.

חשוב לוודא שאף אחד לא נשאר מאחור. צריך לקחת אחריות על האוכלוסיות הפחות מפותחות, ולשלב אותן במרקם החיים העירוני ובתחומי היזמות השונים. ללא הכללה חברתית — צמיחה וחדשנות הן חסרות חשיבות ונועדו לכישלון. עיר חדשנית היא בראש ובראשונה אחראית ומכילה. עיר הנותנת למגוון רחב של דעות ותרבויות לחיות בה ולהשמיע את דעותיהן, ואחראית גם בזירה הבינלאומית.

הפילוסוף היהודי, ברוך שפינוזה, התגורר שנים רבות באמסטרדם לאחר שהיגר אליה. בשבילי ובשביל רבים אחרים, שפינוזה מסמל חדשנות ופתיחות. על פסלו הניצב בכניסת חדרי רשום ש"מטרת המדינה היא חופש". חדשנות מתאפשרת כאשר קיים שילוב בין מגוון רחב של דעות ותרבויות.

הכותב הוא ראש עיריית אמסטרדם, שביקר בתל אביב לרגל פסטיבל החדשנות DLD

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker